כניסה

תכניות נוספות ושיתופי פעולה

המרכז להורות עכשווית


המרכז להורות עכשווית הוקם במטרה לאפשר להורים ולאנשי חינוך לעסוק יחד בדילמות הנוגעות להורים עצמם, ליחסיהם עם ילדיהם ולקשר עם מסגרות החינוך של הילדים. במרכז פועלים פסיכולוגים חינוכיים אשר מומחיותם היא עבודה המשלבת ילדים, הורים וצוות חינוכי. המרכז להורות עכשווית נותן מענה לילדים בגיל הילדות המוקדמת ועד לגיל ההתבגרות, ומציע פעילויות פרטניות וקבוצתיות.
המרכז לקשרי אקדמיה-קהילה באקדמית תל אביב-יפו משתף פעולה עם המרכז להורות עכשווית בשלושה פרויקטים חברתיים:
· קורס יזמות קהילתית, שמטרתו להכשיר ולדרבן הורים ליזום פרויקטים קהילתיים.
פרויקט "האקדמית בקהילה", הכולל סדרת הרצאות בהתנדבות של סגל האקדמית בפני הורים תושבי יפו.
המרכז להורות עכשווית לוקח חלק משמעותי בפרויקט "נגיעות אקדמיות" של המרכז לקשרי אקדמיה-קהילה.

 

 

מרכז נירים


תיאור התוכנית:


בקריית חינוך יפו ישנו מספר גבוה של בני נוער מרקע סוציו-אקונומי נמוך שחשופים לגורמי סיכון אישיים, משפחתיים וכן קהילתיים. תלמידים אלה מאותרים ונמצאים בקשר רציף עם הצוות הייעוצי של בית הספר, אך מפאת תעדוף טיפולי הכרחי לא כולם יכולים לקבל מענה לקשיים הרגשיים שמשפיעים על תפקודם הבית ספרי ומחוצה לו.

מטרת מרכז נירים היא ליצור מרחב מגן וקשוב, המטפח עמידות רגשית, חברתית ולימודית בקרב תלמידי תיכון (ט'-י') בסיכון על ידי טיפוח מערכת יחסים תומכת, קבועה ויציבה עם מבוגר משמעותי.
התלמידים יחנכו על ידי סטודנטים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות ממכללת תל אביב-יפו שישולבו כחלק מהצוות המקצועי-ייעוצי של בית-הספר. החונכים יקבלו ליווי מקצועי והדרכה מאנשי הטיפול שעובדים במרכז הטיפולי והצוות הייעוצי בבית הספר. הנחייה כזו בשילוב התנדבות של סטודנטים תוכל לתת מענה למספר רב של ילדים ומתבגרים (מדובר בהנחיה של קבוצות של 3-5 סטודנטים).

 

צורך:


חשיבותו של המרכז הטיפולי בולטת לאור המצוקה הידועה בשירותים המספקים טיפול נפשי במסגרות הציבוריות. בנוסף, רבים מתושבי האזור מתקשים לפנות למסגרות המוגדרות כ"בריאות הנפש". המרכז הטיפולי יכול לתת מענה טיפולי במסגרת שאינה מוגדרת או נתפסת כמסגרת פסיכיאטרית.


פעילות במוקד: 


• יצירת מודל מבוגר משמעותי עבור תלמידי תיכון בסיכון על ידי טיפוח מערכת יחסים תומכת, קבועה ויציבה.
• הסטודנטים יקבלו ליווי מקצועי והדרכה מאנשי הטיפול שעובדים במרכז הטיפולי והצוות הייעוצי בבית הספר.
• מתן טיפולים בקליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי.

