כניסה

לימודי פסיכולוגיה – תואר ראשון בפסיכולוגיה .B.A

 


לימודי פסיכולוגיה – תואר ראשון בפסיכולוגיה B.A 

 מבנה התכנית ללימודי פסיכולוגיה 

 

היקף לימודי התכנית הוא 112 נקודות זכות: 88 נ"ז בקורסי חובה ו-24 נ"ז בקורסי בחירה.

 

מה זה פסיכולוגיה, תחומים בפסיכולוגיה- התפתחותית, חברתית, קוגניטיביתמדוע אנחנו מתנהגים כפי שאנחנו מתנהגים?  פסיכולוגיה היא מדע, שמטרתו לחקור,  לתאר ולהסביר מחשבות רגשות והתנהגות אנושית. מדע הפסיכולוגיה כולל תחומים רחבים ומגוונים למשל: פסיכולוגיה חברתית – עוסקת בשאלות כמו כיצד קבוצה משפיעה על התנהגות או  מדוע אנחנו מצייתים לסמכות; פסיכולוגיה קוגניטיבית – עוסקת בתהליכי זיכרון וחשיבה, איך עובד הזיכרון, כיצד אנו תופסים תמונות וצלילים, ואיך אנשים לומדים; פסיכולוגיה התפתחותית עוסקת בהתפתחות האדם מהרחם עד לגיל הזקנה, למשל עד כמה תהליכים המתרחשים בזמן ההיריון משפיעים על התנהגות הילד בבגרות, עד כמה הורים משפיעים על האופי והאינטליגנציה של ילדיהם?

 מטרת התוכנית ללימודי פסיכולוגיה


מטרת התכנית לתואר ראשון בפסיכולוגיה היא להכשיר את הסטודנטים לשוק עבודה דינמי המשתנה במהירות ובמקביל גם להכינם ללימודים לתארים מתקדמים. סטודנטים שסיימו את התכנית מוכשרים להמשיך לתואר שני במגוון של תחומי טיפול, ייעוץ ומחקר. בנוסף תכנית לימודי פסיכולוגיה מכשירה סטודנטים להשתלבות מידית בכל תחום בו נדרש רקע בפסיכולוגיה כמו משאבי אנוש, תפקידים במגזר השלישי ותפקידי מחקר או ניהול שונים, סטודנטים המסיימים את המסלול של ממשקי אדם-מחשב יכולים למצוא מידית עבודה בתחום נדרש. תכנית לימודי פסיכולוגיה לוקחת בחשבון את שינויי המהפכה המתמשכת בתחום רכישת הידע ובתחום שוק העבודה והסטודנטים רוכשים לא רק ידע אקדמי תאורטי אלא משתתפים בקורסים התנסותיים בהם הם מיישמים בפועל את מה שהם לומדים או מתנסים במחקר בתחומים המעניינים אותם. בבית הספר תשתית מתקדמת של מעבדות מחקר במגוון תחומים, מכון "מפרשים" לחקר והוראת הפסיכותרפיה ומכון SEED להתפתחות רגשית מוקדמת.


מבנה תוכנית הלימודים במסלול דו חוגי או חד חוגי ללימודי פסיכולוגיה – ( כרגע זה חד חוגי פסיכולוגיה + חטיבה בסוציולוגיה)


תכנית הלימודים לתואר הראשון בפסיכולוגיה באקדמית תל אביב-יפו מקנה לסטודנטים ידע וכלי מחקר בפסיכולוגיה וסוציולוגיה. הסטודנטים לומדים גם להבין וגם לחקור תהליכים אישיים, ותהליכים חברתיים. התכנית מפגישה את הסטודנטים עם תחומי התוכן ועם נושאי המחקר העיקריים של שתי הדיסציפלינות, תוך הדגשת הזיקות ביניהן. בנוסף, התכנית ללימודי פסיכולוגיה מקנה מיומנויות מחקר באמצעות קורסים אינטנסיביים בשיטות מחקר, בסטטיסטיקה, במדידה ובשימושי מחשב. בשנת הלימודים השלישית משתתפים הסטודנטים בשני סמינרים מחקריים, אחד בתחום הפסיכולוגיה ואחד בתחום הסוציולוגיה. בית הספר פועל בכיתות לימוד קטנות, המאפשרות יחס אישי לכל סטודנט, התאמת תוכנית הלימודים לצרכיו ומתן תמיכה ומענה לכל צורך, במטרה לאפשר לו למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו., כל סטודנט וסטודנטית עורכים מחקר עצמאי בהדרכה אישית. התכנית ללימודי פסיכולוגיה מותאמת לדרישות התואר השני בחוגים לפסיכולוגיה ולסוציולוגיה בכל האוניברסיטאות בישראל.

בית הספר מעורב באופן פעיל במגוון תכניות טיפוליות ברחבי יפו ודרום תל אביב באמצעות הסטודנטים וסגל ההוראה.

