כניסה

הבוגר שפועל לשינוי המציאות החברתית-כלכלית בישראל

|

המשימה של עילם לשם, מנכל שותף של "ישראל 2050", היא להצליח בשנה הקרובה לשלב בין החיים האישיים לקריירה. עם מעט מאוד זמן לתחביבים, טיולים ובילויים, הוא מקדיש את כל זמנו לשיפור המציאות החברתית-כלכלית בישראל. תנועת "ישראל 2050" מבית ההתאחדות שבהנהגתו, שמה לה למטרה להביא למודעות ציבורית על ידי הקניית ידע בעניין הבעיות המרכזיות במשק הישראלי, ולגרום לחברה להיות פעילה ומעורבת, בדגש על יצירת תמיכה ציבורית בפוליטיקאים וברגולטורים שיפעלו למען צרכי החברה.
 
התנועה הוקדמה לפני כארבע שנים ביחד עם עוד שותף ושותפה, ולפני כשנתיים חברה להתאחדות הסטודנטים, ביחד איתם מובילים החברים בה את התחום החברתי כלכלי. במסגרת תפקידו מתעסק לשם בכל נושא הפיתוח של התנועה. "אנחנו צומחים מהר מאוד בשנים האחרונות ולכן העבודה היא מאוד דינמית ומעניינת", הוא מספר, "ישראל 2050 מפעילה תוכנית מנהיגות ב-12 קמפוסים מתל חי עד באר שבע, אותה ניהלתי בשנתיים האחרונות, וכיום אני פועל על מנת להרחיב אותה למרחבים נוספים דוגמת מרכזי צעירים, תנועות נוער, מכינות ואולי בהמשך גם לשיעורי אזרחות. במקביל אנחנו בונים קמפיינים לקידום רפורמות מבניות בתחומים חברתיים כלכליים".

 

מה הדבר הכי משמעותי עבורך בתפקידך בתנועה?

"לעזור לאנשים להאמין בעצמם ולהבין שהאחריות היא שלנו - הצעירים שחיים במדינה הזאת ושאכפת להם מהמדינה הזו".

 

עילם לשם.jpg האם בקרוב נשמע עליו בשיעורי אזרחות? עילם לשם

 

באקדמית סיים לשם תואר ראשון בכלכלה וניהול, ולראש התוכנית ד"ר שירית שירית כתב-הרץ שמור בליבו מקום חם עד היום. "היו הרבה מרצים שהסכימו לסבול אותי איכשהו, אבל ד"ר שירית כתב הרץ באמת תמיד הסכימה לשמוע איזה רעיון חדש שהיה לי, ואפילו הסכימה ללכת איתי ולפתוח את הפרקטיקום בשנה ג', שפועל עד היום".

 

איך התואר שעשית קשור לעיסוקך הנוכחי?

"חשוב להבין - כלכלה זה לא רק עקומות וגרפים. כלכלה זו השפה בה העולם עובד, ובלימודים רכשתי שפה וכלים לניתוח המציאות שבה אני חי ופועל. אני מתעסק בעיקר בכלכלה פוליטית, והסמינריון שעשיתי בהגבלים עסקיים באקדמית היווה את הבסיס למאבק שעשינו בתנועה להגדלת התחרות בשוק הבנקאות, כאשר ליוונו ודחפנו את ועדת שטרום שהסתיימה לפני כחצי שנה ברפורמה מבנית ומשמעותית, שבתקווה תכניס שחקנים חדשים לשוק" .

 

איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

"מחבק אישה שאני אוהב במדינת ישראל שמהווה אור לגויים, ולא רק כסטארט אפ ניישן אלא גם כאומה שמשתמשת בכלים הטכנולוגיים ובחומר האנושי המדהים שיש פה על מנת לקונן דמוקרטיה אמיתית עם שיויון הזדמנויות ורווחה לכלל אזרחיה".