כניסה

הפרקטיקום

תכנית הפרקטיקום מבוססת על עבודה מעשית, מקיפה ויסודית, ועל קורסים עיוניים שמטרתם הכשרת הסטודנטים/ות בתיאוריה ובפרקטיקה של ייעוץ.  

הפרקטיקום מתחיל כבר בשנה א' במסגרת שני קורסי חובה בתכנית: תיאוריה ופרקטיקה: "יעוץ והנחיה" ו-"סדנת מיומנויות ייעוץ".        
עבודת השטח תתבצע במהלך שני הסמסטרים בשנה ב'. לסטודנטים/ות תוצע רשימת ארגונים אפשריים שבהם ניתן יהיה לבצע את הפרויקט הייעוצי (כל סטודנט/ית לפי לימודי ההתמחות שלו או שלה).

במקביל לעבודה בשטח, הסטודנטים/ות ישתתפו בסדנה בכיתה, בה יתרגלו מודלים של ייעוץ, יציגו את המשפחה/הארגון אותו הם/ן מלווים לצורך העלאת סוגיות, התלבטויות ולצורך קבלת זוויות ראייה נוספות מהקבוצה ומהמנחה האקדמי.  

התמחות באיזון בית עבודה:

 • יושם דגש על עבודה בארגונים בעלי מוכנות ומוכוונות לאמץ מדיניות ארגונית "ידידותית למשפחה" ("family friendly") וסיוע להם בישום מהלך כזה, בכתיבת ניירות עמדה בנושא וכו'.

 • הארגונים שבהם יתבצע הפרקטיקום יכללו ארגונים במגזר הפרטי (היי-טק, בנקים, חברות מסחריות לסוגיהן), ארגונים במגזר הציבורי (עיריות וחברות הבת שלהן, משרדי ממשלה וכו'), ועמותות שבהן מועסקים מעל 20 עובדים.

 • אנשי/נשות קשר ביחידות אלו ידריכו את הסטודנטים/ות בשטח, ומרצי/ות התכנית ידריכו אותם/ן בנושאי משפחה ואגונים בשוק העבודה בפגישות פרקטיקום שבועיות במכללה. התמחות בראי המשפט:

התמחות בייעוץ פרטני למשפחות:

 • דגש על מתן ייעוץ למשפחות הנתקלות בקשיים "נורמטיביים", כמו התמודדות עם סוגיות משמעת של מתבגרים במשפחה, קשיים בהתמודדות לקראת יציאה לפנסיה, הסתגלות ילדים למעברי חיים שונים (גמילה ממוצצים, הרחבת המשפחה, התמודדות לאחר גירושין, רילוקיישן ועוד).
 • הסטודנטים/ות יתמחו ביחידות הרווחה ברשויות מקומיות, בביטוח הלאומי ויקבלו זוג או משפחה שלהם יערכו אבחון ראשוני לקביעת חומרת הבעיה בכדי לקבוע אם ניתן יהיה לייעץ ולסייע להם, או שיש צורך בטיפול מעמיק שאותו יש להעביר לרשויות המתאימות. אנשי יחידות הרווחה ידריכו את הסטודנטים/ות בשטח, והפסיכולוגים/ות המלמדים/ות בתכנית ידריכו אותם בנושאי המשפחה בפגישות הפרקטיקום השבועיות.


הפרקטיקום כולל שלושה מימדים:

 

 1. סדנה בכיתה בה נחשפים למודל העבודה בשטח, תוך תרגול וקבלת משוב.

 2. סופרויז'ן, מרחב בו יוזמנו הסטודנטים בכל מפגש להציג בזוגות את המשפחה או הארגון שהם מלווים, להעלות סוגיה, התלבטות, או דילמה ולקבל זוויות ראייה נוספות מהקבוצה ומהמנחה.

 3. עבודה בשטח עם ארגונים או עם משפחות. נדבך זה כולל כ-80 שעות בשטח. הפרקטיקנים יתנסו במתן ייעוץ והכוונה למשפחות ולמוסדות הנמצאים איתם בקשר.


  במהלך הפרקטיקום, עוסקים גם ברפלקציה – חשיבה רב כיוונית המובעת בכתב ביומן אישי  המאפשרת הגברת המודעות העצמית וחיזוק היכולת להתמודד עם בעיות, ספקות, ואתגרים.

  בתום הפרקטיקום יש להגיש עבודת גמר המסכמת את הלמידה התיאורטית והמעשית גם יחד. עבודה זו  הכוללת את היומן האישי, תיאור המקרה, ניתוחו התיאורטי והמעשי, והמסקנות ממנו מהווה את פרויקט הגמר של הלימודים.

מתעניינים באקדמית?

הזינו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
 • מאשר/ת קבלת דיוורים לדואר אלקטרוני

לשיחה עם נציג