כניסה

מסטודנט בממשל וחברה למנהל, עורך ומפיק בערוץ הספורט – וחזרה למכללה כמרצה בקורס התנסותי

|

מנור בירמן, מרצה בבית הספר לממשל וחברה ובוגר האקדמית, מספר על קורס התנסותי בהובלתו, התפתחותו המקצועית בערוץ הספורט והחשיבות של הסטודנט בקבלת ידע מעשי מהשטח להתפתחות מקצועית איכותית. 


מנור בירמן (36, נשוי + "תאומים מקסימים בני חמש") הוא בוגר בית הספר לממשל וחברה באקדמית, שחזר אליה לאחר שש שנים כמרצה. ב-13 השנים האחרונות הוא עובד בערוץ הספורט. את דרכו בערוץ התחיל כעוזר הפקה, לאחר מכן הפיק את אתר האינטרנט של הערוץ ובהמשך השתלב בתפקידי עריכת תוכן במגוון תוכניות. כיום הוא מנהל את ערוץ 5GOLD ואת פלטפורמת האודיו (בעיקר רדיו ופודקאסטים) של הערוץ, אותה גם הקים.


בשנה האחרונה הקורס ההתנסותי "סיפור בווידאו: סדנה מצולמת" חיבר את הסטודנטים של האקדמית לעולם המרתק של המדיה. הסטודנטים יוצרים בקורס פרויקטים ייחודיים, מבקרים באולפנים ולומדים לעומק את שלבי יצירת המדיה החדשותית והדוקומנטרית.


כאמור, כיום מעביר מנור את הקורס ההתנסותי "סיפור בווידאו". זהו קורס קצר יחסית שאורך סמסטר אחד בלבד, בו מרוכז חומר של שנה מלאה בבית הספר לתקשורת. גם תלמידים שמגיעים חסרי ניסיון בתחום יכולים לקבל כלים בסיסיים בתחומים שונים שמרכיבים כתבה טלוויזיונית, החל משלב בחירת הרעיון, בניית תסריט, תפעול בסיסי של מצלמת הווידאו ואפילו עריכה בתוכנת פרמייר מקצועית".


על הערך המוסף שמקבלים הסטודנטים בקורס מספר מנור כי "היום, שוק העבודה הוא אינטרדיסציפלינרי. ככל שאדם מעורב ביותר תחומי תוכן וידע הוא מותאם יותר לשוק העבודה. החומרים שלומדים בקורס אינם חייבים להוביל את הסטודנטים דווקא לעבודה בתעשיית התקשורת, הם עשויים לעזור במגוון עצום של סיטואציות בחיים", הוא מחייך ומסביר – "אפשר להשתמש בטכניקות של קיום ראיון לדייטים למשל, או לשיחת טלפון עם סבתא. ניתן לקחת את כל הכישורים הנלמדים ולהקיש מהם על העולם התוכני או השיווקי של הסטודנט וכמובן לעודד צריכה ביקורתית של תכנים בכל הפלטפורמות".


במהלך הקורס הסטודנטים ביקרו השנה באולפני ערוץ הספורט בו עובד מנור. "הסטודנטים מגלים את כל העולם שמאחורי ה"טאלנט". מגלים את הקושי הראשוני בתפקיד של עוזרי ההפקה והתחקירנים, את ה"קאטים" והמניפולציות המופעלות על הצופים. בין השאר גם נוגעים בנושאים מורכבים יותר כמו קושי של נשים בתעשייה הזו ושל אנשי משפחה שעובדים בשעות הלילה".

מנור בירמן.png

מנור מספר כי ערוץ הספורט מחפש כל הזמן להתפתח לכיוונים אחרים, "בניגוד לגופי שידור אחרים, לערוץ הספורט אין מחויבות רגולטורית ליצור תוכן ולהשקיע בסוגה 'עלית' (תכני איכות מקוריים).  למרות זאת הערוץ בחר החל מהשנה שעברה להשקיע ביצירה דוקמונטרית מקורית ואיכותית". 


מתוך העשייה הזו מנור יזם והפיק לאחרונה את הסרט "טוקלומטי" המשלב סוגיות חברתיות עם עולם הכדורגל. הסרט הגיע לפסטיבל הסרטים בירושלים ולפסטיבלים רבים בעולם וזכה ממש לאחרונה בפרס בפסטיבל סרטים יוקרתי ברוסיה. הסרט היה ההפקה הדוקומנטרית הראשונה של ערוץ הספורט.


"אני מחובר מאוד לאקדמית מאז שהייתי סטודנט, אוהב את האווירה הלימודית, הלוקיישן והמרצים. זכיתי גם להיות שותף לתוכנית המצטיינים הבין תחומית באקדמית שתרמה לתפיסת העולם שלי בנוגע למפגש שמעודד חיבור בין תחומי לימוד שונים. כך למשל צמד סטודנטים בקורס שלי יצר כתבה על ה"האקתון" שהתרחש בשנה שעברה. ההפריה הדדית והחיבורים בין העולמות קריטיים לעולם התעסוקה של זמננו".


הוא מדגיש – "הפוטנציאל עצום והמכללה, דרך הקורסים ההתנסותיים, מאפשרת לכל מי שרוצה לפתוח מעט את האופקים ולהשתמש ברעב ללמוד עוד. להכיר גם את עולם המדיה והתקשורת מתוך בית הספר למדעי המחשב, מדעי ההתנהגות או ניהול וכלכלה".


מנור מגלם את הגישה לפיה עולם התעסוקה של היום מחייב את הבוגר של המכללה להמשיך להיות סקרן, לשאול שאלות ולאתגר את המציאות,  כחלק מכך מספר מנור כי "כאשר אני עושה ראיון עבודה אני שואל את המרואיין לאיזו מוזיקה הוא מאזין. חשוב לי לשמוע שיש לו עולם תוכן נוסף שמרתק אותו מעבר לספורט או לעשייה הטלוויזיונית והרדיו. הדור הבא הוא מהיר מחשבה ותפישה,  אפילו יותר מהדור שלנו".