כניסה

הכירו את דיקנית בית הספר למדעי המחשב, ד"ר דלית נאור

|


סגל יקר,


שמי דלית נאור ואני גאה להצטרף לאקדמית תל אביב יפו כדיקנית בית הספר למדעי המחשב.


הצטרפתי לפני תקופה קצרה ומהר מאד מצאתי את עצמי מעורבת ועסוקה בענייני היום-יום של בית הספר – סטודנטים, מרצים, תכנים, קורונה ומה לא. הטור הזה הינו הזדמנות עבורי לעצור לרגע על מנת להציג את עצמי ולשתף אתכם ואתכן בחזוני.


מספר מילים על עצמי. אני מגיעה לתפקיד לאחר ששימשתי במשך שנים רבות כחוקרת וכמנהלת במעבדת המחקר של יב"מ. במהלך כל שנותיי המקצועיות עסקתי בתחומי הליבה של מדעי המחשב. התמזל מזלי וחוויתי את המהפכה שעברה על התחום. ראיתי כיצד מדעי המחשב הפכו מתחום שתפקידו לפתור בעיות מדעיות והנדסיות קשות, למה שהוא כיום - המנוע מאחורי כל ממד בחיינו: כלכלה, חברה, רפואה, בילוי ועוד. זה היה מסע מרתק.


מאז שהגעתי לבית הספר למדעי המחשב גיליתי דברים נפלאים. מצאתי תכנית לימודים סדורה המציעה בסיס איתן של יסודות התחום. מצאתי סטודנטים נחושים להשתלב בעולם התעסוקה בתחום שהוא מנוע הצמיחה הכלכלי בארץ. מצאתי חברי סגל מקסימים שאוהבים את מלאכתם ומאמינים בה - לא דבר של מה, בעיקר כשעוסקים בתחום שהפיתויים בו רבים. 

הגעתי לכאן כי אני מאמינה ביכולתי לתרום מניסיוני ולפתח את בית הספר אף יותר. זו תקופה מאתגרת. שוק התעסוקה תוסס, מתגמל ומרתק מתמיד, אך יחד עם זאת זהו שוק שהחדירה אליו מאתגרת - מבחינת "חבר מביא חבר". מוסדות המתיימרים לתת השכלה ב"מחשבים" צצים חדשות לבקרים. אבל אנחנו כאן, הוותיקה והטובה מבין המכללות בתחום, על מנת להקנות את הדבר הנכון.


לאן אני רוצה להביל את בית הספר ואיך?                                                    


בחזוני אני רואה תכנית לימודים מלהיבה, גאה במצוינות שלה, לא מתפשרת אך יחד עם זאת מתחדשת כל הזמן. מדעי המחשב הוא תחום מתחדש במהירות מסחררת, ולכן הפער בין המקצועות הנלמדים בכיתה לבין העבודה בשטח יכול להיתפס כגדול. יש להדביק פערים תוך כדי שימור הליבה האקדמית. משימה לא פשוטה.


אשאף להתוות עבור בוגרינו את הקשרים הנדרשים על מנת שתיסלל עבורם דרך מלך – בין אם בעולם התעסוקה, או לתארים גבוהים במוסדות אקדמיים מובחרים. עלינו למנף את קהילת הבוגרים הענפה שלנו שמשולבת היום בכל מקום ולבנות ארגון בוגרים גאה. הם שם – צריך רק לקרוא להם לדגל.


לפנות לאוכלוסיית סטודנטים נמרצת ומגוונת השואפת להשתלב בעולם המחשבים. ולא רק לאלה ש"גדלו עם מחשבים מכיתה א", הוסללו למקצוע או שרתו ביחידות "הנכונות".


לתת תשומת לב מיוחדת להכשרת נשים בתחום ולצייד אותן בידע, בכלים אך גם בביטחון הנדרש על מנת להצליח בעולם שנתפס כ"גברי" ולצלוח אותו. אנחנו תלמידות מצטיינות, יצירתיות, עובדות מסורות, ממלאות את שורות תפקידי הניהול בהצלחה מסחררת, אבל צריך לא להתייאש בדרך. מניסיוני בעולם הזה למדתי שזה שווה את המאמץ. עלינו לשאוף להפוך אותו לנעים יותר, סובלני, המתאים את עצמו לאורח חיים מאוזן, אך יחד עם זאת מאפשר אתגר אינטלקטואלי, יוזמה ויכולת השתכרות נאותה. כמו כן, אפעל לקלוט קהלים נוספים שעדין לא משולבים בתחום.   


על מנת ליישם אפילו מעט מכל מה שציינתי אני זקוקה להרבה תמיכה מכל גורמי בית הספר, הסגל, ההנהלה והסטודנטים. אשמח לשוחח על כל רעיון – אני פה, בחדר 341 בבניין ווטסון.אסיים בברכה ששמעתי לא מעט מאז שהצטרפתי למכללה – "בהצלחה לכולנו",ד"ר דלית נאור


dalit.naor@mta.ac.il  
דלית-נאור.jpg

צילום: ים טרייבר