כניסה

בין שוק ההון לפוקימון: התכנית שמאפשרת להבין את עולם הכלכלה והניהול קצת אחרת

הרגע הזה שבו אתם יושבים בבית ותוהים איך לנהל את התקציב שלכם בתוך סיפור המסגרת של חייכם, שכולל דירה שכורה בתל אביב, בילויים וגם חיבה רבה למנוחה - הוא מיקרוקוסמוס של עולם הכלכלה. למעשה, מה שאתם חווים בזמן שהראש מחשב חישובים, מקצץ תקציבי נהנתנות ועסוק באיך להכניס לחשבון עוד כמה שקלים – הוא מה שחווה העולם כולו בכל זמן ובכל מקום. נחזור אליכם. כמו כל גוף עסקי או ציבורי, גם אתם מושפעים מהסביבה ומהתנאים הכלכליים. היצע מול ביקוש, מחסור, עודף וניהול נכון, הם מונחים שבוודאי מוכרים לכם, אפילו מהפעם ההיא שבה חיפשתם עבודה והבנתם שאתם לא לבד בעולם. "לא משנה אם מדובר בגוף עסקי או פרטי, בעמותה או בגוף ממשלתי, כולנו חיים במרחב הכלכלי המקומי והגלובלי ולכן מושפעים ממנו", מסבירה ד"ר שירית כתב - הרץ, ראש התכנית לתואר ראשון בכלכלה וניהול במכללה האקדמית תל אביב - יפו. "כדי להתנהל ביעילות בסביבה שבה אנחנו חיים ופועלים - בין אם בעולם העבודה ובין אם בחיים האישיים - חשוב לרכוש את הכלים שיעזרו לנו לנהל בהצלחה את עצמנו ואת המשאבים שעומדים לרשותנו, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בניהול של ארגון במגזר העסקי או הציבורי. לא סתם המנהל הוא הדמות החשובה ביותר לאירגון ומי שמוביל את החברה כולה לתהליכים ואסטרטגיות. מדובר באחריות עצומה". 

 

היכולת לנהל תלויה הרי בתכונות אופי, כריזמה וניסיון. אפשר ללמוד את כל אלה?

"המנהל הוא הרבה יותר מדמות עם כריזמה וניסיון. הוא זה שמוביל את הארגון לפי מטרותיו וצרכיו, הוא אחראי על משאבי האנוש, כספים, אסטרטגיה, מימון, שיווק, קיימות, חדשנות, יזמות, פיתוח, ועוד ועוד. את כל הכישורים האלה צריך ללמוד ולהתנסות בהם לפני שמגיעים לכס המנכ"לות ומתעסקים עם תקציבי ענק. חשוב להדגיש שמנהל הוא לא רק ה'ביג בוס' שיושב בקומה הכי גבוהה. יש עוד המון רבדים לניהול. גם לנהל צוות של שלושה עובדים, פרוייקט, תקציב או מוצר בתוך ארגון גדול, זה להיות מנהל לכל דבר".

 

 

אם מנהל הוא מנהל וכלכלן הוא כלכלן, איך נוצר החיבור בין כלכלה לניהול?

"להיות מנהל זה גם לנהל את הצד הכלכלי של הארגון או את מי שאמון על הצד הכלכלי. להיות כלכלן של הארגון, זה להיות חלק מההנהלה, לקבל החלטות חשובות ולגבש אסטרטגיות שבהן תלוי הארגון. לצורך כך דרושים הכלים והמיומנויות להבין את המרחב שבו הארגון פועל, ולכן השילוב הזה טבעי. מצד אחד הוא פותח קשת רחבה של תפקידים ומתאים למגוון רחב של אנשים משום שאפשר לצמוח ממנו לכל מיני תחומים. מצד שני, גם אם יש נטייה לתחום ספציפי, הוא מעמיק את הידע ומקנה את הכלים ההיקפיים שקשורים קשר ישיר ותומכים בתפקיד".

