כניסה

תכנית לימודים לתואר מוסמך (MA) בלימודי משפחה

תכנית לימודים לתואר מוסמך (MA) בלימודי משפחה
 Family Studies


דקן בית הספר: פרופ' אסף מידני 

ראשת התכנית: פרופ' יעל השילוני-דולב


משפחות בנות זמננו פועלות בשוק עבודה תובעני ולא יציב, המכתיב חלוקת עבודה חדשה בין בני זוג. הקשר שהיה הכרחי בעבר בין יחסי מין, הולדה ופריון נפרם ומאפשר יצירת משפחות חדשות מסוגים שונים. בנוסף, גירושין ונישואים חוזרים הפכו שכיחים. כל אלו, הופכים את המשפחה הגרעינית למודל אחד מני רבים, שלצדו מתקיימות מגוון רחב של אפשרויות משפחתיות נוספות כגון: משפחות חד-הוריות, משפחות חד-מיניות, משפחות בהן ההורות מופרדת מהזוגיות, משפחות ללא ילדים, משפחות עם יותר משני הורים ועוד.

תלמידי/ות תכנית המוסמך בלימודי משפחה יעמיקו בשאלה כיצד הקשרים חברתיים, כלכליים, רגשיים, משפטיים ותרבותיים בתוכם מתנהלות משפחות מסוגים שונים, יוצרים מצד אחד הזדמנויות ומצד שני חסמים לרווחתם האישית והמשותפת של חברי המשפחה. התכנית, שמהווה שיתוף פעולה בין בתי הספר לממשל וחברה ובית הספר למדעי ההתנהגות של המכללה, משלבת את נקודת המבט הסוציולוגית עם הראייה הפסיכולוגית על אודות תפקודן ורווחתן של משפחות בנות זמננו. השילוב האינטרדיסציפלינרי בין בתי הספר השונים מעניק לתכנית בסיס תאורטי ומתודולוגי מקיף ומוצק.  


מטרת התכנית

מורכבות החיים בחברה בת זמננו והעליה בתוחלת החיים, מייצרים שינויים תכופים באפשרויות, בטכנולוגיות ובהזדמנויות שמשפחות נתקלות בהן, ואלו מעוררים לא אחת קשיים. משום כך, הביקוש ליועצים מסוגים שונים בולט במגוון הולך ומתרחב של תחומים (כמו למשל יועצי נישואין או ייעוץ משפטי/כלכלי טרום נישואין, יועצות להתמודדות בענייני סמכות הורית, יועצים לרילוקיישן עם ילדים, יועצות שינה, יועצי פרישה לגמלאות, יועצי זוגיות לגיל השלישי, ייעוץ בתכנון צוואות וירושות וכו'), כשאת הצורך החברתי הגדל מספקים כיום אנשים שאינם בהכרח אנשי מקצוע המתבססים על ידע תיאורטי מעמיק.

בכוונתנו להכשיר יועצים/ות שיוכלו לסייע למשפחות ולארגונים בהתמודדות עם סוגיות של מעברי חיים והשלכות של שינויים אלו על הסתגלות המשפחות והארגונים במטרה לפתור בעיות ביעילות ובמקצועיות רבות יותר.

התכנית תשלב כלים - תיאורטיים ויישומיים – להתמודדות עם סוגיות יישומיות כגון: ייעוץ פרטני למשפחות ועיצוב מדיניות, תוך ראיה כוללנית של משפחות כמושפעות ממדיניות, ושל מדיניות כמעצבת ומשפיעה באופן עמוק על מציאות חייהן של משפחות בשלבים שונים של מסלולי החיים. בכך, היא תעשיר את הידע המקצועי והאישי של  כל מי שעוסקים/ות בהיבט כלשהו של ענייני משפחה, ומעוניינים/ות להעמיק את מומחיותם/ן בנושא.


התמחויות הלימוד

תכנית הלימודים בנויה משלוש התמחויות לימוד, בעלות דגשים שונים:

 • איזון עבודה-משפחה (Work-Life Balance) לימודי ייעוץ בתחום איזון עבודה-משפחה, תחום הנמצא במרכז השיח הציבורי והאקדמי במדינות מתקדמות, במטרה ליצור חברה שוויונית, תוך קידום משולב של צרכי שוק העבודה, המעסיקים והמשפחות.   
 • לימודי ייעוץ פרטני למשפחה העכשווית התמחות ייחודית בייעוץ, תוך התמקדות באתגרים מולם ניצבות משפחות בנות זממנו, כגון: משפחות משולבות עם ילדים מקשרים זוגיים שונים, משפחות חד הוריות או חד מיניות, משפחות בעולם דיגיטלי ועוד. 

*את ההתמחות יש לבחור במעמד הרישום לתואר. 


