השקת מרכז "נירים", לתמיכה נפשית ורגשית לנוער בסיכון

​​האקדמית תל אביב יפו השיקה השנה את מרכז "נירים", לתמיכה נפשית ורגשית לנוער בסיכון, תלמידים בקרית החינוך יפו (עירוני ז'). חשיבותו של המרכז בולטת לאור המצוקה הידועה בשירותים המספקים מענה נפשי במסגרות הציבוריות.
 
מספר גבוה של בני נוער הלומדים בקריית החינוך יפו מגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך  וחשופים מגיל צעיר לגורמי סיכון שונים. לאור המצוקה הידועה בשירותים המעניקים סיוע נפשי לציבור, לא כל התלמידים זוכים למענה לקשייהם הרגשיים, מה שמשפיע על תפקודם בבית הספר ומחוצה לו. מטרת מרכז "נירים" היא ליצור מרחב המבסס יציבות רגשית, חברתית ולימודית בקרב תלמידי תיכון על ידי טיפוח מערכת יחסים תומכת וקבועה עם מבוגר משמעותי. המפגשים נועדו לסייע במקרים של התמודדות בני הנוער עם גורמי סיכון אישיים, משפחתיים וקהילתיים, ובין היתר, למנוע הסלמה במקרי אלימות, אובדנות, נשירה מבית הספר ועוד.
 
התלמידים נחנכים על ידי סטודנטים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות מן האקדמית אשר פועלים בהתנדבות. החונכים מקבלים ליווי מקצועי והדרכה שוטפת על ידי פסיכולוגים בכירים מטעם בית הספר למדעי ההתנהגות באקדמית, בהובלתו של הדיקן, פרופ' גילי גולדצוויג. מחנכי התלמידים, רכזי השכבות והצוות הייעוצי בבית הספר משתפים פעולה ומסייעים לחונכים בשיתוף מידע, בהתאם לגישה ההוליסטית על פיה פועל המרכז. בנוסף, בני נוער מבית הספר מופנים לטיפולים נפשיים שניתנים על ידי פסיכולוגים בכירים מבית הספר למדעי ההתנהגות מהאקדמית.
 
הקמתו של מרכז נירים הינו תולדה של שיח של צרכים מתמשך אותו מקדמת האקדמית בשיתוף עם הקהילה ביפו ובדרום תל-אביב. המרכז שואף ליצר מציאות שוויונית יותר לתלמידי יפו ולשפר את איכות חייהם. תהליך זה מבטא את חזון האקדמית של מעורבות קהילתית ואת העיקרון כי האקדמית פועלת על פי צרכי הקהילה, תוך מתן סיוע אמיתי מתוך הנכסים האינטלקטואליים והארגוניים של האקדמית. המרכז מתאפיין בשיתוף פעולה ייחודי בין גורמים טיפוליים ומקצועיים במערכת החינוך העל-יסודית לבין האקדמיה. המודל זוכה להדים ולעניין רב בעיריית תל-אביב-יפו ובמשרד החינוך.
 
כיום, רק מספר חודשים לאחר היציאה לדרך, כבר ניתן לציין כי שיתוף הפעולה יוצא הדופן והמורכב בין הגורמים המעורבים בתוכנית הוא איתן ופרודוקטיבי. כלל הגורמים המקצועיים רתומים ומחויבים לתהליך, הסטודנטיות המלוות חדורות מוטיבציה ומייצרות תהליכים משמעותיים עם התלמידים, אשר צמאים למפגשים ומתמידים בהם. בנוסף, ועדת ההיגוי של התוכנית מקדמת בימים אלה עריכת מחקר אשר יבחן את ההשפעה של המפגשים הללו, בין "מבוגר משמעותי" למתבגר, על רווחתו הנפשית של המתבגר.