כניסה

חוקרים יחד: ד"ר ורד הולצמן, ראש רשות המחקר באקדמית, מסכמת את סמינר המחקר המכללתי

|

ד"ר ורד הולצמן, ראש רשות המחקר באקדמית, סיפרה לנו על סמינר המחקר המכללתי שהתקיים השנה באופן מקוון

 

"חלק בלתי נפרד מהפעילות האקדמית שלנו, לצד ההוראה, הוא המחקר המתבצע בתחומים שונים". מספרת לנו הולצמן עם פתיחת הראיון. "השנה, במטרה להעמיק את ההכרות של המרצים והמרצות באקדמית עם תחומי המחקר של עמיתיהם ועמיתותיהן קיימנו ברשות המחקר 'סמינר מחקר מכללתי' בו הוענקה הבמה לכל מרצה, ובכל חודש עלו הרצאות של מרצים ומרצות מבתי הספר השונים במכללה אודות תחומי המחקר".


מה היה עד עכשיו בזירה זו?


"בשנים הקודמות, לפני משבר הקורונה, קיימנו 'יום מחקר'. יום שלם אחד שהוקדש להכרות עם תחומי המחקר של סגל האקדמית. במהלך יום המחקר כל מרצה הציג הרצאה קצרה מאד בת עשר דקות והסגל זכה לשמוע מגוון רחב של נושאים. השנה, החלטנו לבחור בפורמט אחר. הרצאה מקיפה של חוקר אחד הנפרשת על פני ארבעים וחמש דקות ובתומה זמן שהוקדש לשאלות ותשובות. לאחר שני המפגשים הראשונים של הסמינר הבנו שהזמן שהוקצב היה קצר מדי והארכנו את ההרצאה למשך שעה וחצי".
נועה להביא סמינר.PNG

של מי הייתה היוזמה לפורמט המעודכן?


"סדרת הסמינרים עלתה כיוזמה משותפת של נשיא המכללה, צוות רשות המחקר, ופרופ' עליזה עמיאל. הוצאנו קול קורא לקבלת פניות ממרצים ומרצות המעוניינים להציג את תחום המחקר שלהם, ובחרנו מרצים ומרצות מבתי־ספר שונים באקדמית. מנהלת רשות המחקר, גב' דנה מרקל-גוטמן, מרכזת ומתאמת את פעילות הסמינר מול המרצים והמרצות, חברי הסגל של האקדמית, ומחלקת האירועים".


ספרי לנו קצת על ההרצאות בסמינר


"ההרצאה הראשונה הייתה של פרופ' דרור ורמן, נשיא המכללה, שאפשרה לנו להכיר את הרקע האקדמי שלו כנשיא חדש. נושא ההרצאה היה 'החידה של המוגול מדרזרן', על חפץ צורפות יוצא דופן מאירופה הקדם־מודרנית, הטומן בחובו מגוון משמעויות אומנותיות ופוליטיות. הסמינר השני הועבר על ידי ד"ר דיוויד גרייבס ועסק בריאליזם חדש בציור ובפילוסופיה, והדמיון שבין תופעת ה'ציור מהתבוננות' בקרב ציירים ברחבי העולם והריאליזם החדש בפילוסופיה. הסמינר השלישי כלל הרצאה של פרופ' גילי גולדצויג מביה"ס למדעי ההתנהגות ועסקה בשיעורים הנלמדים מהמבוגרים על בדידות, זוגיות ותמיכה בגיל מבוגר. בין השאר עלו שאלות כמו כיצד ממשיגים את הגיל המבוגר ואילו מאפיינים משפיעים על איכות חייהם. הסמינר הרביעי הועבר על ידי ד"ר מהדי טרביה וד"ר יערית בוקק־כהן מביה"ס למדעי הסיעוד, שהרצו על בחירת מין העובר וקבלת תרומת זרע וביצית חרף האיסור ההלכתי בקרב זוגות מוסלמים סונים. הסמינר החמישי הועבר על ידי ד"ר נועה לביא, ד"ר עמית קפלן וגב' נוי טל, מביה"ס לממשל וחברה, ועסק במיתוס על דור ה-Y, האם הוא שמרן יותר ופחות שיווני. הסמינר האחרון מתקיים היום ומועבר על ידי עו"ד מירב מלצמן מביה"ס לניהול וכלכלה ויעסוק במחקר שדה שהיא מבצעת על השפעת מתנות ומוזיקה על הענקת תשר במסעדות ומשלוחים".איך היית מסכמת את סדרת ההרצאות?


"סדרת הסמינרים הייתה מוצלחת מאוד. בכל סמינר השתתפו כ-100 חברי סגל, ששמעו על מחקרים של עמיתיהם ועמיתותיהן וקיימו דיונים מעניינים על המשמעויות וההשלכות של תוצאות המחקרים".
David Graves (2).PNG


מה התכנית לשנה הבאה?


"בכוונתנו להמשיך בפעילות גם בשנה הבאה, אולי בפורמט היברידי שיאפשר למשתתפים להצטרף להרצאות המקוונות, וגם להיפגש במכללה. בסמינרים הבאים נמשיך להציג מחקרים נוספים של חברי סגל, וכמובן נשמח להצגת מחקרים גם מבית הספר למדעי המחשב ומבית הספר למערכות מידע, שלא הספיקו להציג השנה".

 למידע נוסף פנו לדנה מרקל-גוטמן, מנהלת רשות המחקר: danam@mta.ac.il


לצפייה בסמינרים ניתן להיכנס בקישור הבא: https://www.mta.ac.il/he-il/staffsite/research_authority_site/pages/ra36w.aspx