כניסה

סמינר מחקר מכללתי

|

במטרה לעורר את המודעות למחקר וחשיבותו, להעמיק את ההיכרות של החוקרות והחוקרים עם תחומי המחקר של עמיתיהם ועמיתותיהן, ולפתח הזדמנויות לשיתופי פעולה בינתחומיים, אנו מקיימים החל מהשנה סמינר מכללתי ב-6 מפגשים במהלך השנהההרצאות מוצגות באופן ברור ונהיר גם לאנשי אקדמיה שאינם מתחום הידע של החוקר/ת. יחד עם זאת, מגוון הנושאים מהווים הזדמנות להיכרות עם תחומי ידע נוספים וליצירת שיתופי פעולה בינתחומיים בין החוקרות והחוקרים של המכללה. הסמינר המכללתי מציע גם הזדמנות להעשרת קשרים חברתיים בין חברי הסגל של המכללה.


השנה, שנת הפעילות הראשונה (תשפ"א), פרופ' עליזה עמיאל, שהיתה בין יוזמי הפעילות, מרכזת ומתאמת את תכנית ההרצאות התקופתית בשיתוף עם דנה מרקל-גוטמן, ע' ראש רשות המחקר,  ד"ר ורד הולצמן, ראש רשות המחקר ופרופ' אילון ועדיה, סגן הנשיא לעניינים אקדמיים.

 

עד כה התקיימו שלושה מפגשים, בהם השתתפו עשרות מחברי הסגל של האקדמית (לצפייה בהקלטות).

 


הסמינר הראשון - החידה של המוגול מדרזדן, שנת 1700. פרופ' דרור ורמן, נשיא האקדמית

בהרצאה סיפר פרופ' ורמן על ספרו החדש, שבמרכזו חפץ צורפות יוצא דופן שהוא אולי יצירת האמנות היקרה והמורכבת ביותר באירופה הקדם-מודרנית ,חפץ עתיר משמעויות פוליטיות, אמנותיות וגלובליות.


הסמינר השני – ריאליזם חדש בציור ובפילוסופיה. ד"ר דייויד גרייבס, לימודים כלליים

בעידן של 'פוסט-אמת' ו'פייק ניוז', ציור ריאליסטי נראה כאנכרוניזם מגוחך. אולם, מסתבר שיש גל של התעניינות מחודשת ב"ציור מהתבוננות" בקרב ציירים רבים בעולם, ובמיוחד משום מה, בארץ. בדומה להם, הפילוסופים מתחילים להתעורר גם הם לבוקר של 'ריאליזם חדש', בעיקר באיטליה ובפילוסופיה האנגלופונית. עוד יותר מסקרן הוא הדמיון שבין שתי התופעות.


הסמינר השלישי – בבריאות ובחולי: מה המבוגרים שבמבוגרים (oldest old) מלמדים אותנו על בדידות, זוגיות ותמיכה בקרב אנשים שאובחנו עם סרטן. פרופ' גילי גולצויג, בי"ס למדעי ההתנהגות

בעשורים הקרובים יהיו בחיים (בכל העולם) יותר ויותר אנשים מבוגרים שאובחנו עם סרטן ומחלות כרוניות אחרות. מצוקה ואחוזי האובדנות באוכלוסייה זו הם הגבוהים ביותר יחסית לגילאים אחרים. ההרצאה הציגה תאוריה ומחקר בנושאים של בדידות, מצוקה, ותמיכה חברתית בקרב מבוגרים מאובחנים עם סרטן. בין השאר ההרצאה דנה בשאלות של כיצד ממשיגים את הגיל המבוגר (מבוגרים? קשישים? זקנים?) על אלו טווחי גילאים מדובר? ומה משפיע על איכות החיים של מבוגרים מאובחנים במחלות כרונית?

 


המפגשים הבאים:


הסמינר הרביעי - יום ב' 15/03/2021 14:30-16:00 יינתן ע"י ד"ר מהדי טרביה וד"ר יערית בוקק-כהן מביה"ס למדעי הסיעוד

תרומת זרע ותרומת ביצית אסורים בתכלית על פי השריעה האסלאמית הסונית, ומשולים לזנות. כמו כן בחירת מין העובר ללא סיבה רפואית, נחשבת להתערבות ברצון האל. בהרצאתנו נדווח על ממצאי 2 מחקרים איכותניים שערכנו, האחד כלל ראיונות עם 25 נשים מוסלמיות נשואות שעברו תרומת זרע או תרומת ביצית למרות האיסור , והמחקר השני כלל 31 ראיונות עם נשים מוסלמיות נשואות אשר עברו טיפול לבחירת מין העובר וביקשו בן זכר. הנאראטיבות שלהן נותחו וזוהו המוטיבציות של הנשים לעבור טיפולים אלו ובכך להפר את האיסורים הדתיים.

 

הסמינר החמישי - יום ב' 12/04/2021 14:30-16:00 יינתן ע"י ד"ר נועה לביא, ד"ר עמית קפלן וגב' נוי טל בנושא: המיתוס על דור ה-Y: שמרן יותר, שוויוני פחות?

המחקר משווה תפיסות מגדריות ותפיסות כלפי חיי משפחות בין דור ה- X לדור ה- Y, תוך התמקדות בגילאי 29-18, תקופה הנחשבת לתקופת הבגרות בהתהוות – תקופת ביניים בין גיל ההתבגרות לכניסה לעולם הבגרות. עיקר המחקר האקדמי בנושא זה עד היום התמקד בצעירים וצעירות באירופה וצפון אמריקה והראה נטיות גוברות של תפיסות שוויוניות וליברליות לגבי מגדר ומשפחה בקרב דור ה-Y. עמדות שוויוניות אלה בארצות הללו מהוות חלק ממה שמוגדר בספרות – המהפכה המגדרית. לעומת זאת, מאמרנו בוחן שאלות של תפיסות מגדריות ועמדות כלפי חיי משפחות בקרב דור ה- X ו- Y בישראל, השוכנת במזרח התיכון – כמקרה מבחן ייחודי של חברה בעלת מאפיינים מערביים לצד מאפיינים חברתיים אחרים.

 

הסמינר השישי - יום ב' 31/05/2021 14:30-16:00 יינתן ע"י ע"ד מירב מלצמן מביה"ס לניהול וכלכלה בנושא: מחקר שדה על טיפים במסעדות ומשלוחים: השפעת מתנות ומוסיקה

טיפים הם תופעה שמודלים כלכליים מתקשים להסביר, על אף שהיא פותרת חוסר יעילות מסוימת ומגבירה את הרווחה. מאחר וטיפים הם הוצאה שלקוחות יכולים להימנע מהם, כלכלנים רבים מתייחסים לכך כאל התנהגות לא רציונלית ומנסים לענות על השאלה מדוע אנשים יתנו מרצונם כסף לאחר מתן השירות?