על אף התדמית הרצינית והקשרם האוטומטי לתחום הריאלי, כלכלה וניהול הם חלק ממדעי החברה. האם חשבתם פעם איך נקבע מחירו של קרטון ביצים או ביסלי, איך הפך פוקימון גו למשחק המאה, ואילו פרמטרים נלקחים בחשבון כשקובעים כמה יעלה אייפון 7? כיצד נקבעים יחסי הגומלין בין ספקים, יצרנים וצרכנים, איך מדיניות של מיסוי דירה שלישית תשפיע על שוק הדיור? איך פתיחת שוק כרטיסי האשראי לתחרות תשפיע על האזרח הפשוט? ולקינוח - איך בכלל פועלת הבורסה? זוהי רק טעימה מהעולם הרחב המכונה "כלכלה". כשמחברים לפן הניהולי את התחום שחוקר ועוסק בכל התהליכים שמשפיעים על הייצור והצריכה, העושר והרווחה כלכלית – מתקבל תמהיל המאפשר גיוון תעסוקתי רחב לצד פיתוח מיומנויות וכישורים הרלוונטיים לעולמנו, גם במישור האישי.

 

הפנטזיונרים של היום הם יזמי המחר

 התוכנית ללימודי כלכלה וניהול של האקדמית תל אביב – יפו, מחברת וקושרת בין שני העולמות במטרה להקנות לסטודנטים מיומנויות חשובות וערך מוסף בעת יציאתם לשוק העבודה. כדי להתאים בין תחומי העניין להעדפת הסטודנט, מציעה תוכנית הלימודים ארבעה מסלולי לימוד שונים לבחירה, במסגרתם הם רוכשים כלים מעשיים ומתמחים במגוון תחומים, צוברים ניסיון ומגיעים לשוק העבודה עם יתרון משמעותי.
 
"מטרת מסלולי הלימוד השונים היא להטמיע בקרב הסטודנטים תפיסות חדשות מעולם הכלכלה והניהול ולהפוך אותם למובילי שינויים על ידי הענקת כלים תאורטיים ויישומיים שמאפשרים להוציא לפועל רעיונות חדשים – כל אחד לפי תחום העניין שלו", מסבירה ד"ר כתב - הרץ. "מי שמעוניין לטעום מכל העולמות האלה לא חייב לבחור מסלול, אלא יכול לרכוש כלים ממגוון התחומים בהתאם להעדפותיו, ובתום התואר לבחור את הכיוון שמתאים לו. היות והתכנית מעודדת את הסטודנטים להתחיל ולהשתלב בשוק העבודה הרלוונטי כבר בשנה ג' וכן להמשיך ללימודים מתקדמים בעתיד, ישנה הקפדה על רמת לימודים גבוהה ונטולת פשרות, בחירה במרצים בכירים בעלי ניסיון בתחום וגם יחס אישי וכיתות קטנות שמאפשרות אינטראקציה בין המרצים לסטודנטים, ולא רק יחסי 'העברת מידע – הקשבה'".

למי מיועדים הלימודים במסלולים השונים?

"לכל מי שרוצה לקבוע מדיניות, להתוות דרך, ליזום, לייעל ולפתח, ובקיצור- להוביל. הלימודים מתאימים לאלו שהעולם הכלכלי מעניין אותם והם רוצים להבין איך מתרחשים תהליכים כלכליים ואיך מתקבלות החלטות, ובמקביל לחקור גישת שונות. כל מי שזורם בעורקיו דם יזמי ורוצה ליצור ולקדם מוצרים ורעיונות חדשים – יקבל במסגרת התואר כלים להפוך את הרעיון למציאות, לנסח מדיניות כלכלית של ארגון או אפילו משרד ממשלתי, ובעיקר להשפיע".

תכנית התואר בכלכלה וניהול מציעה ארבעה מסלולים: מסלול שוק ההון , המעניק ידע עדכני, הבנה מעמיקה וכלים יישומיים בשוק ההון, תוך היכרות עם המבנה שלו, המכשירים הפיננסיים השונים, השחקנים בשוק והחוקים הקיימים בו.; מסלול ניהול משאבי אנוש , המעניק בסיס לעבודה במחלקות משאבי אנוש בארגונים ובמכוני פיתוח ארגוני, ובמקביל מהווה בסיס ללימודי תואר שני בניהול משאבי אנוש, התנהגות ארגונית וייעוץ ופיתוח ארגוני; מסלול ניהול יזמות, המקנה ליזמי העתיד את הכלים העדכניים ביותר לפיתוח, לייסוד ולניהול של מיזמים; מסלול ניהול השירות , המקנה ידע וכלים מעשיים בתחום השירות והשיווק, בסביבה העסקית של ימינו, שבה השירות מהווה יתרון תחרותי.

