כניסה

סדנה טיפול בטראומה בגישת ACT (טיפול קבלה ומחויבות) - הכשרה ודיון אינטגרטיבי

אודות המנחים | למי מיועדת הסדנהתאריכי הסדנה | דמי השתתפות ​| ENGLISH

 

אודות הגישה והסדנה

הסדנה תציע למידה מעמיקה של האופן בו גישת ה-ACT  (טיפול קבלה ומחויבות) עובדת עם מטופלים שחוו טראומה וסובלים מתסמינים נפשיים מצמצמים בעקבותיה. ACT היא גישה טרנס-דיאגנוסטית, המתעניינת בתהליכים הנפשיים אשר מגבילים אותנו ומונעים מאיתנו לחיות את חיינו באופן עשיר ומלא, הקרוב לערכינו. טראומה, מובילה פעמים רבות לצמצום רפרטואר ההתנהגויות האנושי, לדפוסי הימנעות ומעגלי מאבק בעולם הפנימי וניסיונות שליטה בו, אשר הולכים ומחמירים את המצב. ACT מנסה לייצר שינוי בתהליכים אלה תוך התמקדות בהגברת הגמישות – למשל, יצירת מרחק ממחשבות, נכונות להיות עם התחושות הלא נעימות ובאופן כללי, שינוי מערכת היחסים של האדם עם הטראומה שלו ומה שנלווה לה.

ACT הוא אחד הטיפולים הבולטים בגל השלישי של ה-CBT, טיפול מבוסס מיינדפולנס שמטרתו להגדיל את הגמישות הפסיכולוגית של האדם ולעזור לו להתקרב יותר ויותר לחיים עשירים ומשמעותיים יותר עבורו.

גישת ה- ACT מבוססת על פילוסופיה פונקציונלית-הקשרית, המנסה להבין כל פעולה בתוך ההקשר בו היא מתרחשת. ככזו, היא לא רואה את האדם הסובל כשבור או פגום, אלא כמי שפועל באופן שלא מקרב אותו לדברים שחשובים לו בהקשר המסוים של חייו. על פילוסופיה זו, בנויה תיאוריה שבוחנת את האופן בו מתפתחת השפה והשפעת התפתחות זו והשפה בכלל על הסבל האנושי. תיאוריה זו נקראת RFT (תיאוריית מסגור יחסים, Relational Frame Theory). RFT היא בעלת חשיבות רבה בעבודתו של מטפל ACT, דרך הבנת גישה זו, אנו יכולים לדייק ולכוונן את ההתערבויות שלנו באופן מקסימלי ויעיל.

סדנה זו, תנסה להביא את משתתפיה להבנה בסיסית בנוגע לאופן בו ACT ו-RFT יכולות לשמש עבור קלינאים דרך משמעותית לטיפול בטראומה. הסדנה תשלב למידה תיאורטית (טרם הסדנה ובמהלכה) והן ולמידה חווייתית דרך התנסויות, תרגולים והדגמות. מטרת הסדנה היא שבסופה משתתפיה יצאו עם דרכי חשיבה ופעולה נוספות (מעולם ACT) לעבודה עם טראומה בחדר הטיפול.

כמו כן, בסדנה ישתתפו מומחים בתחום הטיפול הטראומה ובתחום האינטגרציה של הפסיכותרפיה. המומחים יחד עם מנחת הסדנה ינהלו דיון אינטגרטיבי, מעמיק והשוואתי במודל המוצע לטיפול בטראומה בגישת הACT ויבחנו אותו בהקשר של גישות נוספות לטיפול בטראומה וחתירה לאינטגרציה.


אודות המנחה

ג'ואן סטיינווקס - עובדת סוציאלית קלינית מדנבר קולורדו, ארה"ב, בעלת ניסיון של 30 שנה בעבודה עם מטופלים הסובלים ממגוון מצבים טראומטיים. ג'ואן הדריכה ולימדה במספר מרכזים אשפוזיים הממוקדים בעבודה עם הפרעות אכילה קשות, עם וטרנים (חיילים לשעבר) ועם דרי רחוב. היא סייעה לעובדים סוציאליים בסיירה לאון בזמן התפרצות מגיפת האבולה. כמו כן, מדריכה ומלמדת במרכזי בריאות נפש קהילתיים שונים.

מעל 20 שנה, ג'ואן מלמדת קלינאים לעבוד עם מטופלים מורכבים במצבים קשים. היא מדריכת ACT מוסמכת. למעשה, היא העובדת הסוציאלית הראשונה שהפכה למדריכה מוסמכת על ידי הקהילה הבינ"ל של הגישה .(Peer-Reviewed ACT Trainer),זאת, לצד היותה מדריכה מוסמכת ב FAP (טיפול פונקציונלי אנליטי), גישה התנהגותית המתמקדת בעבודה עם קשיים ביחסים בין אישיים. היא עוסקת בייעוץ והדרכה של מטפלים לעבודה עם גישות ה-  ACT וFAP - בארה"ב וברחבי העולם. כיום, הפרקטיקה הקלינית של ג'ואן מורכבת מטיפול והדרכה, והיא עובדת רבות עם זוגות במצבי קונפליקט, אנשים עם הפרעת אישיות דיסוציאטיבית, טראומה מורכבת, דיכאון עמיד לטיפול והפרעה דו קוטבית.

