כניסה

טיפול בקבלה ומחויבות (Acceptance and Commitment Therapy: ACT) תכנית שנתית

טיפול קבלה ומחויבות קיים כגישה טיפולית כבר מעל לשלושה עשורים. במהלך תקופה זו, הלכה והתבססה גישה זו הן כגוף טיפולי והן כגוף מחקרי עשיר ופורה. משנה לשנה, הבסיס המחקרי גדל, ולצידו גדל גם הידע הקליני וקהילת המטפלים בעולם אשר עובדים לפי גישה זו בחדר הטיפול.

כגישת טיפול, ACT משתייכת ל'גל השלישי' של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, אשר מדגיש את הרעיונות של הקשיבות (mindfulness) והקבלה כמרכיבים מרכזיים בטיפול. מעבר לדגש זה, מרכזית באקט ההתכווננות להתנהגות תואמת את הדברים החשובים לאדם בחייו. המטרה המרכזית של הטיפול היא לקדם את האדם לכיוון של גמישות פסיכולוגית ובגמישות זו עוסק הטיפול, דרך עבודה על שישה תהליכים מרכזיים.


המנהל האקדמי של התוכנית היא ד"ר רן אלמוג. צוות ההוראה של התוכנית כולל את: מר ליאור בירן, גב' ליאור גילעד ומר אור פרי .


הקורס מיועד לפסיכולוגים מומחים ומתמחים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים בעלי תואר שני, פסיכותרפיסטים, מטפלים באומנות וקרימינולוגים קליניים.

 

התוכנית ללימוד גישת ACT היא תוכנית חלוצה בתחומה. ייחודה של תוכנית זו היא בכך שהיא מרכזת תחת קורת גג אחת, ובתהליך מובנה ושלם, בסיס ידע תיאורטי וקליני רחב, אשר מטרתו לאפשר לבוגריה שליטה תיאורטית ומעשית בגישת טיפול זו.

הלימודים בתוכנית מחולקים לקורסים תיאורטיים ומעשיים ולסדנאות הדרכתיות שמטרתם בין השאר:

 • היכרות מעמיקה עם ששת התהליכים המרכיבים את הגמישות הפסיכולוגית.
 • הבנה ושליטה בבסיס התיאורטי והפילוסופי של הגישה.
 • היכרות ויכולת עבודה מעשית במגוון כלים ומודלים של ACT.
 • התנסות חווייתית וצבירת ביטחון וניסיון בעבודת ACT.
 • היכרות עם יישומים קליניים שונים של ACT לאוכלוסיות שונות.
 • התנסות בהמשגת מקרה ברוח ACT ובניית תוכנית טיפול.

בנוסף לכל אלה, ההשתתפות בתוכנית נועדה לאפשר ללומדים בה שייכות לקבוצה לומדת ולקהילה הולכת וגדלה של מטפלים בגישה זו.

 

החלק הראשון של תוכנית הלימודים נועד להעניק ידע בסיסי בנוגע למקורות התיאורטיים והפילוסופים של גישת הקבלה והמחויבות, לבסס היכרות עם ששת התהליכים הבסיסים של המודל הטיפולי של אקט, לתרגל מיומנויות קליניות בסיסיות ולבסס מיומנויות להמשגת מקרה בגישת אקט. חלק זה כולל ידע תיאורטי ותרגול בקבוצות קטנות. הנושאים המרכזיים שיסקרו בחלק זה כוללים:

 • קונטקסטואליזם פונקציונלי, שהיא הגישה הפילוסופית העומדת בבסיס המודל
 •  עקרונות בסיסיים של ניתוח התנהגותי יישומי

השפה והשפעתה על החוויה האנושית

 • היכרות עם ששת התהליכים הבסיסיים במודל הטיפולי עצמו, המשפיעים על מידת הגמישות הפסיכולוגית של האדם: קבלה אל מול הימנעות מחוויה; הפרדה קוגניטיבית לעומת הדבקה קוגניטיבית; חיבור לרגע הנוכחי לעומת עיסוק מוגזם בעתיד ובעבר; העצמי כתהליך וכהקשר לעומת העצמי כתוכן; חיבור לכיווני חיים מוערכים לעומת חוסר בכיוונים שכאלה; פעולה המחוייבת לערכינו לעומת חוסר בפעולה שכזו
 • תרגול מיומנויות קליניות על בסיס מודל הגמישות הפסיכולוגית
 • שכלל היכולת והגמישות לתנועה בין התערבויות על בסיס תהליכים שונים במודל.

