כניסה

ספר חדש של פרופ' איציק ונציה בנושא מימון התנהגותי

|

פרופ' איציק ונציה, מבית הספר לכלכלה וניהול באקדמית תל אביב יפו, הוציא לאחרונה ספר חדש בעריכתו בנושא כלכלה התנהגותית בשם "Behavioral Finance: The Coming of Age". "הספר הוא אוסף של מאמרים מקוריים אותם בחרתי ממיטב החוקרים במימון התנהגותי והוא נועד לתאר לאן מועדות פניו של המימון ההתנהגותי", הסביר ונציה. "הספר מיועד בעיקר לחוקרים בתחום המימון, אך התובנות שלו חשובות ומועילות לכל מקבלי החלטות בתחום הפיננסי: פרטים, משקיעים, סוחרים בנירות ערך, בנקאים וכו'".

 

ונציה.PNG


"המימון ההתנהגותי ממזג היבטים פסיכולוגיים ומימוניים בבחינת האספקטים של התנהגות פרטים וחברות, כמו גם ההשפעה שיש לאספקטים אלו על התנהגות השווקים הפיננסיים. הענף התפרסם במידה רבה בזכות מחקריהם של כהנמן וטברסקי, שאתגרו את תאוריית המימון הקלאסית, שהניחה שהמשקיעים רציונליים והשווקים יעילים. מאז תגליותיהם פורצות הדרך של השניים, עוסק ענף המימון ההתנהגותי בחקר הטיות קוגניטיביות ופסיכולוגיות של משקיעים והתנהגות שווקים תחת השפעת הטיות אלו".

 

"בימים אלה עומד הענף בפני אתגר משלו - בעוד שהצליח לערער את האסכולות הרווחות לא הצליח להעמיד תאוריה מגובשת שתחליף אותן. אמנם החוקרים הראו שהפעילים בשווקי ההון אינם תמיד רציונליים וגילו מספר הטיות אוניברסליות, עדיין לא נפתרו השאלות: מהי בדיוק השפעת אי הרציונליות על השווקים? באיזו מידה ניתן להכליל השפעות אלו? והאם ההטיות הקוגניטיביות שמתגלות אצל הפרטים נעלמות אחרי שהחוקרים מגלים אותן, דבר שהופך השפעות אלו לברות חלוף?"

 

"המאמרים בספר כולם עוסקים במתן תשובות לשאלות אלו. אחד המאמרים מציג תאוריה חלופית:Behavioral Finance 2.0, שמחלקת את התנהגות הפרטים לא  לפי השאלה אם הם רציונליים אם לאו, אלא באיזו מידה ההחלטות שלהם מספקות את הצרכים שלהם. מאמרים אחרים עוסקים בתיאוריה של כהנמן, שלפיה לאנשים שני מסלולי חשיבה: מהיר ואינטואיטיבי מצד אחד, ושקול ומתון מצד שני. מאמרים אלה חוקרים מתי אנשים בוחרים לבחור בכל אחד ממסלולים אלו ומראים את היתרונות והחסרונות של בחירה בכל מסלול, ומראים שהבחירה בין המסלולים במידה רבה רציונלית. מאמרים אחרים בודקים עד כמה הטיות קיימות ניתנות להכללה. למשל, אחת ההטיות הידועות בתחום היא נטיית משקיעים למכור מניות מרוויחות "מהר מדי" ומניות מפסידות "לאט מדי". מאמר אחר מראה שבשווקי מוצרי אמנות, הטיה זו לא קיימת ומציע הסברים לכך. הספר עוסק גם בתחומים ובסוגי פרטים בהם המימון ההתנהגותי לא עסק עד כה. מאמר נוסף עסק בהטיות קוגניטיביות שעלולות להשפיע על התנהגות מוניטרית של בנקים מרכזיים והראה ששנאת הפסדים עלולה להשפיע על התנהגות זו".

 

"בסך הכול ספר זה מציב שאלות ואתגרים חשובים בפני חוקרים במימון התנהגותי וגם תורם לקידום הידע בנושא. זה ספר שני בסדרה של ספרים )השלישי כבר הוזמן על ידי המו"ל ויצא עוד שנתיים) העוסקים במימון התנהגותי. הספר הראשון, שיצא לפני שנתיים ושגם אותו ערכתי: Behavioral Finance: Where do Investors Biases Come From עסק בשאלה מה מוביל להטיות קוגניטיביות ופסיכולוגיות וכיצד קורה שהן מתקיימות לאורך זמן, שהרי הטיות מעצם הגדרתן אינן מועילות לאנושות, והתאוריה הדרוויניסטית מניחה שהאבולוציה תיפטר מהן בזמן הארוך".