קהל היעד של תכנית הלימודים

 • בוגרי/ות תואר ראשון לפחות ממוסד מוכר להשכלה גבוהה בתחומים הבאים: מדעי החברה, מדעי ההתנהגות, משפטים, עו"ס, מנהל עסקים, מקצועות הבריאות, חינוך, מדיניות ציבורית ועוד.

 • העוסקים/ות במשאבי אנוש

 • ממונות על הוגנות מגדרית בארגונים ממשלתיים ופרטיים

 • עורכי/ות דין לענייני משפחה

 • אנשי/נשות חינוך

מידת ההתאמה לאנשים עובדים

הלימודים ירוכזו ביום וחצי בשבוע – ימי חמישי בערב וימי שישי  (לא כולל פרקטיקום).

הפרקטיקום יתקיים במהלך שנה ב' של התואר.

*החלוקה לסמסטרים בהתאם לידיעון התכנית ותחת ההנחה שאין צורך בהשלמת קורסים במסגרת פטור


יתרונות תכנית הלימודים לתואר שני לימודי משפחות באקדמית

 • תואר בין-תחומי בשילוב עם הכשרה מעשית בייעוץ למשפחות.

 • 2 תת התמחויות שלא קיימות בשום מסגרת אחרת בארץ: 1. יעוץ משפחות בראי משפטי. 2. יעוץ משפחתי ביחס לאיזון משפחה-עבודה

 •  התכנית מתמקדת בתחומים שאינם מטופלים כיום בלימודי התואר השני בארץ. למשל ייעוץ לארגונים לצורך הנגשתם לעובדים בעלי משפחות; התמחות לעורכי/ות דין המטפלים/ות בענייני משפחה, עם דגש על פתרונות לא מתעמתים.  

 • התוכנית מובדלת מתכניות המוצעות בארץ במסגרת פסיכולוגיה או עבודה סוציאלית, המתמקדות בעיקר בפתולוגיות משפחתיות. היא מוכוונת לעסוק במשפחות הנתקלות בקשיים "שגרתיים" ונורמטיביים, שאינם בגדר הקשיים שזוכים למענה של רשויות הרווחה או מומחי בריאות הנפש.

 • תכנית אינטרדיסציפלינרית - משולבות בה תשתיות מתחומי הפסיכולוגיה, סוציולוגיה, מדע המדינה ומשפטים.

 • תכנית התואר השני בלימודי משפחה היחידה בארץ בשכר לימוד ציבורי.

 • לימודים במכללה מובילה במרכז הארץ עם מחויבות לשינוי חברתי.

 

תעסוקה בתחום

לאור השינויים הרבים במבנה המשפחה בישראל ובעולם, התכנית מיועדת להעמיק את הידע וההבנה של הלומדים/ות בה לגבי מגוון סוגי המשפחות, הקשיים שאיתם המשפחות מתמודדות, המנגנונים החברתיים שמשפיעים על משפחות ומתערבים בחייהן ומערכי הערכים והעמדות המגוונים המכוונים אותן. ידע זה, יחד עם האוריינטציה הייעוצית של התכנית, יאפשרו למוסמכי ומוסמכות התכנית להפוך למומחים/ות לענייני משפחה, להשתלב במגוון תפקידים בשוק הפרטי והציבורי ואף לסלול את דרכם/ן לעסק עצמאי בתחום.

אפשריות תעסוקה לפי סוג התמחות


התמחות באיזון עבודה-משפחה:

בהתמחות ייוצגו פתרונות המדיניות המעשית המונהגים במדינות וארגונים שונים, במטרה לקיים איזון בין חיי עבודה לחיים בכלל, תוך הכרה בצרכי שוק העבודה והמעסיקים. אחת ממטרות המסלול, שתושג גם באמצעות ביצוע פרקטיקום, היא להכשיר יועצים/ות אירגוניים שיפעלו להטמעת פרקטיקות של (WLB (Work-Life Balance בארגונים ציבוריים, פרטיים וממשלתיים.


התמחות בייעוץ פרטני למשפחות:

התמקדות באתגרים מולם ניצבות משפחות בנות זמננו, כגון: משפחות משולבות עם ילדים מקשרים זוגיים שונים, משפחות חד הוריות או חד מיניות, משפחות בעולם דיגיטלי ועוד. כמו כן ייעוץ בקשיים בהתמודדות עם קבלת החלטות והתנהלות מול השינויים במערך התפקידים במשפחה. התמודדות בענייני סמכות הורית מול ילדים צעירים או מתבגרים, סכסוכים במשפחה, יציאה לגמלאות, מעבר לבית אבות, זוגיות מאוחרת, התמודדות עם מוות או מחלות קשות וכו'.

 

פרקטיקום

תכנית הפרקטיקום מבוססת על עבודה מעשית, מקיפה ויסודית, ועל קורסים עיוניים שמטרתם הכשרת הסטודנטים/ות בתיאוריה ובפרקטיקה של ייעוץ.  

