כניסה

לימודי משאבי אנוש - תואר במשאבי אנוש במסגרת תואר ראשון במדעי ההתנהגות

​​ראש ההתמחות - ד"ר רפאל שניר

 

מהו ניהול משאבי אנוש?

ניהול משאבי אנוש מורכב מהמדיניות ופרקטיקה בהקשר להיבט של "האנשים", או המשאב האנושי בניהול. הווה אומר - אופני איוש תפקידים בארגון, הדרכת עובדים, הערכת ביצועיהם, הנעתם, וכדומה. 


בספרות האקדמית בנושא משאבי אנוש מתוארת התקופה הנוכחית כתקופה של שינוי מואץ, אשר משפיע השפעה ניכרת על הגדרת המטרות, המבנה ודרכי הפעולה של ארגונים. שינוי זה נגרם בעיקר בשל תהליכי הגלובליזציה, ההתקדמות הטכנולוגית והשלכותיה על אופי העבודה (למשל, הצורך בלמידה ורכישת ידע במשך כל הקריירה התעסוקתית), הגיוון הרב יותר בכוח העבודה, ותמורות ערכיות (לדוגמא, הדרישה לשוויון הזדמנויות בעבודה). 


כפועל יוצא של השינוי המואץ, ארגונים נדרשים לפעול בסביבה  סוערת ותחרותית יותר, בה קיים אלמנט מובנה של חוסר וודאות. בתנאי סביבה שכאלה, גדלה החשיבות של המשאב האנושי, כמקור אפשרי ליתרון היחסי של הארגון לעומת מתחריו. יתרה מכך, מנהלי משאבי אנוש נדרשים להיות מעורבים בהליך בנית האסטרטגיה העסקית, ולגזור ממנה אסטרטגיה מתאימה של משאבי אנוש. קרי,  עליהם להתאים את הפרקטיקות הסטנדרטיות של ניהול משאבי אנוש לצרכי הארגון הספציפיים, מזווית ראיה מערכתית. לאור כל האמור לעיל, עולה הצורך בהתמחות בניהול משאבי אנוש.


 

לימודי משאבי אנוש -היקף ומבנה ההתמחות 

ניתן ללמוד את ההתמחות בשני מסלולים – בסיסי ומורחב.


המסלול הבסיסי
ללימודי משאבי אנוש הוא בהיקף כולל של 10 נקודות זכות (10 שעות סמסטריאליות):

  1. מבוא לניהול משאבי אנוש -  2 נ"ז  
  2. מיון, הדרכת עובדים, והערכת  תפקוד בארגונים -  4 נ"ז 
  3. מנהיגות והנעת עובדים -  2 נ"ז
  4. פיתוח ארגוני -  2 נ"ז   

שמונה נקודות זכות מתוך העשר  הנ"ל הינן  על חשבון קורסי בחירה נוספים, ושתי נקודות הזכות הנשארות - על חשבון קורסי בחירה בפסיכולוגיה.

 

המסלול המורחב ללימודי משאבי אנוש הוא בהיקף כולל של 24 נקודות זכות (26 שעות סמסטריאליות), ומאפשר להעמיק את הידע בניהול משאבי אנוש  באמצעות התייחסות לנושאים נוספים מעבר לנלמד במסלול הבסיסי, כגון: 

(1) שימור, פיתוח והשבחת ההון האנושי, (2) משפט עבודה ודיני עבודה, 

ו-(3) הבנה עסקית.


כמו כן, מסלול זה כולל סדנה בנושאים רלוונטיים כגון הנחיית קבוצות, ניהול צוותים וכדומה. במסלול המורחב יתקיים שיתוף פעולה עם חברות פרטיות (בתחומי הגיוס, מיון והשמה, ניהול מערך התגמולים בארגון, וכיוצא בזה), אשר יכלול הכשרה מעשית. 


ארבע עשרה נקודות הזכות הנוספות במסלול המורחב (מעבר לעשר נקודות הזכות במסלול הבסיסי) הן על חשבון קורסי הבחירה. עם זאת, אין הדבר פוגע באפשרות הלומדים במסלול המורחב לפנות ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה או בסוציולוגיה בסיום לימודיהם, אם יחפצו בכך.חשוב לציין כי המסלול המורחב הוא תוכנית מוכרת להסמכה על ידי העמותה לניהול, פיתוח וחקר משאבי אנוש בישראל, שהינה הגוף המקצועי המוביל בתחום בישראל.


סמינר אופציונאלי

הסטודנטים בשני המסלולים (הבסיסי והמרחב) יוכלו ללמוד סמינר בהיקף של 4 נקודות זכות על חשבון מכסת קורסי הבחירה בביה"ס, מתוך היצע סמינרים כגון: (1) העבודה: עמדות, משמעות ודפוסים, ו-(2) אתיקה וערכים במקום העבודה.  למען הסר ספק, מודגש בזאת כי  לימוד הסמינר איננו חובה.

 

* ייתכנו שינויים/התאמות מסוימים בהיצע הקורסים בהתמחות.

 

תנאי קבלה

כל מועמד/ת שהתקבלו ללימודים בביה"ס ונרשמו להתמחות ללימודי משאבי אנוש - יוכלו ללמוד בה. בפועל, לימודי ההתמחות יחלו בשנה ב'. הבחירה במסלול הספציפי  של לימודי משאבי אנוש (הבסיסי או המורחב) תתבצע בתום סמסטר א' של שנה א'.


פתיחת המסלול המורחב מותנית במספר הנרשמים אליו.

 

יתרונות ההתמחות בלימודי משאבי אנוש

לימודי ההתמחות בכל אחד משני המסלולים, ובמיוחד במורחב, יסייעו להשתלבות בעבודה במחלקות משאבי אנוש בארגונים ובמכוני מיון והשמה. כמו כן, הם יכולים להוות בסיס ללימודי תואר שני בניהול משאבי אנוש, ייעוץ ופיתוח ארגוני, והתנהגות ארגונית. הווה אומר, ההתמחות אמורה להגדיל הן את הפוטנציאל התעסוקתי והן את האפשרות ללימודים מתקדמים של הבוחרים בה.

מתעניינים באקדמית?

הזינו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
  • מאשר/ת קבלת דיוורים לדואר אלקטרוני

לשיחה עם נציג