כניסה

קורס: קשיבות וחמלה עצמית (Mindful Self Compassion) ככלי טיפולי

מרצים בקורס: 

אנדרס קוניצ'זקי - פסיכולוגי קליני ורפואי בכיר . הוא השלים תואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת תל אביב. לאחר סיום התמחותו הקלינית הוא הקים יחידה לפסיכולוגיה קוגניטיבית-התנהגותית בשרותי הייעוץ באוניברסיטת תל אביב ובהמשך הקים וניהל את המרפאה הפסיכוסומטית במרכז הרפואי שניידר. במהלך 6 השנים האחרונות שרת כפסיכולוג הראשי של המרפאה הפסיכיאטרית לילדים ונוער בבית חולים תל השומר ולאחר מכן תפקד כמנהל השרות הפסיכולוגי של בית החולים לילדים ע״ש אדמונד ולילי ספרא בתל השומר. אנדרס היה מעורב במספר פרויקטים מחקריים בחרדה אצל ילדים ופרסם מאמרים בתחומי הביו-פידבק, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי והיפנוזה. הוא היה חבר סגל במכללת בית ברל בתוכנית לטיפול באומנות חבר בפורום לפסיכואנליזה לאקניאנית בתל אביב ובמדרשה ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה חינוכית. מזה 8 שנים הוא מרצה במכללה האקדמית במסגרת לימודי תואר שני בפסיכולוגיה רפואית וקלינית. כחלק מלימודי הדוקטורט באוניברסיטת חיפה מחקרו הנוכחי עוסק במדיטציה וחמלה עצמית בקרב מבוגרים ילדים ונוער ומפתח פרוטוקולים קבוצתיים המיודעים להעלאת החמלה העצמית בקרב מתבגרים, תוכנית המיועדת  להיות מיושמת במסגרת בית ספרית.


תומר הרן -  פסיכולוג, מורה ליוגה ומנחה סדנאות מיינדפולנס, בעל ניסיון בעבודה עם אוכלוסיות מגוונות, בין היתר פגועי נפש, אסירים, חולים סופניים, מצבים של חרדה ודיכאון, הפרעות קשב וריכוז. מלמד וחוקר חמלה עצמית. מתרגל ולומד בודהיזם מעל 10 שנים, כולל תקופות תרגול ממושכות בארץ ובחו"ל.


 

תיאור הקורס:

במהלך העשור האחרון, המונח 'חמלה עצמית' (self-compassion) עורר עניין גובר בספרות המחקרית. חמלה עצמית, משמעותה התייחסות לעצמי באותה נדיבות, דאגה ותמיכה שהאחד מראה כלפי חבר טוב, במיוחד בעתות של קושי וכישלון. חמלה עצמית מורכבת משלושה רכיבים: הראשון, 'נדיבות עצמית' (self-kindness) במקום הלקאה עצמית ושיפוט נוקשה של העצמי. השני, הכרה בקיומנו כ'חלק מן המין האנושי' ( (common humanityבמקום בדידות. למעשה, התייחסות לגזירת הגורל כמצב ייחודי גורמת לתחושת בדידות ומחריפה את סבלו של האדם. לעומת זאת, באמצעות חמלה עצמית הפרט עורך שימוש עצמי באותה עמדה אשר מיושמת כלפי האחר ומאמץ נקודת מבט רחבה יותר על חייו. הרכיב השלישי, 'קשיבות' (mindfulness) מתואר כמצב או תכונה שבה הפרט הופך להיות יותר מודע וקשוב לרגע הנוכחי וזה שלעצמו מוביל לקבלה ויכולת לתאר חוויה פנימית ברגע התרחשותה.


מטרות הקורס:

באמצעות הקורס המשתתפים יכירו ויבינו את התיאוריה והמחקר בתחום החמלה העצמית; ילמדו להעמיק בחווייתם האישית תוך התבוננות חומלת ובלתי מאומצת; יזהו ויכירו מכשולים העולים במהלך תרגול מדיטציה ויקבלו כלים להתמודדות יומיומית עם מצבים מלחיצים.
הקורס יכלול הרצאות תיאורטיות התנסויות חווייתיות ותרגול של טכניקות קשיבות שונות.


  • בקורס יינתן גם דגש על עבודה עם ילדים


הכלים שבהם יתמקד הקורס הם:

  • התרכזות.Mindfulness)  closed focus) אלו תרגילים אשר מפתחים את היכולת לשמר קשב במוקד מסוים  על מנת ללמוד לשלוט בקשב.
  • מודעות פתוחה (open focus Mindfulness) - במצב של תרגול מסוג זה כל שנידרש מן האדם הוא להניח לדברים לקרות, להתבונן במתרחש או להקשיב מתוך פתיחות ואי התערבות
  • עיגון בהווה- לא לברוח לפתרונות בדמיון או בפנטזיה.
  • Decentering- דרך תרגול מודעות למחשבות, רגשות ותחושות גופניות נוצרת ההבנה שהמתבונן אינו המודעות הרגילה שלנו.
  • קבלה, אי-התקשרות, מודעות חיובית- היא היכולת לנוע בין חוויות באופן חומל ומקבל. רחבה ובהירה יותר, כך שאפשר ביתר קלות להגיב לטוטאליות של המצב ולא לתת לחלק אחד ממנה "ללחוץ לנו על כפתורים" בצורה מיידית.
  • Letting Go- זהו כישור מרכזי במניעת כניסה ובחיזוק היציאה ממעגלים לא מועילים.

מועדי קורס:
*יעודכן בהמשך*

דרישות הקורס:
פסיכולוגים מומחים ומתמחים, עובדים סוציאליים קליניים או עובדים סוציאליים בעלי תואר שני עם ניסיון בעבודה טיפולית, מטפלים באמצעות אמנויות, מטפלים זוגיים ומשפחתיים מוסמכים, פסיכיאטרים, קרימינולוגים קליניים ויישומיים, סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה.
 
למי מתאים הקורס:
הקורס מתאים לקלינאים מתחומים שונים (פסיכולוגים מומחים, מתמחים בפסיכולוגיה, פסיכיאטרים, עו"סים קליניים פסיכותרפיסטים ומטפלים בהבעה ויצירה) עם ניסיון טיפולי המעוניינים להבין את המושגים חמלה עצמית וקשיבות ולשלב אותם בתוך העבודה הטיפולית שלהם.
 
עלות הקורס:
אנשי מקצוע: 2800 ₪
מתמחים וסטודנטים: 2500 ₪
בוגרים וסטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה במכללה האקדמית תל אביב יפו: 2100 ₪
 
כיצד נרשמים:
  • על מנת להירשם לקורס ניתן למלא טופס פנייה - לחצו כאן -  ונחזור אליכם עם כל הפרטים
  • בנוסף ניתן לשלוח מייל עם הכולל את שמכם המלא ומספר טלפון לכתובת mifrasim@mta.ac.il :ולציין באיזה פעילות התעניינתם
  • לשאלות ובירורים ניתן להתקשר או לשלוח הודעת סמס – 052-7341212
מתעניינים במכון מפרשים?