כניסה

ערב קליני: האויב שבְפנים - פגיעה מוסרית והשלכותיה על התמכרות ושימוש בחומרים בקרב לוחמים לשעבר


מרצים: ד"ר יוסי לוי-בלז, פרופ' גדי זרח, ד"ר דניאל פיינגולד

מנחה: גב' רחלי זיגל


יום רביעי, 11.09.2019, בשעות 18:30-21:30

אודיטוריום 005, קומה 1, בניין ווסטון, המכללה האקדמית תל אביב יפו
ניתן לחנות בחניון המכללה שהכניסה אליו היא מרחוב חבר הלאומים 10
עלות: 90 ₪, 50 ₪ לבוגרי האקדמית, מתמחים וסטודנטים


להרשמה לחצו על הקישור המתאים:

אנשי מקצוע

בוגרי האקדמית, מתמחים וסטודנטים


*לסגל וסטודנטים לתואר שני של המכללה האקדמית תל אביב יפו הכניסה היא ללא עלות, מותנה ברישום מראש באמצעות פנייה במייל  mifrasim@mta.ac.il או בשליחת הודעת טקסט ל: 052-7341212


אירועים עם פוטנציאל לפציעה מוסרית הינם אירועים בהם לוחמים מבצעים, אינם יכולים למנוע, או עדים למעשים אשר נחווים ככאלה אשר עוברים בצורה משמעותית על אמונות וציפיות מוסריות עמוקות מעצמם. בשנים האחרונות נמצא כי לחשיפה לאירועים עם פוטנציאל לפציעה מוסרית השלכות פוגעניות ארוכות טווח כפי שמתבטאים בפסיכופתולוגיה פוסט טראומטית וכן בשימוש והתמכרות לסמים, אלכוהול ותרופות מרשם. התבוננות אינטגרטיבית על תופעה זו, מהקליניקה למחקר ובחזרה, יוכלו לשפוך אור ולכוון דרכי התערבות טיפוליות להקלת המצוקה הרגשית של לוחמים לשעבר.


בחלקו הראשון של הערב יסקרו פרופ' לוי בלז ופרופ' זרח עדויות בדבר היקף התופעה והשלכותיה על התנהגויות הרסניות בקרב חיילים משוחררים, בדגש על שימוש והתמכרות לסמים, אלכוהול ותרופות מרשם, וידונו בזווית הישראלית של התופעה. בחלקו השני של הערב, ד"ר פיינגולד יציג תיאור קליני של הקשר בין פגיעה מוסרית להתמכרות, לצד עדויות מחקריות לגבי הקשר בין פגיעה מוסרית לתלות בקנביס בקרב מבוגרים צעירים יוצאי יחידות קרביות בישראל.


בסוף הערב ייערך דיון בהשתתפות הקהל


תכנית הערב:

18:30 – התכנסות

19:00 – הרצאת פתיחה – פרופ' יוסי לוי בלז פרופ' גדי זרח - המלחמה לא נגמרת עם שוך הקרבות: פגיעה מוסרית והשלכותיה על התמכרות ושימוש בחומרים בקרב לוחמים לשעבר

20:00 – הפסקה

20:15 – המשך – ד"ר דניאל פיינגולד– "האויב שבפנים": פגיעה מוסרית והתמכרויות, תיאור קליני ונרטיבי

21:00 - דיון בהשתתפות הקהל

21:30 - סיוםאודות המרצים:

פרופ' יוסי לוי בלז, פסיכולוג קליני מומחה. ראש המחלקה למדעי ההתנהגות וראש המרכז לחקר האובדנות והכאב הנפשי ע"ש ליאור צפתי במרכז האקדמי רופין. חבר במועצה הלאומית למניעת אובדנות, חבר הנהלה וראש אגף המחקר בעמותת "בשביל החיים". חוקר, מטפל, מדריך, יועץ ומרצה מזה שנים רבות בתחומי כאב נפשי והתנהגות אובדנית במסגרות מגוונות. העורך הראשי של הספר "להאיר את הרי החושך: אובדנות בקרב בני נוער". 


פרופ' גדי זרח, פסיכולוג קליני מומחה. פרופ' חבר וראש תוכנית ה- B.A. במחלקה למדעי ההתנהגות והחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריל בשומרון. בעל שורה ארוכה של פרסומים בתחום הטראומה הנפשית וההפרעה הפוסט-טראומטית באוכלוסיות שונות. כמו כן, עוסק בטראומטיזציה משנית ובהשפעות משניות של טראומה נפשית והפרעה פוסט טראומטית על קרוביהם של המתמודדים. בנוסף, עוסק בזיהוי גורמי פגיעות/ חוסן פסיכולוגיים שעשויים למתן התפתחות הפרעה פוסט-טראומטית ולקדם תופעות של צמיחה פוסט-טראומטית.


ד"ר דניאל פיינגולד, פסיכולוג שיקומי מומחה. חבר סגל במחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת אריאל והתכנית לטיפול אינטגרטיבי בהתמכרויות, מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה. חבר ועד החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות, חוקר את גורמי הסיכון הפסיכוסוציאליים לתלות בקנביס.