 

כיצד מכין התואר את הסטודנטים לשוק העבודה?

"כשמתנסים בכלים שאותם לומדים, מגיעים לשוק העבודה עם הרבה יותר ביטחון וניסיון משמעותי, לכן הלימודים משלבים הרבה מאד כלים פרקטיים, דוגמאות מהמציאות הכלכלית בארץ ובעולם והתנסות מעשית שמקבלת ביטויים שונים ומגוונים. כך למשל בקורס כלכלת ישראל הסטודנטים לומדים לכתוב נייר עמדה, ובסמינר בכלכלת רשת ועסקים דיגיטליים מראיינים מנהל בכיר במשק. בקורס כלכלה יישומית הסטודנטים מנתחים נתונים עדכניים של המשק הישראלי ומציגים אותם במצגת לפני כל הכיתה. סטודנט יכול ללמוד בחדר עסקאות כיצד לנהל תיק השקעות וירטואלי על סמך נתוני זמן אמת של הבורסה הישראלית, ו/או איך לכתוב תכנית עסקית לעסק אמיתי. בנוסף מוזמנים הסטודנטים להשתלב בפרוייקטים מתמשכים דוגמת 'החממה ליזמות חברתית עסקית', במסגרתה הם מקימים ומנהלים מיזמים חברתיים - עסקיים המובילים לשינוי חברתי. "יזמים צעירים" הוא פרוייקט נוסף המזמין את הסטודנטים ללוות צוותים של תלמידי תיכון בהקמת מיזם משלב אפס ועד לייצור המוצר ומכירתו".

כחלק מההתנסות המעשית, במהלך כל השנה השלישית והאחרונה לתואר מוזמנים הסטודנטים המצטיינים לקחת חלק בתוכנית יוקרתית של התמחות מעשית המטמיעה אותם בשוק העבודה באמצעות שילובם בתפקידים משמעותיים במגזר הציבורי או בחברות מובילות במגזר העסקי. במסגרת ההתמחות המעשית עובדים הסטודנטים יום בשבוע בארגונים השונים ומלווים על ידי מנהל בכיר בארגון במקביל לצוות האקדמי של התכנית. הסטודנטים לוקחים חלק בפעילות של הארגון, קופצים למים וצוברים ניסיון מעשי בשוק כבר במהלך הלימודים לתואר. "כיום שוק העבודה מתגמל על ניסיון ורואה בו יתרון אדיר", מדגישה ד"ר כתב - הרץ, "כך שהסטודנטים שלוקחים חלק בתוכנית ומסיימים את התואר עם ניסיון מרשים זה, לא מתחילים מלמטה. חלק מהמתמחים נקלטים לעבוד עם סיום התואר בארגון שבו הם התמחו ומדלגים על שלב חיפוש העבודה. השנה, למשל, זה קרה לרבע מהמתמחים". 


אז מי שתמיד חלם להיות סטנלי פישר כשיהיה גדול, יוכל סוף סוף אחרי התואר להגשים את החלום?

"אני מניחה שלהגיע לרמתו של סטנלי פישר ייקח עוד זמן, אבל מי שרוצה להבין ולדבר את השפה שבה מדבר פישר, להבין את השיקולים שמאחורי החלטותיו ולהיכנס תוך שנתיים שלוש מהיום לתפקיד שיאפשר לו ככל שיצבור ותק וניסיון, לטפס ולצמוח לדרגה בכירה במשק – מקומו בהחלט כאן. תשאלו את עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה ואת שי פלדמן מנכ"ל AIG, בוגרי התואר בכלכלה וניהול באקדמית תל אביב – יפו".

 

מתעניינים באקדמית?

הזינו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
  • מאשר/ת קבלת דיוורים לדואר אלקטרוני

לשיחה עם נציג