כניסה

פאנל ניהול קריירה - ביה"ס לניהול וכלכלה

|

 

נדמה שמהרגע שבו אנו מסיימים את חובות השירות הצבאי ומתחילים לתכנן את חיינו, לא פוסקות השאלות וההתלבטויות. לאחר שהצלחנו להחליט היכן נלמד ומה נלמד, אנחנו בשלב מתקדם בלימודינו או שהנה, ממש עוד מעט מסיימים, צצה ועולה שאלה  חשובה לא פחות: מה תהיה העבודה שלי לאחר הלימודים? היכן אעבוד? מה יהיה תפקידי? האם זאת תהיה הקריירה שבה אוכל לצמוח?


כדי לסייע לסטודנטים להתמודד עם השאלות הללו, קיימנו באקדמית מפגש  קריירה לסטודנטים בבית ספר לניהול וכלכלה.


 

הכנס נפתח בדברי דיקן בית הספר לניהול וכלכלה, הפרופ' איזי בורוביץ'. לאחר מכן, אורנה רודי, הכותבת בענייני קריירה בעיתון גלובס, קיימה הרצאה אודות בנייה נכונה של מסלולי לקריירה לבוגרי כלכלה וניהול. ד"ר שירית כתב הרץ, ראש התכנית לתואר ראשון בכלכלה ובניהול, הרצתה על הדרכים לבניית קריירה כבר במהלך הלימודים.

 

DSC05225.JPG 


 

לאחר הרצאות אלה, התקיים פאנל בוגרים בהשתתפות בוגרי בית הספר לניהול וכלכלה, בהנחייתה של הד"ר יעל הדס. הבוגרים שהשתתפו בפאנל  המרתק היו:


צח ברקי, סמנכ"ל ומנהל אגף כלכלה מידע ומחקר Dun & Bradstreet; מיכאל וורטהיים, מנכ"ל TransSpot; אליהו צקשווילי, מנכ"ל יונט ניהול קופות גמל; נופר דרוקמן, מנכ"ל עמותת טופז ועמותת ברית עולם; יורם חיות, סמנכ"ל מכירות למגזר ציבורי-בטחוני, Ness; אייל גורן, מנהל מערך קשרי יועצים בפסגות. 

אז מתי מתחילים?


 

המוטיב החוזר החשוב בכל שאלות הסטודנטים היה העיתוי - באיזה שלב כדאי כבר להתחיל להשתלב בארגון, שבו ניתן, באופן פוטנציאלי, להתחיל לפתח את הקריירה? רוב הבוגרים שדנו בכך היו תמימי דעים בסוגיה, שההשתלבות בזמן הלימודים היא לא רק חשובה ברמה הפרקטית אלא ברמה האישית.


 

נופר דרוקמן הדגישה שקריירה לא בוחרים כשמסיימים את התואר: "זה תהליך שמתגבש כחלק מהתשוקה שלכם", אמרה. "כשהגעתי לאקדמית, ידעתי שאני רוצה לעסוק ביזמות חברתית. לכן הצטרפתי לחממה ליזמות חברתית-עסקית ובניתי משם קשרים חשובים, שדרכם הגעתי כיום להיות מנכ"ל עמותת טופז. כך שמעתי על כך שהתפקיד פנוי וכך הצלחתי להגיש מועמדות ולהתקבל".

 

2016-01-14_1611.png
 

גם מיכאל ורטהיים הדגיש את חשיבות השילוב בין עבודה ולימודים וציין כי את הסטארט אפ שלו התחיל לתכנן וליזום כבר בשלב הלימודים. יורם חיות סיפר על חשיבות עבודת הסטודנט. הוא החל בבנק ישראל ולאחר שקיבל הזדמנות, החל לעבוד בבית ההשקעות מיטב במכירת תוכנות ללקוחות.


 

לדברי צח ברקי, "​נקודת המפתח הראשונה להצלחה זה להשתלב בארגון בעודכם לומדים". צח החל את הקריירה במשרת אנליסט בכלל ביטוח, משרה שאחר כך הקנתה לו יתרונות בהמשך: "אתה בתוך הארגון, אתה מכיר אותו, מכירים אותך, הוכחת את יכולותיך".


 

הערך המוסף - מה אתם לוקחים ומה אתם מביאים?


 

לימודים וציונים זה לא הכל. גם לנדבכים נוספים של החיים הסטודנטיאליים יש חשיבות בקריירה העתידית וגם מסר זה העבירו הבוגרים לסטודנטים.


 

לדברי אליהו צקשווילי, "בראיון לתפקיד הראשון שלי, שאלו אותי מה עשיתי ב"חינוך לפסגות" ועל המלגה שקיבלתי. למעשה, "חינוך לפסגות" היה הערך המוסף שנתן לי קדימות על פני כל המועמדים האחרים שהגיעו לתפקיד. זה הראה על מחוייבות, על רצון להשקיע".


 

כהמשך לחשיבות שנתנו הדוברים להשתלבות כבר כסטודנט בחברה או בגוף גדול, ציינו כל הדוברים, כולל מנחת הפאנל, את למידת הארגון, את החשיבות של יצירת קשרים בינאישיים: "תגרמו לאנשים להכיר אתכם ותחשבו כמו הארגון", המליץ אייל גורן. "בכל תפקיד לומדים גם את הצד השני":

 

"שימו בצד את האגו, תחשבו כמו הארגון, קחו ממנו תכונות מעצבות ויישמו על עצמכם. היכנסו גם לישיבות ולפגישות שלא זומנתם אליהם, והביעו רצון לשמוע ולהאזין. תכינו מצגות לעובדים, תשתתפו בימי חברה ובפעילויות. חשוב שיכירו אתכם".


 

"קריירה זו השקעה. לאף אחד זה לא בא בקלות, אנשים באים ולומדים את העסק. צברו ידע על הארגון, על החברה, על כל ההיבטים, המוצרים, כאילו אתם בעלים שלה. חשבו כל הזמן על התפקיד הבא", אמר צח ברקי. 


 

דברים אלה חיזקה הד"ר יעל הדס, כשאמרה שכל אחד יכול לתרום לארגון, ולא משנה מה תפקידו: "כל עובד בארגון, גם אם הוא בתפקיד זוטר יחסית, יש לו ידע, הסתכלות שיכולים לתרום. תציעו אותה".


 

נטוורקינג שנוצר הוא כלי חשוב ומועיל. אליהו צקשווילי סיפר שבזכות כוס קפה עם חבר מהצבא, הוא התקבל לעבודה הראשונה שלו בייעוץ פנסיוני ובייעוץ השקעות. תפקיד שסלל דרך לקריירה עתידית.

 

עוד הוסיף צקשווילי, במונחים הנהירים ללומדי כלכלה:

 

"ניהול זמן הוא כמו בלימודים - מקורות ושימושים. המקורות שלכם מוגבלים, אבל השאלה איך אתם מנצלים אותם כדי להגיע למקסימום, איך אתם יוצרים סדר עדיפויות נכון".

 

 

 

לדברי יורם חיות, ישנה חשיבות גם בהשתלבות בארגונים המקיימים קשר רציף והדוק עם האקדמית. נס, לדבריו, מקיימת קשרים טובים לאורך זמן עם האקדמית והדבר מסייע לבוגרים להתקבל לעבודה ולהתקדם.


 

אבל לא הכל תיאוריה, כפי שסיכמה נופר דרוקמן: "חשוב ואל תשכחו לפנות את הזמן גם לתשוקות ולעניין שלכם, כי זה משהו שיכול להוביל אתכם קדימה".