כניסה

ערב קליני: "אנחנו במסך עשן" - תלות בקנביס במרחב הזוגי והמשפחתי

 

בהשתתפות: גב' רחלי זיגל, ד"ר שירה סובול (גולדברג), ד"ר דניאל פיינגולד


יום רביעי ה- 3.1.18, בשעות 18:30-21:30

אודיטוריום 001, קומה 1, בנין ווסטון, המכללה האקדמית תל אביב יפו
עלות: 70  ₪, 40 ₪ לבוגרי האקדמית, מתמחים וסטודנטים.


הכרטיסים לערב הקליני אזלו. עמכם הסליחה.

נשמח לראותכם בפעילויות הבאות שלנו.

 

 

תכנית הערב:

18:30 – התכנסות

19:00 – הרצאת פתיחה – ד"ר דניאל פיינגולד - "אנחנו במסך עשן" תלות בקנביס במרחב הזוגי והמשפחתי

20:00 – הפסקה

20:15 – הצגת מקרה – ד"ר שירה סובול (גולדברג) וגב' רחלי זיגל

21:00 - דיון עם הקהל

21:30- סיום


קנביס ("גראס") נמצא לאחרונה במרכז סדר היום הציבורי והמקצועי לאור השימוש הנרחב ושאלת הלגליזציה, אך מעט תשומת לב ניתנה למערך הקשרים המורכב הקיים בין שימוש בקנביס ויחסים במשפחה.

 

ההרצאה של ד"ר דניאל פיינגולד תסקור את העדויות בדבר תפקידו של הקנביס בקרב מבוגרים צעירים בעת הנוכחית. לאור העלייה המשמעותית בשכיחות השימוש בקנביס בשנים האחרונות, גובר הדיון בדבר השפעות השימוש בקנביס על רמת התפקוד של משתמשים בהיבטים השונים של ההתפתחות הנפשית והחומרית- לימודים, עבודה ומערכות יחסים קרובות. 

בהרצאה נבחן את העדויות בדבר הקשר בין שימוש בקנביס לרמת התפקוד בקרב מבוגרים צעירים ונתמקד בהשפעתו על קשרים זוגיים והיחסים בין מבוגרים צעירים להוריהם. ננסה לענות על השאלות הבאות: האם וכיצד תלות בקנביס משפיעה על קשרים זוגיים, מחויבות זוגית וחלוקת הנטל במשפחה המודרנית? כיצד היא משפיעה על היכולת של מבוגרים צעירים לצאת לעצמאות כלכלית ונפרדות נפשית מהוריהם? לבסוף נבדוק כיצד ממצאים אלה רלוונטיים למבוגרים צעירים בני זמננו.

 

ההרצאה והצגת המקרה הנוכחית של ד"ר שירה סובול וגב' רחלי זיגל תמחיש תיאור תהליך טיפול משפחתי אינטגרטיבי רב דורי המשלב שיתוף פעולה בין מטפלות בהפרעת שימוש בקנאביס והימורים ותדגים את מושג התלות השיתופית (Codependency) דרך סיפורה של משפחה - זוג הורים עם שלושה ילדים, כאשר אחד מילדיהם הוא בחור כבן 26, מתפקד, חיוני ושאפתן, הסובל מהתמכרות לקנאביס (מריחואנה, גראס) והימורים. במהלך הצגת המקרה נתבונן על הקריטריונים הרלוונטיים לאבחון הפרעת ההתמכרות לקנאביס והימורים. תוצג ההיסטוריה הטיפולית, המוטיבציה לטיפול והקשר המשפחתי, כמו גם הקשר שנוצר עם המטפלת, והכשל שגורם לצעיר לעזוב את הטיפול בשלב התחלתי. בהמשך נבחן את הסיפור המשפחתי והזוגי וכיצד הוא משתלב עם הסיפור האישי של המטופל. כמו כן, נבחן את הקשר בין האבחון הראשוני והטיפול הראשוני לאופן בו התוכנית הראשונית והחוזה הטיפולי הראשוני מקבלת תפנית בשלב השני, עם פנייה מחודשת לטיפול. הצגת המקרה תמחיש כיצד ניתן להתבונן ולהתייחס למונחים כגון "תלות שיתופית", "קואליציות" ו"מובחנות". מתוך אלו נלמד את חשיבות הטיפול המשפחתי והראייה המערכתית בתוך הקשר הטיפולי בטיפול בהפרעת שימוש, על ההדהוד של החלקים ה"התמכרותיים" המשפחתיים בתוך ההקשרים השונים ועל מגוון האפשרויות בטיפול במשפחה המתמכרת.


אודות המרצים:

ד"ר דניאל פיינגולד- פסיכולוג שיקומי מומחה סגן מנהל המרפאה להתמכרויות במרכז הרפואי לב-השרון. מתמחה בטיפול ובמחקר בתחום ההתמכרות לאלכוהול, לסמים ולתרופות מרשם. דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן, התמחות ותכנית פוסט-דוקטורט בתחום ההתמכרויות במרכז הרפואי ע"ש שיבא. חוקר את הקשר בין שימוש בחומרים שונים, בעיקר קנביס (מריחואנה), לבין הפרעות נפשיות כגון דיכאון וחרדה.

 

גב' רחלי זיגל - עובדת סוציאלית קלינית ומטפלת משפחתית וזוגית, המנהלת האקדמית של הקורס. מומחית בטיפול פרטני ומערכתי במתמכרים ובני משפחותיהם ובפגיעות והטרדות מיניות. בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית עם התמחות בתחום הטיפול המשפחתי מאוניברסיטת חיפה. בעבר הייתה חלק מצוות הטיפול במתמכרים בקהילת "אילנות", וניהלה את ההוסטל לבוגרי הקהילה. מטפלת פרטנית וקבוצתית באוכלוסיית המתמכרים ומנהלת היחידה לטיפול בהתמכרויות בקרית אונו. הובילה ביחידה את תחום הטיפול המשפחתי, הזוגי והדיאדי במכורים ובני משפחותיהם. בעלת קליניקה פרטית באיזור השרון לטיפול פרטני וטיפול זוגי, משפחתי ודיאדי העוסקת גם בתחום ההתמכרות, טראומה ופגיעות מיניות.


ד"ר שירה סובול (גולדברג)  - עובדת סוציאלית קלינית - לשעבר מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות קריית אונו (מחלקה אזורית הנותנת מענה לכלל סוגי ההתמכרויות ליישובי בקעת אונו). מרצה בחוג לעבודה סוציאלית לתואר ראשון ושני באוניברסיטת בר אילן. מלמדת קורסים קליניים בנושא טיפול פרטני וקבוצתי, וקורסי התמכרויות. בנוסף, בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ לטיפול בנוער ובמבוגרים עם בעיות רגשיות שונות.

עוסקת בהנחיית קבוצות נערים, הורים ומורים ברחבי הארץ בנושאי גיל ההתבגרות, פגיעות מיניות, וחיזור אלים. בנוסף, מומחית בטיפול בחרדה ובהשמנת יתר ומחברת הספרים: "מנצחים  את הפחד" ו"הורים לילדים ללא גבולות". יתר על כן, כתבה מאמרים בנושאי השמנה שהתפרסמו בכתבי עת בינלאומיים.

 

 


הכרטיסים לערב הקליני אזלו. עמכם הסליחה.

נשמח לראותכם בפעילויות הבאות שלנו.