סטודנטים הלומדים לתואר ראשון יכולים אם הם מעוניינים בכך לבחור במסלולים ספציפיים בתחומי – משאבי אנוש, פסיכולוגיה של הספורט והאימון הגופני וממשק אדם מחשב. ראשי המסלולים עוסקים באופן פעיל בתחומים הללו ונותנים לסטודנטים הכשרה ממוקדת

למי מתאים ללמוד לימודי פסיכולוגיה (לא רק לפסיכולוגים)


לימודי פסיכולוגיה במכללה האקדמית תל אביב הם כבר מזמן לא תואר המיועד רק לאלו הרוצים להיות פסיכולוגים ולהמשיך ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה. התואר הוא כל כך רחב ומגוון וההכשרה בו כל כך מקיפה שהוא היום התואר האידאלי לכל מי שמחפש תשתית אקדמית שתיתן לו ערך מוסף בשוק העבודה ובלימודים מתקדמים. התואר מתאים לכל מי שירצה לעסוק במקצועות הטיפול, למי שמתעניין במחקר וכל מי שרוצה להבין לעומק את ההתנהגות האנושית אם לצורך התפתחות אישית ואם לצורך התפתחות מקצועית.

דוגמאות לקורסי חובה/בחירה בלימודי פסיכולוגיה 


קורסי החובה בתואר כוללים את כל תחומי היסוד בפסיכולוגיה כמו פסיכולוגיה חברתית, פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה של האישיות. במסגרת קורסי הבחירה ניתן לבחור קורסים בהם יש התנסות טיפולית בשטח – למשל בבתי ספר באזור המכללה, קורסים העוסקיפם בנושאים מרכזיים בתחומי הפסיכולוגיה כמו קבלת החלטות, אבדנות, נוירופסיכולוגיה וקונפליקטים בין קבוצות

מי הוא הסגל האקדמאי שמלמד תואר בפסיכולוגיה 


כל חברי הסגל עוסקים באופן פעיל במחקר בתחומים, רבים מהם הם אנשי מקצוע בכירים, מדריכים מוסמכים ומנהלים כיום או ניהלו בעבר שירותים פסיכולוגיים.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה 


סטודנטים שסיימו את התכנית ללימודי פסיכולוגיה מוכשרים להמשיך לתואר שני במגוון של תחומי טיפול, ייעוץ ומחקר. בנוסף התכנית מכשירה סטודנטים להשתלבות מידית בכל תחום בו נדרש רקע בפסיכולוגיה כמו משאבי אנוש, תפקידים במגזר השלישי ותפקידי מחקר או ניהול שונים, סטודנטים המסיימים את המסלול של ממשקי אדם-מחשב יכולים למצוא מידית עבודה בתחום נדרש.

 

מסלולי המשך ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה 


בית הספר למדעי ההתנהגות כולל פרט לתכנית הלימודים לתואר ראשון בפסיכולוגיה גם את תכנית הלימודים הגדולה בארץ לתואר שני בפסיכולוגיה בבית הספר נלמדים כל התחומים המוכרים להתמחות ע"י משרד הבריאות – פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה רפואית, נוירופסיכולוגיה שיקומית,  פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה חינוכית ופסיכולוגיה תעסוקתית. הסטודנטים נחשפים לתחומים הללו כבר במסגרת התואר הראשון ואכן אחוזי הקבלה של הסטודנטים לתואר שני הם הגבוהים בארץ.
 

למה ללמוד פסיכולוגיה דווקא באקדמית?


בית הספר למדעי ההתנהגות באקדמית פועל בכיתות לימוד קטנות, המאפשרות יחס אישי לכל סטודנט, התאמת תוכנית הלימודים לצרכיו ומתן תמיכה ומענה לכל צורך, במטרה לאפשר לו למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בו. בבית הספר יש דגש מיוחד על קורסים התנסותיים בהם הסטודנטים משלבים את החומר התיארוטי עם עבודה בשטח ולומדים דרך התנסות. בית הספר נושא דגל של מעורבות חברתית ומעורב באופן פעיל במגוון תכניות טיפוליות ברחבי יפו ודרום תל אביב באמצעות הסטודנטים וסגל ההוראה. סגל בית הספר כולל מרצים שהם גם אנשי מקצוע בכירים בשדה הטיפולי והסטודנטים נחשפים לניסיון הרב של מרצים אלו. בבית הספר פועלים שני מכונים – מכון "מפרשים" לחקר והוראת הפסיכותרפיה ומכון SEED להתפתחות רגשית מקודמת, שני המכונים מקיימים באופן קבוע ימי עיון והשתלמויות המבוקשים מאוד ע"י אנשי מקצוע,  הסטודנטים מוזמנים כל לימי העיון. בבית הספר פועלת תכנית מצטיינים סטודנטים המתקבלים לתכנית המצטיינים (בסוף שנה א) מקבלים קורסים ייחודיים ואנו מאפשרים להם להגיש מועמדות לתואר שני בפסיכולוגיה במכללה ללא צורך בבחינת מתא"ם.