כניסה

חמלה לעצמי ולאחר ככלי טיפולי – תיאוריה, קליניקה ומחקר

​ 


בהשתתפות: ד"ר ליאור גלילי-וינשטוק, מר תומר הרן ,פרופ' גילה חן,

פרופ' נורית ירמיה, ד"ר אנדרס קוניצ'זקי

 

יום שישי ה- 20.3.20, בשעות 8:30-14:00

אודיטוריום פומנטו (בניין מס' 1), המכללה האקדמית ת"א יפו, חבר הלאומים 10 תל אביב


**בהתאם להוראות משרד הבריאות יום העיון נדחה. מועד חדש יפורסם כאשר נחזור לשגרה** 

 

לרישום ותשלום לחצו על הלינק המתאים:


אנשי מקצוע –  190 


מתמחים, סטודנטים בבתי ספר לפסיכותרפיה ובוגרי המכללה האקדמית ת"א יפו – 140 

 

סטודנטים לתואר שני – 90 

 

הפסיכותרפיה בת זמננו על מגוון זרמיה וגישותיה מכירה בכך שתהליכים של קבלה, הכרה ואהבה לעצמי ולאחר חיוניים על מנת לאפשר שינוי. מיצוי מירבי של המתח הדיאלקטי והחיוני בין קבלה לבין שינוי הוא הכוח המניע של תהליכי טיפול כפי שמציעות גישות הגל השלישי ב- CBT, גישות פסיכודינמיות ביניהן פסיכולוגית העצמי, התייחסותיות ואינטרסובייקטיביות, גישות הומניסטיות ממקדות רגש וחוויה וגישות אקזסטנציאליסטיות.

 

חמלה לעצמי ולאחר היא רכיב טיפולי שזכה להמשגה תיאורטית ומחקרית נרחבת. המשגות אלו מציעות כי פיתוח חמלה מאפשר העצמה ולמידה, שינוי בחווית העצמי, האחר והעולם והאצת תהליכי שינוי נוספים.  אי לכך, עבודה טיפולית מבוססת חמלה הינה ממד טיפולי אינטגרטיבי העשוי להעצים תהליכי שינוי העומדים במרכזן של מגוון גישות טיפוליות ובמגוון הקשרים.

 

יום העיון יעסוק בהמשגה של חמלה לעצמי ולאחר ככלי טיפולי באמצעות מגוון פרספקטיבות ומתוך עמדה אינטגרטיבית, יסקור ספרות מחקרית בתחום ויציג יישומים טיפוליים במגוון הקשרים.


תכנית היום:

08:30 התכנסות

09:00 ברכות  - ד"ר שרון זיו-ביימן, מנהלת מכון מפרשים

09:15 הרצאת מבוא - ד"ר אנדרס קוניצ'זקי

09:45 מבט אינטגרטיבי על חמלה בעבודה טיפולית עם הורים  - פרופ' נורית ירמיה

10:30 הפסקה

10:45 חמלה עצמית והחלמה מהתמכרות לחומרים פסיכו אקטיביים – פרופ' גילה חן

11:15 חמלה עצמית משדה המחקר אל חדר הטיפול  - ד"ר ליאור גלילי וינשטוק

11:45 הפסקת צהרים

12:15 המחשות קליניות ברוח הפסיכולוגיה הבודהיסטיתתומר הרן

13:00 דיון בהמחשות הקליניות בהשתתפות המרצים והקהל


אודות המרצים וההרצאות:


הרצאת מבוא- ההרצאה תעסוק בצמיחה של המושג חמלה עצמית כחלק מהכניסה של הגישות הבודהיסטיות אל הפסיכולוגיה המערבית. המושג בנוי משלושה מרכיבים : קשיבות, נדיבות עצמית ואנושיות משותפת. כל מרכיב נועד לתת מענה לקושי הקשור לאופן בו התפיסה העצמית של תרבות המערב יוצרת תחלואים נפשיים נרקיסיסטיים.


ד"ר אנדרס קוניצ'זקי- פסיכולוג קליני ורפואי מדריך. מרצה במכון מפרשים ובמכללה האקדמית תל אביב יפו. מנכ״ל ופסיכולוג ראשי תל"מ רשת ארצית לטיפול ואבחון פסיכולוגי. 


מבט אינטגרטיבי על חמלה בעבודה טיפולית עם הורים- תרגול של קשיבות וחמלה עוזרים לנו לפתח ולפתוח מרחב ומרווח כדי להתבונן בעצמינו, בילדים שלנו ובקשר איתם. בנוסף, תרגולים אלו עוזרים לבחור בפעולות המונעות מהרצון להיות הורים טובים דיים, ההורה שאנו שואפים להיות, במקום לפעול לפי "הטייס האוטומטי" המונע על ידי הרגלים ודפוסים לא רצויים מהעבר, היוצרים לעיתים קרובות מדי מתחים ותסכולים בקשר ורגשות של אשמה, בושה, וספק עצמי בהורות. השיחה תתמקד בטיפול מבוסס חמלה בהורות: בתיאוריה ובטכניקות השונות בעזרת תרגול מונחה ודוגמאות קליניות.

