כניסה

קורס: הקשר הטיפולי כגורם משותף - אינטגרציה בין מודלים פסיכואנליטיים-התייחסותיים והומניסטיים לבין מחקריים ומשמעויותיהם הקליניות

תיאור הקורס: 

קורס חדשני זה ינסה לסקור את הקשר הטיפולי מכל היבטיו התיאורטיים, הקליניים והמחקריים. הקורס יסקור את המשגת הקשר הטיפולי במושגיהן של גישות טיפוליות שונות - פסיכודינמית, הומניסטית, אקזסטנציאלסטית, קוגניטיבית והתנהגותית. נעמיק בתפיסת הקשר הטיפולי לאורך התפתחותה של הגישה הפסיכודינמית, תוך התמקדות בגישה ההתייחסותית, הרואה בקשר הטיפולי כבעל פוטנציאל לייצר מרחב אינטר-סובייקטיבי, שמאפשר את התהליך הטיפולי, תוך יצירת תנועה בחיי הנפש של המטופל ובהלימה גם של המטפל, בדיאלקטיקה בין משוחזר לחדש, בין דיסוציאציה להחייאה, בין התוך אישי לבין הבינאישי. ההנחה היא כי תהליכים טיפוליים נעים בין שחזור של קבעון במצבים בינאישיים בהם האחד הוא אובייקט בעוד השני הוא סובייקט, תוך חוויה נוקשה וחד ממדית של העצמי והאחר לבין מצבים של דיאלוג בין שני סובייקטים שכל אחד מהם הינו מרובה ומשתנה מתוך אינטראקציה עם האחר. הבנה זו של היחסים הטיפוליים מציעה כיצד הם יכולים לאפשר החייאה של אזורים נפשיים שעברו הדרה כתוצאה מטראומה ודיסוציאציה וכיצד הקשר הטיפולי יכול להוות מרחב של ריפוי ואיחוי קרעים בתוך העצמי ובינו לבין האחרים המשמעותיים בחייו באופן משולב. ההנחה היא שהבנה מעמיקה זו של הקשר הטיפולי כמרחב בינאישי של ריפוי מסייעת להמשגת הקשר הטיפולי כגורם משותף המנבא את הצלחת הטיפול מעבר לגישות. הבנות אלו יחוזקו באמצעות היכרות מעמיקה עם מחקרים המעידים על הרכיבים המרפאים של הקשר הטיפולי כמצע לשינוי או כמרחב של שינוי (Zilcha-Mano, 2017), תוך התייחסות לברית הטיפולית במושגיו של Bordin (1979) לאמפטיה, למשוב מהמטופל, לסינכרון בחוויית הטיפול בין המטופל למטפל ולאיחוי קרעים בקשר הטיפולי כממדים מבוססי מחקר של הקשר הטיפולי. הקורס יעניק ללומדים הבנת אינטגרטיבית ומעמיקה של הקשר הטיפולי כגורם משותף.

 

מרצות:

ד"ר שרון זיו ביימן פסיכולוגית קליניתֿ, חברת סגל באקדמית תל אביב יפו, מנהלת מכון מפרשים לחקר הפסיכותרפיה, מנהלת שותפה מייסדת ב"קבוצת שיח - מכון לפסיכותרפיה התייחסותית", מנהלת מכון שדות לשירותים פסיכולוגיים, חברת בורד של האיגוד הבינלאומי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית, לשעבר יו"ר הפורום הישראלי לפסיכואנליזה ופסיכותרפיה התייחסותית, ממייסדי האגודה הישראלית לפסיכותרפיה ממוקדת, פרקטיקה פרטית במבוגרים וזוגות.

 

פרופ' סיגל זילכה-מנו - פסיכולוגית קלינית, חברת סגל וראש המעבדה לחקר הפסיכותרפיה בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה. עבדה כחוקרת במסגרת פוסט-דוקטורט במכון דרנר ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה באוניברסיטת אדלפיי ניו יורק. תחומי המחקר המרכזיים שלה מתמקדים במנגנוני שינוי בפסיכותרפיה וביחסי הגומלין בין המאפיינים הבינאישיים של המטופל והמטפל ותהליכי השינוי בפסיכותרפיה.  ד"ר זלכה מנו זכתה בפרס על Outstanding Early Career Achievement Award של ה- Society of Psychotherapy Research (SPR)  בשנת 2016.


הקורס יתקיים לאורך סמסטר ב' של שנת הלימודים תשע"ט

כיצד נרשמים
  • על מנת להירשם לקורס ניתן למלא טופס פנייה - לחצו כאן - ונחזור אליכם עם כל הפרטים
  • בנוסף ניתן לשלוח מייל עם הכולל את שמכם המלא ומספר טלפון לכתובת: mifrasim@mta.ac.il ולציין באיזה פעילות התעניינתם
  • לשאלות ובירורים ניתן להתקשר או לשלוח הודעת סמס – 0527341212


* מידע נוסף על הקורס יתפרסם בקרוב