כניסה

קורס: טראומה גופנית וחולי בילדים ונוער - יישומים טיפוליים

הקורס מוכר מטעם הפ"י כהשתלמות מקצועית מובהקת

***ניתן להכרה במסלול גמול אישי למטפלים באומנויות תחת מתווה "טראומה" - פסיכותרפיה ממוקדת טראומהאודות המרצה: ד"ר עינת יהנהנוירופסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית שיקומית מומחית – מדריכה. פסיכולוגית אחראית במחלקת שיקום ילדים, בבי"ח החולים לילדים ע"ש ספרא, במרכז הרפואי 'שיבא'. חברת סגל במגמה לנוירופסיכולוגיה שיקומית במכללה האקדמית תל – אביב יפו. בעבודת הדוקטורט עסקה במנגנונים המוחיים הקשורים בתפקודי בקרה התנהגותית לאחר פגיעה מוחית. לאחריה, התמחתה במסגרת לימודי פוסט דוקטורט בגישות התערבות לשיקום נוירופסיכולוגי הוליסטי במרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק שבארה"ב (NYUMC). בעלת ניסיון רב שנים (ציבורי ובקליניקה פרטית) בעבודה עם מבוגרים, נוער, ילדים ומשפחות במצבי משבר, בעקבות אירועי חיים המערבים אובדנים מסוגים שונים, טראומה גופנית ונפשית וצורך בהסתגלות לשינויים. בעבודתה היומיומית משלבת טכניקות טיפול שונות בגישה אינטגרטיבית. בנוסף, עוסקת בהדרכת סטודנטים ומתמחים בנוירופסיכולוגיה שיקומית וכן יועצת לצוותים רב מערכתיים בהתוויית תכניות טיפול ובסוגיות הקשורות לעבודה הקלינית עם אוכלוסיות אלו. מחקרה עוסק במנגנונים הפסיכולוגים והמשתנים האישיותיים המשפיעים על תפיסת האובדן ותגובת האבל בעקבות אירועים משני חיים.


תיאור הקורס:
הקורס יעסוק במאפייני הטיפול הפסיכולוגי בילדים ומתבגרים המתמודדים עם אובדן בעקבות חולי ומצבים שלאחר טראומה המערבת גם חבלה גופנית. זאת, תוך התייחסות גם למאפייני המהלך: אקוטי או כרוני, פרוגרסיבי וסופי או יציב וקבוע. מאפייני הטיפול על שלביו השונים, יודגמו מתוך תיאורי מקרים קליניים בטווח רחב של אטיולוגיות פגיעה (למשל: מחלות נוירולוגיות, חבלת ראש, מצבים וגטטיביים, חבלת כוויות, קטיעות גפה) תוך מתן כלים וטכניקות ייחודיות להתערבות פסיכולוגית הן עם הילד והן עם בני משפחתו. התייחסות תיאורטית ומעשית תינתן גם למושגים מרכזיים הנוגעים לתפיסת המוות ולחוויות האובדן, כמו-גם למרכיבי חוסן נפשי ותהליכי הסתגלות, בקרב ילדים. בקורס ייסקרו גם מודלים מתיאוריות הטיפול המשפחתי הנוגעים להתמודדות משפחה עם חולי ונכות, וכן יושם דגש על חווית האובדן ותהליך האבל וההסתגלות של ההורה עצמו במצבים אלו. לבסוף, נדון בהשלכות האירוע לאורך החיים והמפגש המחודש עם הקהילה והמערכת החינוכית.


מטרות הקורס:
1.     הקניית ידע ומושגי יסוד בבסיסים הקשורים לעולם החולי והטראומה לרבות טראומה גופנית בקרב ילדים ומתבגרים.  
2.     הכרות עם קשת התגובות הרגשיות וההתנהגותיות של ילדים והורים לחולי, נכות ומצבי אובדן מתמשך.      
3.     מתן כלים ודוגמאות קליניות להתערבויות פסיכולוגיות במצבים אלו.
4.     הכרות עם ממשקי עבודה בקהילה ובמסגרת החינוכית.
 

מועדי קורס: חמישה ימי שישי בין השעות 08:30-14:15 בתאריכים :  06.03.20, 13.03.20, 20.03.20, 27.03.20, 03.04.20.  כל מפגש הינו בהיקף של 6 שעות אקדמיות.
  • היקף הקורס הוא 30 שעות אקדמיות ובמהלכו יקבלו המשתתפים גישה חופשית למקורות הספרייה של המכללה. בסיום הקורס יקבלו המשתתפים תעודה.
 
דרישות הקורס:
פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עובדים סוציאליים קליניים או עובדים סוציאליים בעלי תואר שני עם ניסיון בעבודה טיפולית, יועצים חינוכיים, מטפלים באמצעות אמנויות, מטפלים זוגיים ומשפחתיים מוסמכים, פסיכיאטרים, יועצים חינוכיים, קרימינולוגים קליניים ויישומיים, סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה.

**ניתן להגיש את הקורס להכרה במסלול השתלמות אישי. לשם כך נדרש להגיש עבודה בהיקף 4 עמודים (דרישות העבודה מבחינת תוכן יוצגו בהמשך ללומדים בקורס). 

עלות הקורס:
אנשי מקצוע  1800 ש"ח
מתמחים : 1600 ש"ח
בוגרי המכללה האקדמית תל אביב יפו: 1400 ₪
סטודנטים לתואר שני: 1400 

 


כיצד נרשמים:

  • על מנת להירשם לקורס ניתן למלא טופס פנייה - לחצו כאן -  ונחזור אליכם עם כל הפרטים
  • בנוסף ניתן לשלוח מייל עם הכולל את שמכם המלא ומספר טלפון לכתובת mifrasim@mta.ac.il :ולציין באיזה פעילות התעניינתם
  • לשאלות ובירורים ניתן להתקשר או לשלוח הודעת סמס – 052-7341212