כניסה

מאחורי הקלעים של פרויקט מעונות הסטודנטים: זיו שקד מסכם

|

כעת, כשאפשר לראות מרפסות עם חבר'ה צעירים פותחים לפטופ או תופסים שמש בין השיעורים, הכירו את ההתרחשויות מאחורי הקלעים של הפרויקט להקמת 400 דירות סטודנטים במעונות האקדמית  – אבל ממקור ראשון: זיו שקד, אחראי המעונות >

 

יוקר המחיה בשנת 2011 הוציא אלפי צעירים ומבוגרים מאזור המרכז לרחובות. באותה שנה, שדרות רוטשילד התמלאו בצעירים עם דרישה אחת מרכזית: הוזילו את המגורים עבורנו. בתגובה למחאה הוקמה ועדת טרכטנברג, שבין שלל מסקנותיה המליצה לעודד את הקמת מעונות הסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה וזאת באמצעות מענקים כספיים מהמדינה.

 

מתחילים את הבנייה

המכללה האקדמית הייתה אחת המכללות הראשונות להרים את הכפפה ולאחר קבלת אישור מהמועצה להשכלה גבוהה, פרסמה מכרז להקמת מעונות בשיטת DBOT (Design, Build, Operate & Transfer). חברת שיכון ובינוי - סולל בונה זכתה במכרז והחלה בתהליך התכנון והרישוי להקמת 400 יחידות דיור שמכילות בתוכן כ- 439 מיטות. בחודש ינואר 2018 החלה בניית המבנים.

 

"תהליך הבנייה היה בקצב שיא במונחים של עולם הבנייה", מספר זיו שקד, אחראי מעונות הסטודנטים מטעם המכללה האקדמית ומי שלקח חלק בצוות האמון על הקמתם, ביחד עם מנכ"ל המכללה, מר בני אלון, מנהלת הכספים, גב' חגית קדוש ומנהלת התפעול, גב' אפרת בר-אור. "בתוך 19 חודשים, עד ספטמבר 2019, התקבל טופס 4 המאפשר את אכלוס הבניין". מרגע קבלת אישור האכלוס, החלו המכללה וסולל בונה במאמצים לאכלס את המבנים במלואם עד תחילת שנת הלימודים (סוף חודש אוקטובר 2019).

 

אז אחת ולתמיד, כמה עולה לגור במעונות?

"המחירים משתנים בכל חודש על פי מדד המחירים לצרכן. כיום הם עומדים על 1,788 שקלים לדירת סטודיו ליחיד, 2,514 ₪ לזוג, 1,501 ₪ ליחידה לשני שותפים (לכל שותף) או 1,305 ₪ לכל שותף ביחידה לשלושה שותפים". זיו מוסיף - "בתוך המחיר הזה כוללת החברה המפעילה גם חיבור לאינטרנט. את החשבונות השוטפים על הדירה משלמים הסטודנטים פר יחידה לפי הצריכה בפועל".

 

"היחידות שהוקמו מאובזרות באופן מלא" מספר זיו. "יש בהן מיטות, מקרר, טלוויזיה, מזגן, כיריים חשמליות ושולחן כתיבה. בעצם כל מה שהסטודנט צריך על מנת לחיות ביחידה". אכן, מחיר זול משמעותית ביחס לשכר הדירה במרכז ובמיוחד ביפו-ת"א.מכללת תל אביב-יפו_7.JPG

 


איך בצעתם את תהליך בחירת הסטודנטים שיזכו להיות במעונות?

"את ההרשמה לקבלת מיטה במעונות התחלנו כבר במרץ 2019" מספר זיו. "בצענו את כל ההכנות הנדרשות לרבות אפיון והקמת מערכת רישום מקוונת. דרך אתר המכללה הסטודנטים יכלו להגיש בקשה והתהליך הסתיים עד חודש יולי".

 

איך שקללתם את הבקשות?

"השתמשנו בכמה פרמטרים. העיקריים שבהם הם המצב הסוציו-אקונומי של הסטודנט והמרחק של מגוריו מתל- אביב". זיו מוסיף – "אחרי כן, באוגוסט, עברנו לשיטת כל הקודם זוכה ליחידות שנותרו".

 

מה היו האתגרים בהם נתקלתם?

"שמנו לעצמנו יעד להגיע לתפוסה מלאה עד לתחילת הסמסטר השנה ועמדנו בכך, זה היה האתגר הגדול. האתגר המשמעותי הנוסף עמד בפני הקבלן וזה השלמת כל הדירות והשטחים הציבוריים לקראת האכלוס".

הוא מתוודה – "היו חבלי לידה. תהליך האכלוס של המבנה, ככל תהליך דומה אחר, היה כרוך בקשיים ותקלות. הקבלן התמודד עם הפערים ובסיוע המכללה הצליח להפחית אותם באופן משמעותי עד תחילת שנת הלימודים".

 

מאיזה תואר נרשמו הכי הרבה סטודנטים?

"לימודי תואר ראשון של מדעי המחשב."

 

היה ביקוש מצד סטודנטים מהפריפריה? הרי זו הייתה אחת המטרות העיקריות

"בוודאי. חלק ניכר מהסטודנטים הם מהפריפריה "הגיאוגרפית" של ישראל. אפילו מתגוררים אצלנו שלושה סטודנטים מגרמניה שלוקחים חלק בתכנית בינלאומית של המכללה בשיתוף עם מאקרו - המרכז לכלכלה מדינית".

 

אילו פידבקים קיבלתם מהסטודנטים?

"קיבלנו שלל הערות והארות. אנחנו לומדים מכולן. בשורה התחתונה ישנה שביעות רצון גדולה בקרב הדיירים והדיירות, ולא בכדי אנחנו בתפוסה מלאה ויש רשימת המתנה למקרה שתתפננה דירות במהלך השנה".


 

נסיים את הריאיון בתמונות מסיורים שהתקיימו לסגל המכללה ע"י מנכ"ל המכללה, בני אלון, יחד עם זיו, בימים האחרונים לפני אכלוס המעונות:


5be9e9c8-a3f2-4285-9e0e-72ae65d55764.JPG


e567d04b-3934-4b79-af97-ff38d93feca7.JPG


PHOTO-2019-09-22-10-43-30.jpg


PHOTO-2019-09-22-09-39-31.jpg


PHOTO-2019-09-22-10-43-29.jpg