 


התכנית החברתית לבוגרי המכינה לעתיד


במסגרת התכנית החברתית מועברת סדרת הרצאות בנושא העצמה ובניית קריירה המיועדת לסטודנטים מהחברה הערבית, בוגרי המכינה לעתיד.
המפגשים חושפים את הסטודנטים לחשיבות של תכנון מסלול קריירה, יזמות עסקית וחברתית, שילוב עבודה במהלך הלימודים, כתיבת קו"ח, הכנה לראיון עבודה ומרכזי הערכה, מיתוג עצמי (נטוורקינג, רטוריקה, אנגלית, שיווק עצמי בפייסבוק ולינקדין), השתלבות במסגרת תעסוקתית רב תרבותית ועוד. המפגשים מועברים על ידי מרצים שונים בהתאם לתוכן המפגש.

 

אוניברסיטה בעם 


תכנית המעניקה לאוכלוסיות מוחלשות גישה ללימודים אקדמיים באוניברסיטת תל אביב. המרצים בתכנית הם סטודנטים לתואר ראשון, המעבירים ארבעה קורסי מבוא: מבוא למשפטים, מבוא לרפואה, מבוא למנהל עסקים ומבוא לפסיכולוגיה. המפגשים נערכים פעם בשבוע, למשך שני סמסטרים, בקמפוס אוניברסיטה בעם. בסיום כל קורס התלמידים מקבלים תעודת גמר מטעם אוניברסיטת תל אביב.
בוגרות מצטיינות של התוכנית "אוניברסיטה בעם" משתלבות במסלול לימודי תואר בבית הספר לממשל וחברה. המשתתפות זכו במלגת לימודים מלאה, ליווי ע"י מלגאים מתוכנית המצטיינים באקדמית, מלגת סיוע כלכלי ועוד.

 

שגרירי רוטשילד

 

האקדמית חברה לקרן רוטשילד-קיסריה, שבונה בישראל רשת מנהיגות רב-תחומית, מעורבת, משפיעה ובעלת אחריות חברתית. התכנית מכשירה את הסטודנטים להפוך לשגרירים של שינוי חברתי בחברה הישראלית.

מתאים לסטודנטים: סטודנטים בשנה הראשונה לתואר ראשון.

אופי הפעילות: פיתוח מצוינות אישית ומקצועית ורכישת כלים אישיים למצוינות אקדמית וחוץ-אקדמית.

משך הפעילות: שלוש שנים (מהשנה הראשונה של התואר ועד לסיומו), במשך 4-6 שעות שבועיות.

גובה המלגה: מלגת לימודים של עד 20,000 ₪ לכל שנה במשך שלוש שנים.

רכזת הפרויקט: מנהלת אזור מרכז גליה שושני, דוא"ל 

galiash@caesarea.com

 

שותפויות עם בתי ספר

העשייה החברתית של האקדמית מתמקדת בתחום החינוך ובטיפוח ילדים ובני נוער בקהילה. פעילות זו מבוססת על האמונה כי סגירת פערים בחינוך מחייבת טיפול בשורש הבעיה והתערבויות ארוכות טווח, החל בטיפוח ובהעשרה של ילדים כבר בבית הספר היסודי, דרך בית הספר התיכון, וכלה בשינוי עמדות כלפי ההשכלה הגבוהה. שיתופי הפעולה עם בתי הספר הציבוריים ביפו באים לכדי ביטוי ביישום התוכניות השונות שמפעילה האקדמית בבתי הספר, מתן הרצאות בהתנדבות, ליווי תלמידים מצטיינים על ידי הסגל האקדמי, תרומת ציוד, הזמנה לסדנאות ביוזמת האקדמית, השתתפות בצוותי היגוי, אירוח אירועים של בתי הספר בין כתלי המכללה ועוד.

 

אקדמית לצעירים

מטרת התוכנית הינה הנגשת האקדמיה לתלמידי חטיבת הביניים ביפו ודרום תל אביב.

במסגרת התכנית ישתתפו תלמידי כיתות ח'-ט' מיפו ודרום תל אביב, חניכים בכיתות האקדמיות של חינוך לפסגות בקורס אקדמי בתחום התכנות. בהמשך תיבחן האופציה לכלול תחומי דעת נוספים.

 

רוטרי

ארגון רוטרי ישראל מעניק מדי שנה מלגות לסטודנטים של האקדמית המצטיינים בעשייה חברתית ובלימודיהם.