הפרקטיקום מתחיל כבר בשנה א' במסגרת שני קורסי חובה בתכנית: תיאוריה ופרקטיקה: "יעוץ והנחיה" ו-"סדנת מיומנויות ייעוץ".        
עבודת השטח תתבצע במהלך שני הסמסטרים בשנה ב'. לסטודנטים/ות תוצע רשימת ארגונים אפשריים שבהם ניתן יהיה לבצע את הפרויקט הייעוצי (כל סטודנט/ית לפי לימודי ההתמחות שלו או שלה).

במקביל לעבודה בשטח, הסטודנטים/ות ישתתפו בסדנה בכיתה, בה יתרגלו מודלים של ייעוץ, יציגו את המשפחה/הארגון אותו הם/ן מלווים לצורך העלאת סוגיות, התלבטויות ולצורך קבלת זוויות ראייה נוספות מהקבוצה ומהמנחה האקדמי.  

התמחות באיזון בית עבודה:

 • יושם דגש על עבודה בארגונים בעלי מוכנות ומוכוונות לאמץ מדיניות ארגונית "ידידותית למשפחה" ("family friendly") וסיוע להם בישום מהלך כזה, בכתיבת ניירות עמדה בנושא וכו'.

 • הארגונים שבהם יתבצע הפרקטיקום יכללו ארגונים במגזר הפרטי (היי-טק, בנקים, חברות מסחריות לסוגיהן), ארגונים במגזר הציבורי (עיריות וחברות הבת שלהן, משרדי ממשלה וכו'), ועמותות שבהן מועסקים מעל 20 עובדים.

 • אנשי/נשות קשר ביחידות אלו ידריכו את הסטודנטים/ות בשטח, ומרצי/ות התכנית ידריכו אותם/ן בנושאי משפחה ואגונים בשוק העבודה בפגישות פרקטיקום שבועיות במכללה. התמחות בראי המשפט:

התמחות בייעוץ פרטני למשפחות:

 • דגש על מתן ייעוץ למשפחות הנתקלות בקשיים "נורמטיביים", כמו התמודדות עם סוגיות משמעת של מתבגרים במשפחה, קשיים בהתמודדות לקראת יציאה לפנסיה, הסתגלות ילדים למעברי חיים שונים (גמילה ממוצצים, הרחבת המשפחה, התמודדות לאחר גירושין, רילוקיישן ועוד).
 • הסטודנטים/ות יתמחו ביחידות הרווחה ברשויות מקומיות, בביטוח הלאומי ויקבלו זוג או משפחה שלהם יערכו אבחון ראשוני לקביעת חומרת הבעיה בכדי לקבוע אם ניתן יהיה לייעץ ולסייע להם, או שיש צורך בטיפול מעמיק שאותו יש להעביר לרשויות המתאימות. אנשי יחידות הרווחה ידריכו את הסטודנטים/ות בשטח, והפסיכולוגים/ות המלמדים/ות בתכנית ידריכו אותם בנושאי המשפחה בפגישות הפרקטיקום השבועיות.

מבנה תכנית הלימודים

מס' נ"ז מסגרת
18 קורסי חובה

10

קורסי חובה בהתמחות
התמחות באיזון עבודה-משפחה
התמחות בייעוץ בשדה המשפט הישראלי

התמחות בייעוץ פרטני למשפחות 

4 קורסי בחירה
4 סמינר
6 התמחות
42 סה"כ

קורסי החובה:

 

שם הקורס נקודות זכות
סוגיות סוציולוגיות בחקר המשפחה2
התפתחות לאורך מרחב החיים2
שיטות מחקר מתקדמות2
מעגלים בחיי המשפחה2
סוגיות אתיות בייעוץ למשפחות2
מדיניות חברתית ומוסד המשפחה2
משפחות, ילודה וחברה בישראל2
סוגיות פסיכולוגיות בחקר המשפחה2
סדנת מיומנויות ייעוץ 2
סה"כ קורסי חובה 18 נ"ז

 

 קורסי חובה בהתמחות איזון עבודה-משפחה:

שם הקורס נקודות זכות

תיאוריה ופרקטיקה:  יעוץ והנחיה לארגונים ומשפחות

 

2
ארגונים מוכווני משפחה  2
המשפט הישראלי: דיני עבודה ומשפחה 2
משפחה מגדר ועבודה2
מבנים ותהליכים ארגוניים2
סה"כ קורסי חובה בהתמחות 10 נ"ז


 קורסי חובה בהתמחות בייעוץ פרטני למשפחות:

שם הקורס נקודות זכות
תיאוריה ופרקטיקה:  יעוץ והנחיה  למשפחות2
הבסיס התיאורטי לייעוץ זוגי ומשפחתי2
אבהות חדשה/אימהות חדשה2
המשפט הישראלי – משפחה הורים וילדים2
משפחה מגדר ועבודה2
סה"כ קורסי חובה בהתמחות 10 נ"ז