 

פרופסור נורית ירמיה- פרופ' לפסיכולוגיה התפתחותית וקלינית באוניברסיטה העברית בירושלים. עוסקת בתחום ההתפתחות התקינה והאבנורמלית של ילדים ובהורות כבר כשלושים וחמש שנים במחקר, בהוראה ובטיפול.  מלמדת מגוון של קורסים בתואר הראשון והשני ובינם פסיכולוגיה חיובית, מיינדפולנס, התפתחות במרחב הבטוח ואתיקה מקצועית. שימשה בעבר כמנהלת מרכז לייפר ללימודי נשים ומגדר וכן כדיקן הסטודנטים באוניברסיטה העברית.

 

חמלה עצמית והחלמה מהתמכרות לחומרים פסיכו אקטיביים- עדות מחקרית מוצקה תומכת בתפיסה שאנשים הסובלים מהפרעות של שימוש לרעה בחומרים פסיכו אקטיביים, הינם בעלי קושי ביכולת לווסת רגשות שליליים ולהשתמש באסטרטגיות לוויסות רגשי.

ההרצאה תתבסס על מחקר המסתמך על סקירה נרטיבית הבוחנת את התפקיד של חמלה עצמית כאסטרטגיה לוויסות רגשי ולבנייה של הון החלמתי שיאפשרו התחלה וקידום של החלמה ארוכת טווח מהתמכרות לחפ"א. הממצאים האמפיריים מראים שאכן חמלה עצמית היא אסטרטגיה לוויסות רגשי שיש בה מודעות לרגשות שליליים, קבלה של רגשות אלה, הכלה והבנה. בהתבסס על תיאוריית הבנייה וההרחבה, ההנחה הייתה שחמלה עצמית מבטאת עמדה חיובית כלפי העצמי ומאפשרת לבנות משאבים אישיים וחברתיים. הסיכויים להחלמה מהתמכרות לחפ"א תלויים במשאבים האישיים של הפרט המוגדרים כהון החלמה על ידי גראנפילד וקלאוד.  ממצאים אלו יכולים לתרום לטיפול במכורים לחפ"א בהדגישו את התפקיד של חמלה עצמית בבניית הון החלמתי המאפשר להתחיל תהליך של החלמה מהתמכרות ולהשיג החלמה ארוכת טווח. כמו כן, תרומתו בבחינת הפרקטיקה של חמלה עצמית בתוכנית האנ.איי והאיי.איי.


פרופסור גילה חן- ראש רשות המחקר והפרסומים וממונה למניעת הטרדות מיניות במכללה האקדמית אשקלון. חברת הוועד המנהל של האגודה הישראלית לקרימינולוגיה. מרצה לקרימינולוגיה ותחומי המחקר העיקריים שלה הם התמכרות לחומרים פסיכו אקטיביים, פשיעת נשים, התעללות והזנחה בילדות, נוער בסיכון וסוגיות בכליאת אסירים. פרופסור חן כתבה שני ספרים ופרסמה מעל ל- 40 מאמרים בכתבי עת מדעיים בינלאומיים. כמו כן, הציגה בכנסים אקדמיים מאמרים בתחום התעללות והזנחה בילדות, פשיעה והתמכרות לחומרים פסיכו אקטיביים. פרופסור חן הינה פסיכותרפיסטית בתחום טיפול קצר מועד.

 

חמלה עצמית משדה המחקר אל חדר הטיפול- בשני העשורים האחרונים אנו עדים לעושר של מחקרים העוסקים בחמלה עצמית. ההרצאה תסקור את הממצאים המחקריים העיקריים הקושרים בין חמלה עצמית לבריאות ורווחה נפשית ואת הראיות התומכות בגישות טיפוליות ממוקדות חמלה. ההרצאה תתמקד במשמעויות הקליניות של ממצאי המחקר ובשאלה כיצד ניתן ליישמם בחדר הטיפולים.


ד"ר ליאור גלילי-וינשטוק- פסיכולוגית קלינית, בעלת דוקטורט מאוניברסיטת בר אילן. במסגרת מחקרה בחנה את תפקידה של החמלה העצמית כמנגנון שינוי בפסיכותרפיה. מטפלת בקליניקה בתל אביב בגישה אינטגרטיבית.

 

המחשות קליניות ברוח הפסיכולוגיה הבודהיסטית - בהרצאה נבחן כלים מעשיים לפיתוח וטיפוח של חמלה בחדר הטיפולים וננסה לעמוד על תרומתה למהלך הטיפולי, וזאת בשילוב של תיאורי מקרה והדגמות עבודה. העקרונות הכלליים והנחות המוצא יתבססו בין היתר על רעיונות מהפסיכולוגיה הבודהיסטית.

 

תומר הרן- פסיכולוג, מורה ליוגה ומנחה סדנאות מיינדפולנס. מלמד מדיטציה בקרב אסירים בעמותת "השקט שבפנים". מתרגל ומלמד בודהיזם מעל לעשור.


 

אתר מכון מפרשים |    מכון מפרשים בפייסבוק  |  מייל: mifrasim@mta.ac.il   |  טלפון: 052-7341212