 

אודות המרצים האורחים:

פרופ' טוביה פרי – פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מנהל קליניקת דניאלי לטראומה ואובדן, המחלקה לפסיכולוגיה אוניברסיטת בר אילן.

ד"ר דני חורש – פסיכולוג קליני מומחה, מרצה בכיר וראש המעבדה לחקר טראומה ודחק במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן. מחקריו עוסקים בזיהוי גורמי פגיעות וחוסן אל מול דחק טראומטי במגוון אוכלוסיות, הן אזרחיות והן צבאיות. כמו כן, הוא עוסק במחקרי פסיכותרפיה בתחום הטראומה, הדחק והכאב הכרוני.

ד"ר שרון זיו ביימן -  פסיכולוגית קלינית, חברת סגל במכללה האקדמית תל אביב יפו, מנהלת מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה, ובמסגרתו הקימה את  "עוגן- תכנית לפסיכותרפיה מבוססת אינטגרציה". מנהלת שותפה מייסדת ב"קבוצת שיח- מכון לפסיכותרפיה התייחסותית", מנהלת מכון "שדות" לשירותים פסיכולוגיים. לשעבר יו"ר הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית. חוקרת את יחסי הגומלין בית התערבויות המטפל, משתני המטופל ושלבי הטיפול, בדגש על חשיפה עצמית של המטפל. מטפלת במבוגרים וזוגות.

ליאור גילעד - פסיכולוגית קלינית, עובדת עם מבוגרים ונוער. בעלת נסיון בטיפול פסיכו-דינמי, בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי ובטיפול במשחק עם ילדים. כיום, גישת ACT מהווה עבורי בית מקצועי ואישי. בשנים האחרונות מטפלת, מלמדת, מדריכה וכותבת על גישות ACT ו-FAP במסגרות פרטיות וציבוריות שונות. חלק מצוות ההובלה של הסניף הישראלי של ארגון הגג העולמי של גישת ACT, הנקרא ACBS. יחד עם עמיתיה, מובילה את התכנית השנתית ללימודי ACT במכון מפרשים, שבמסגרתה היא מלמדת ומדריכה.

ליאור בירן - פסיכולוג קליני, עובד כפסיכולוג אחראי במרפאות חוץ מבוגרים, המרכז לבריאות הנפש שלוותה ובקליניקה פרטית. מטפל ומדריך. כמו כן, מלמד במסגרות שונות, דוגמת אוניברסיטת ת"א, מכון מפרשים ועוד. את מרבית ההכשרה כפסיכולוג עשיתי מתוך עבודה דינמית, אך בשנים האחרונות נחשפתי לעולם הגישות מבוססות הקשיבות, וכיום אני מטפל, לומד וחי בעיקר את גישת ACT. כחלק מכך, מוביל יחד עם עמיתיי את התוכנית השנתית ללימודי ACT במכון מפרשים ומשקיע ממרצי על מנת לקדם גישה זו בישראל. 

 

למי מיועדת הסדנה?

הסדנה מיועדת לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול הנפשי (פסיכולוגים מומחים ומתמחים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ומטפלים באמנות), עם ידע או ללא ידע מוקדם בגישת ה-ACT. הסדנה בנויה כך שגם אנשי מקצוע ללא ניסיון ב-ACT וגם אנשי מקצוע בעלי ניסיון מרובה ב-ACT, יוכלו למצוא בה ערך.

מאחר והסדנה מניחה ידע בסיסי מוקדם ב-ACT, תינתן גישה לקורס מקדים אינטרנטי באמצעותו יוכלו להגיע להבנה בסיסית מספקת ולהשקיע את זמן הסדנה לתרגול וללמידה חווייתית.

 

חומרים ללמידה עצמית בפלטפורמה אינטרנטית לפני הסדנה

כאמור, הנרשמים לסדנה  יקבלו גישה לפלטפורמה אינטרנטית ובה הסברים בסיסיים על גישת ה-ACT, על RFT, הדגמות טיפול בטראומה בגישה ועוד. כל משתתף יוכל לעשות שימוש בחומרים לפי רמת הידע שלו, כך שמשתתף שלא מכיר כלל את הגישה יוזמן להשקיע זמן רב יותר בלמידה מוקדמת, בעוד משתתף שמכיר את הגישה, יוכל להתמקד יותר בתחומים פחות מוכרים לו או בהדגמות המוקלטות. הסדנה תיערך לפי מודל של "כיתה הפוכה" – הווה אומר למידה בבית ותרגול ושיעורי בית – בכיתה, זאת על מנת להפוך את הלמידה לחווייתית ככל הניתן, כך שקלינאים יוכלו להפיק ממנה תועלת רבה ככל הניתן.

