כניסה

קורס: MBT - טיפול מבוסס מנטליזציה - תיאוריה, טכניקה טיפולית ויישומים

מרצה: גב' נעמה גרינולד


תיאור הקורס:

מנטליזציה היא היכולת לתת משמעות ולפרש את ההתנהגות של עצמי ושל אחרים, באופן מפורש או מובלע, במונחים של מצבים פנימיים ותהליכים נפשיים.

הקורס יציג בפני המשתתפים את תיאוריית מנטלזיציה שהינה בעשור האחרון מהתיאוריות הפסיכודינמיות העכשוויות המרכזיות. ראש מפתחיה הוא פרופ' פיטר פונגי, פסיכואנליטיקאי העומד בראש מרכז אנה פרויד בלונדון, ועומד בראש המגמה החינוכית-קלינית באוניברסיטת UCL. לתאוריה היבט אינטגרטיבי בהיותה בעלת זיקה לתאוריות התפתחותיות, נוירופסיכולוגיות וקוגניטיביות, וכן מגוון רחב מיישומיה מגובה מחקרית.

התאוריה מלכתחילה פותחה עבור טיפול בהפרעות נפשיות/אישיות קשות בעיקר בורדרליין (BPD ), אשר בהן קיימת פגיעה משמעותית ביכולת להכיר במצבים נפשיים של עצמי ו/או אחרים, וכתוצאה נפגעת באופן משמעותי יכולת הוויסות של רגשות והיחסים הבינאישיים. במהלך השנים טיפול מבוסס מנטליזציה (MBT) הורחב למגוון רחב ביותר של הפרעות, אוכלוסיות ובמגוון של מסגרות טיפוליות (פרטני, קבוצתי, מערכתי).

בקורס נלמד על הבסיס ההתפתחותי של מנטליזציה, מושגים בסיסיים בתאוריה, ועקרונות עבודה הייחודיים לה, כתאוריה פסיכודינמית אך עם דגש על אקטיביות ומיקוד של המטפלת, וכן נכיר כלים להערכת רמת רפלקטיביות ((RF. הקורס יאפשר הטמעה של טכניקות מבוססות מנטליזציה בעבודה עם ילדים, מתבגרים והורים במגוון הקשרים. 

 

נושאי הקורס:

  • תיאוריית מנטליזציה – רעיונות ומושגים תאורטיים מרכזיים
  • תיאוריית מנטליזציה כגישה אינטגרטיבית
  • עמדה (stance) של מנטליזציה
  • טכניקות בטיפול מבוסס מנטליזציה
  • יישומים לטיפול בילדים (C-MBT) במתבגרים (A-MBT ) להדרכת הורים (P-MBT ).
  • יישומים של התאוריה בפסיכופתולוגיות ספציפיות כגון, פגיעות מיניות והפרעה על הציר האוטיסטי ( (ASD.

מועדי קורס: ארבעה ימי שישי בין השעות 08:30-14:00 בתאריכים : 08.03.19, 05.04.19, 03.05.19, 24.05.19.  כל מפגש הינו בהיקף של 6.5 שעות אקדמיות.

  • היקף הקורס הוא 26 שעות אקדמיות ובמהלכו יקבלו המשתתפים גישה חופשית למקורות הספרייה של המכללה. בסיום הקורס יקבלו המשתתפים תעודה.

דרישות הקורס:
פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עובדים סוציאליים קליניים או עובדים סוציאליים בעלי תואר שני עם ניסיון בעבודה טיפולית, מטפלים בהבעה ויצירה בעלי תואר שני, פסיכיאטרים, קרימינולוגים קליניים ויישומיים, סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה.


עלות הקורס:

אנשי מקצוע  1400  ש"ח

מתמחים וסטודנטים: 1200 ש"ח

בוגרים וסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה במכללה האקדמית: 1000 ₪

 

כיצד נרשמים:

  • על מנת להירשם לקורס ניתן למלא טופס פנייה - לחצו כאן -  ונחזור אליכם עם כל הפרטים
  • בנוסף ניתן לשלוח מייל עם הכולל את שמכם המלא ומספר טלפון לכתובת mifrasim@mta.ac.il :ולציין באיזה פעילות התעניינתם
  • לשאלות ובירורים ניתן להתקשר או לשלוח הודעת סמס – 052-7341212