כניסה

תל-אביב-יפו בחמישה בתים

|

את קמפוס האקדמית תל-אביב-יפו סובבים צירים היסטוריים, כאלה שתוכננו ונבנו עוד בטרם הוקמה העיר תל-אביב.
היתרון: שפע מבנים שמציגים בפנינו ארכיטקטורה קלאסית שנפרשת על פני תקופות ותרבויות רבות, מספרות על התקופה, על האנשים שעצבו אותה ועל עיר עתיקה ומתחדשת הנושקת לים. אספנו עבורכם חמישה מבנים, שבפעם הבאה שתעברו דרכם שווה להתעכב, לעצור ולהתרשם כמה היה פה שמח לפני שנולדנו: 


תמונה כללית לתחילת הכתבה.jpg
 
בניין הדואר ביפו  

בשנות השלושים בישראל, בתקופת המנדט הבריטי נשלח ארכיטקט ידוע לעצב את בנייני הדואר המרכזיים ביפו. הראשון, בשד' ירושלים והשני ברח' יפו (הסניף המרכזי שעם השנים נהרס). המבנה המרשים שילב את העיצוב המודרני עם עיצובים בינזטיים – עטור קשתות ומעוצב מאנים היוצרות פסים מרהיבים לרוחבו. השורות שיצרו האבנים בעלות שני הגוונים עוצבו בהשראת האדריכלות הממלוכית והמבנה המהודר היה באותם הימים היפה ביותר ברחוב. רוצים לבקר? הבניין ממוקם בשדרות ירושלים 12 פינת רח' הדואר.  


כנסיית אנטוניוס הקדוש 

מבני התפילה בעיר יפו מאפשרים לנו לראות סגנונות עיצוב ייחודים נוספים. אחד מהמרהיבים שבהם הוא העיצוב של הכנסייה הפרנציסקנית הקתולית הבנויה בסגנון עיצוב נאו-גותי שבנייתה הסתיימה בשנת 1932. בצד המזרחי של אולם הכנסייה נמצא מזבח גותי מרהיב המשלב אמנות יפיפייה עשויה משיש ומעץ ובה מתועדים דמויותיהם של ישו, הנזיר פרנציסקוס מאסיני (מייסד זרם זה בנצרות) ואנטוניוס הקדוש. סגנון העיצוב מזכיר את הדרך בה שופצו כנסיות רבות ברחבי אירופה בתחילת המאה ה-19 ובארה"ב בתחילת המאה ה-20, בה הסגנון הניאו-גותי הפך לפופולרי במיוחד. איך מגיעים למקום? הכנסייה ממוקמת ברח' יפת 51, יפו. 
 

מבית חולים ואכסניה למלון מפואר 

בצומת הרחובות לואי פסטר ויפת תמצאו מבנה המשלב בתוכו את הישן והחדש. בעבר, נבנה במקום בית החולים בסוף המאה ה-19. המבנה העשוי בצורת ח' שומר ונוספו לו קומות נוספות ומבנה בעל תקרה מוגבהת עם חלונות מעוגלים שיוצרים את המקום המשמש היום מסעדה של בית מלון הבוטיק the Jaffa. יש הרואים במקום זה אירוניה מסוימת בשל עברו כמקום של רוחניות וסיגופים (כאשר היה בשימוש על ידי המסדר הנוצרי המקומי) וכיום דלתות העץ, רצפת השיש וגילופי האבן משמשים כתפאורה מרהיבה למבלים בבר המקומי בבית המלון. 


מגדל השעון 

אחד המבנים החשובים בעיר יפו, שלא נוכל לדלג עליו, הוא מגדל השעון שגרסתו הראשונה נבנתה בשנת 1903. המגדל מתנשא לגובה של עשרים ושמונה מטרים ומהווה את אחד מהסמלים החשובים של העיר. נכון, השעונים המקוריים שהיו בו הפסיקו לנוע – אך עירית תל אביב יפו לא ויתרה על תפקודו כשעון לכל דבר ובשנות השישים הותקנו בו שעונים חדשים ועבודות אמנות חדשות. בשיפוץ נוסף שנעשה לפני כשני עשורים שוחזר המנגנון הפנימי של השעון. חלקו החיצוני של המגדל שומר ונראה היום כמעט כמו המקור – לרבות לוחות השיש עליהן התנוסס חותם הסולטן עבדול חמיד השני. חלק מהלוחות שאבדו הוחלפו ברפליקות מזכוכית. 

כיכר השעון.jpg
 
כיכר קדומים וכנסית פטרוס הקדוש 

נסיים את הסקירה בכיכר הכוללת מתחם שלם של היסטוריה אדריכלית מרתקת החל - מכנסיית פטרוס הקדוש, מרכז המבקרים התת קרקעי ואתרים ארכיאולוגיים המעניקים לנו הצצה למבנים מהעבר. כנסיית פטרוס הקדוש עברה מספר גרסאות לאחר שנהרסה ונבנתה מחדש וכיום המבנה הנוכחי שלה, הכולל מגדל פעמון מייצג את סגנון הבארוק. בביקור במקום אל תוותרו על כניסה למתחם הכולל: קירות גבוהים מעוגלים, עיטרי זכוכית צבעונית ויצירות אמנות מרהיבות פרי ידם של אמנים מרחבי אירופה. הכנסייה ממוקמת ברח' ככר קדומים 2.  


כיכר קדומים.jpg