כניסה

עצות מעשיות להוראה מקוונת מהבית

|

משבר הקורונה שינה את הדרך שבה ארגונים רבים עובדים ולא פסח גם על עולם האקדמיה. חלק מאנשי הסגל שהעבירו גם בעבר שיעורים מקוונים הסתגלו במהירות, אבל לחלקם לא קל להתאים את עצמם לשינוי. יש צורך בעדכון חומרי הלימוד וקבלת מערך תמיכה משפטי וטכנולוגי. לאחר מספר חודשים שבהם האקדמית מלמדת באופן מקוון, ריכזנו מספר המלצות מעשיות להוראה אקדמית מקוונת

 


תרגלו את עיקרי ההרצאה מראש
שיעורים מקוונים דורשים מיקוד רב והכנה מוקדמת. תרגלו כל הרצאה מראש כדי לבחון כמה זמן היא תארך בפועל. הדינמיקה המקוונת עם הסטודנטים כפי שנוכחתם לדעת, שונה מעט, ולכן יתכן שלא תתקלו בשאלות רבות. חשוב להכין מספר נושאים צדדים שיכולים להעשיר את השיעור.

 

השתמשו בכלים שההוראה המקוונת מעניקה לכם
ההוראה המקוונת כוללת גם יתרונות רבים. אתם יכולים בדקות אחדות לעבור ממצגת כתובה להדגמה חיה על לוח דיגיטלי ולהצגת סרטון. השתמשו בכל הכלים הללו ללמידה אפקטיבית.

בצעו בדיקות סאונד לפני כל שיעור
התחברו לזום לפני הזמן ובצעו את הבדיקות הדרושות - וידאו, תאורה וסאונד.
שיעורים המועברים עם מיקרופון רועש או ווליום נמוך מדי עשויים לגרום להסחות דעת רבות. בצעו בדיקות סאונד לפני כל שעור גם עם הסטודנטים ("האם אתם שומעים אותי היטב?").


הקצו מקום קבוע בבית לשיעורים המקוונים
לא לכל מרצה יש חדר עבודה. רבים מאתנו עובדים בשולחן האוכל או באחד החדרים. הקצו מקום קבוע שבו תבצעו את השיעור והוסיפו עיצוב סולידי מתאים.

הכינו את המלל הנלווה למצגת מראש
שיעור מקוון אינו צריך להתבסס על הקראה מונוטונית של המצגת שלכם. וודאו כי הכנתם מלל נלווה לכל שקף המרחיב את הנושא המדובר.

הקפידו לשמור על דינמיקה מרתקת

למידה אקטיבית שבה התלמידים עונים על שאלות במהלך השיעור, מסייעת לזכור את חומרי הלימוד ויוצרת דינמיקה מרתקת יותר, במיוחד בלימוד מקוון. נסו לעצור את ההרצאה במספר נקודות זמן שונות ולשאול שאלות.

 

וודאו כי הסטודנטים הבינו את החומר הנלמד במהלך השיעור
למידה מקוונת אינה מאפשרת לסטודנטים לשאול חבר ללימודים למה התכוונתם כאשר הרחבתם על נושא זה או אחר. נסו לוודא במהלך השיעור עצמו או בסופו כי כל נושא הובן והשאירו זמן פנוי להסברים נוספים.

פיתוח חומרי לימוד חדשים

תנצלו את מתכונת הלמידה החדשנית לפיתוח חומרי לימוד חדשים שרלוונטיים לשיעור מרחוק ושיטות פדגוגיות חדשניות. קיימו סיעור מוחות עם עמיתכם. 

הנחו את בני המשפחה להעניק לכם זמן שקט ללא הפרעות

חלקנו מלמדים מהבית, בזמן שבו הילדים ובני המשפחה נמצאים לצדנו. מומלץ להדפיס מערכת שעות על דלת החדר שבו אתם מלמדים, ולהנחות את בני המשפחה להעניק לכם זמן שקט ללא הפרעות.