החלק השני עוסק בהרחבת ארגז הכלים אשר זמין למטפלי אקט. הנושאים המרכזים שיסקרו בקורס יהיו שימוש במטאפורות בעבודה הטיפולית, שימוש בתרגילים חווייתיים שונים, שילוב טכניקות מיינדפולנס ב-ACT, שימוש באפליקציות וכלים טכנולוגיים, העמקה במודל המטריקס ותרגול של בניה של כלים חדשים או שכלול והתאמה של כלים קיימים לטיפול ולמטופל ספציפי. לצד החלק התיאורטי בקורס יערך תרגול של היישום של הכלים האלה סביב מקרים קליניים שיובאו על ידי המשתתפים ותרגול של המשגת מקרה ברוח ACT.


החלק השלישי נועד ללוות את המטפל בהטמעה של הידע התיאורטי בגישת ACT  אל תוך חדר הטיפולים. חלק זה יתמקד בהיכרות עם האופן בו טיפול בגישת ACT מתייחס ל'הפרעות' שונות (חרדה, דיכאון, OCD), ולהתאמת הגישה לאוכלוסיות שונות ולתנאים שונים המשפיעים על הסטינג הטיפולי (מבוגרים, מתבגרים, טיפול קצר מועד, טיפול קבוצתי, סיום טיפול(. במהלך חלק זה גם יושם דגש רב על עמדת המטפל ותינתן התייחסות נרחבת לגורמים מאפשרי שינוי ומעכבי שינוי הקשורים ביחסים הטיפוליים וזאת על בסיס תיאורי המקרה של המשתתפים.

סטודנטים אשר יסיימו את הקורס "טיפול בקבלה ומחויבות" יקבלו בסופו תעודת סיום של הקורס.


שיטת ההוראה:  הקורס ישלב הרצאות פרונטאליות, מצגות, דיונים בכיתה, המחשות קליניות, תרגול מיומנויות וניתוחי מקרה.


מועדי הקורס:  01.11.19, 08.11.19, 15.11.19, 22.11.19, 06.12.19, 13.12.19, 20.12.19, 03.01.20, 10.01.20, 17.01.20, 24.01.20, 07.02.20, 14.02.20, 21.02.20, 28.02.20, 13.03.20, 20.03.20, 27.03.20, 03.04.20, 17.04.20, 24.04.20, 01.05.20, 08.05.20, 15.05.20.  

 • כל מפגש הינו בהיקף של  6  שעות אקדמיות.
 • היקף הקורס הוא 144 שעות אקדמיות ובמהלכו יקבלו המשתתפים גישה חופשית למקורות הספרייה של המכללה. בסיום הקורס יקבלו המשתתפים תעודה.

עלות הקורס:

אנשי מקצוע  7200  ש"ח

מתמחים וסטודנטים: 6300 ש"ח

בוגרים וסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל אביב יפו: 5800 ₪


כיצד נרשמים:

 • על מנת להירשם לקורס ניתן למלא טופס פנייה - לחצו כאן -  ונחזור אליכם עם כל הפרטים
 • בנוסף ניתן לשלוח מייל עם הכולל את שמכם המלא ומספר טלפון לכתובת mifrasim@mta.ac.il :ולציין באיזה פעילות התעניינתם
 • לשאלות ובירורים ניתן להתקשר או לשלוח הודעת סמס – 052-7341212