 

 


שיתופי פעולה נוספים של המרכז לקשרי אקדמיה - קהילה 

 ערוס אל בח'ר- כלת הים

 

כולל שני פרויקטים:

 

האחד - 'תכנית אשת חיל' - מטרת התוכנית היא להביא נשים וגברים המורחקים מעולם העבודה לשילוב מוצלח ומקדם בעבודה, באמצעות : הגברת המוטיבציה ליציאה לעבודה, פיתוח "מסוגלות תעסוקתית" - הקניית כלים ומיומנויות להשתלבות והצלחה בעבודה, ליווי והכוון לפיתוח מקצועי תעסוקתי והשכלתי.


השני - 'יוצאים לדרך - פרויקטים צעירים' - העברת סדנאות להכוון מקצועי, ייעוץ פרטני וסיוע בקבלת החלטה לגבי מקצוע הלימודים, מידע מקיף ועדכני על מוסדות להשכלה גבוהה והכשרות מקצועיות, סדנאות העצמה והכנה לעולם התעסוקה וסיוע בהשמה במקומות העבודה. הפרויקט מיועד לבוגרי בית הספר התיכוניים ביפו בגילאי 17-21.

 

אחריי!  

היא תנועה ייחודית העוסקת בחינוך לא פורמאלי ומכשירה נוער להציב מטרה ולהגיע אליה, על אף כל הקשיים שבדרך. "אחריי!" דואגת, באמצעים שונים, לקרב את הפריפריה אל לב החברה הישראלית.

 

קו הזינוק

 

עמותת קו הזינוק עוסקת ביצירת דור המנהיגות הבא של מדינת ישראל, דרך הכשרת צעירים איכותיים מהפריפריה הגאוגרפית והחברתית. במודל עומק ראשון מסוגו בארץ, צעירי קו הזינוק משתתפים בתוכנית מנהיגות הנמשכת 10 שנים, ומוכיחים כבר היום שהעתיד של כולנו יכול להראות אחרת. מנהיגות בקו הזינוק מבוססת על יושרה, מעורבות חברתית וחשיבה ארוכת טווח, אך יותר מכל - על רוח היוזמה פורצת הדרך.

 

סאדקה רעות

 

היא תנועת נוער המקדמת שותפות נוער ערבי-יהודי. התנועה הוקמה בשנת 1983 על ידי פעילים חברתיים יהודים וערבים. מרכזה הוא ביפו.

 

קרן אייסף

 

קרן אייסף הקרן הבינלאומית לחינוך, הנה קרן המלגות הפרטית הוותיקה בישראל, וארגון חברתי ציוני, הפועל למען קידום שוויון הזדמנויות בחינוך, הגברת הנגישות להשכלה גבוהה וצמצום הפערים בחברה הישראלית.

 

קרן שמש

 

קרן שמש פונה לקהל יעד מאוד ספציפי וחשוב מבחינת פיתוח המשק הישראלי –יזמים צעירים. קרן שמש הינה ארגון שלא למטרות רווח, הפועל לעידוד יזמים צעירים בעלי מקצוע המעוניינים לפתוח עסקים ולהתפרנס מהם. קרן שמש מטפחת ומפתחת יזמות עסקית אצל יזמים צעירים.

 

החצר הנשית 

 

החצר הנשית פועלת למען שיוויון הזדמנויות ומימוש זכותה של של כל נערה וצעירה לחיים בהתאם לרצונותיה, שאיפותיה וצרכיה ללא תלות בשיוכה המעמדי, המגזרי הלאומי או העדתי.

 

אלומה, תכנית הישגים  

תכנית הישגים הוקמה בשנת 2002 במטרה להרחיב את הנגישות להשכלה גבוהה בקרב בני הפריפריה כשיתוף פעולה בין המועצה להשכלה גבוהה, משרדי השיכון והביטחון, גו'ינט ישראל, קרן גרוס, אלומה ורשויות מקומיות.