נרשמים המעוניינים בכך, יוכלו להשתתף בערב טרום הסדנה בהרצאות מבוא (בשפה העברית) בנוגע ל-ACT אשר מטרתן לערוך היכרות מקדימה עם מושגי הגישה ועיקריה ולאפשר למשתתפים אשר מרגישים כי אין להם היכרות מספקת עם הגישה, להכיר אותה, וכך להפיק את המירב מהסדנה עצמה.

 

הסדנה תתקיים בשפה האנגלית.

 

תאריכי הסדנה:

השתלמות טרום כנס ביסודות גישת הACT (אופציונאלית): ביום רביעי, 4.3.20, בין השעות 17:00-20:00, תיערך השתלמות מקדימה אופציונלית (בתשלום נוסף), אשר תעסוק בהתפתחות בעולם הCBT, גמישות פסיכולוגית וששת תהליכי העבודה של ACT. סדנה זו מתאימה לאנשי מקצוע בעלי היכרות מועטה או ללא היכרות עם הגישה ומעוניינים בסקירה והיכרות מוקדמת.

השתלמות הטרום כנס תיערך בשפה העברית ותועבר על ידי צוות ההוראה של ACT במכון מפרשים: ד"ר רן אלמוג, אור פרי, ליאור גילעד וליאור בירן.


יום חמישי ה5.3.2020:

התכנסות

8:30-9:00

פתיחהסקירה כללית – ACT וטראומה

9:00-9:15

RFT ו-ACT כמסגרות להמשגת מקרה בטיפול בטראומה

9:15-10:00

השאלה ה-ACTית: התהליכים הבסיסיים של הגמישות הפסיכולוגית והאופן בו ניתן להבין דרכם עבודת טראומה

10:00-10:30

יישום תהליכי הגמישות של ACTבטיפול בטראומה

10:30-11:15

הפסקה

11:15-11:30

הדגמה של תהליכי הבסיס בעבודה עם טראומה

משחק תפקידים מול הקהל

11:30-12:30

הפסקת צהריים

12:30-13:15

גמישות ונוקשות בחדר הטיפולים – תשומת לב לדינמיקה הטיפולית בדגש על עבודה עם טראומה.

תרגיל בקבוצות קטנות.

13:15-14:00

משחק תפקידים/הדגמה "על אמת" – הזדמנות נוספת להתבונן בעבודה שלACT עם טראומה, לצד ניתוח, המשגה והבנת הנעשה במפגש בזמן אמת.

14:00-16:15

הפסקה

16:15-16:30

סיכום היום ושאלות

16:30-17:15

פאנל מסכם  מבט אינטגרטיבי על עבודת טראומה, בהשתתפות: פרופ' טוביה פרי, ד"ר דני חורש, ד"ר שרון זיו ביימן, ליאור בירן. מבט רפלקטיבי על היום הראשון מזוויות תיאורטיות נוספות.

17:15-18:15יום שישי ה6.3.2020:


התכנסות

8:30-9:00

קבלת פניםסיכום היום הראשון – המשך הטמעה ושימוש במושגי ACT להבנת עבודה עם טראומה.

9:00-9:30

הדגמת וידאו  יישום קליני של RFT– נראה כיצד הבנה תיאורטית ויישום קליני של כלים מעולם RFT מסייעים ופועלים בטיפול בטראומה.

9:30-11:15

הפסקה

11:15-11:30

הדגמה/משחק תפקידים – הזדמנות נוספת ואחרונה להדגמה חיה של עבודה תחת עקרונות ACT ו-RFT עם טראומה – כהדגמה אחרונה, חיבור כל הלמידה בסדנה באופן חווייתי ומסכם.

11:30-12:30

הפסקת צהריים

12:30-13:00

פאנל מסכם – מבט אינטגרטיבי על עבודת הטראומה בהשתתפות: פרופ' טוביה פרי, ד"ר דני חורש, ד"ר שרון זיו ביימן, ליאור גילעדסיכום החומר הנלמד ודיון בו מנקודות מבטן של גישות תיאורטיות נוספות.

13:00-14:30
 

דמי השתתפות (לחץ על התעריף המתאים):


**עדכון 14.1.2020: אזלו המקומות לסדנה**

**נותרו מקומות בסדנת הטרום**


  רישום מוקדם (עד ה15.1.2020) רישום מאוחר
אנשי מקצוע 650 ₪ 710 ₪
סטודנטים בבית ספר לפסיכותרפיה 590 ₪ 650 ₪
סטודנטים לתואר שני/ מתמחים 520 ₪ 600 ₪

השתלמות טרום כנס ביסודות גישת הACT (אופציונאלית)120 ₪


רישום קבוצתי:
3-5 משתתפים - הנחה של 20% לכרטיס.
6-10 משתתפים - הנחה של 30% לכרטיס.

* כרטיס יכול לכלול השתתפות בהשתלמות המקדימה לבחירת הרוכש.
* הנחות קבוצתיות הן ביחס לתעריף של אנשי מקצוע.
* רישום קבוצתי מתבצע דרך פנייה למייל של מכון מפרשים: mifrasim@mta.ac.il


לעזרה ברישום ניתן לפנות לצוות מכון מפרשים בכתובת המייל Mifrasim@mta.ac.il או בטלפון: 052-7341212