כניסה

בינג' במדעי ההתנהגות: רשימת הסדרות שאתם חייבים לראות אם אתם מתעניינים במדעי ההתנהגות

|

סדרות הטלוויזיה השונות המשודרות בעשורים האחרונים ברחבי העולם פותחות צוהר לעולמם המרתק של הפסיכולוגים, הקרימינולוגים ושאר המקצועות העוסקים במדעי ההתנהגות. אתם רוצים להכיר את הדרך בה עובד מוחו של רוצח? אולי לצפות כזבוב על הקיר לצד ספת הפסיכולוג? אם מדעי ההתנהגות הוא התחום שתרצו ללמוד - הסדרות הבאות יפתחו לכם את הדמיון - והסקרנות.

 

דקסטר

 

דקסטר הוא אולי הרוצח הסדרתי המורכב ביותר. לצד היותו איש חוק וסדר (המאמין למשל כי חייבים לנהוג עם שתי ידיים על ההגה) הוא נאבק בדחף בלתי נשלט להרוג. על מנת לאזן בין רמות המוסר הגבוהות וערכי המשטרה לבין הדחף לרצוח - הוא הופך לרוצח סדרתי של האנשים הפחות מועילים לחברה. הסדרה המרתקת עוקבת אחר המאבקים הפנימיים בדרך להבנת מוחו של הרוצח המרתק והכריזמטי.

 הורד (1).jpg

CHANCE צ'אנס  

 

פסיכולוג פתולוגי המתעד את העולם הפרטי שלו ושל מטופליו, מסתבך בפרשה ייחודית עם מטופלת לא שגרתית. הסדרה פותחת צוהר לעולם המיוחד של הטיפול הפסיכולוגי לצד הקשיים האישיים שעובר הפסיכולוג, אב לטינאייג'רית דעתנית ורגישה. הסחרור שעובר יור לורי (אותו אנו מכירים היטב כ"האוס" מהסדרה הרפואית) הוא נקודת ראייה מרתקת של עולם הפסיכיאטריה.

 

שקר לי - Lie to Me

 

מומחה קריאת שפת גוף עושה שימוש בכישורים המיוחדים שלו לטובת חברה המעניקה שירותים למשטרה המקומית. הסיפור מבוסס על דמות אמתית של גאון בשפת גוף המסייע למשטרה להחליט האם האדם שמולם אשם או לא ומשמש בפועל כגלאי שקרים אנושי. הוא משתמש בצילומים אמתיים של מפורסמים בהבעות שונות, וחושף בפני הצופים מגוון טכניקות, בהן ניתן להשתמש מדי יום על מנת להבין מה עובר בראשו של האדם הניצב מולם.

 lie-to-me.jpg

סמוך על סול (שאול)

 

דמותו של שאול (או סול בלועזית) היא של עו"ד כושל שהופיע בסדרה האהובה "שובר שורות". גיבור הספין אוף, שלדעת רבים הצליח להתעלות על הסדרה שבה החל את דרכו, משמש כעו"ד הנאלץ לעמוד באתגרים רבים, ולפתור אותם באמצעות הכרות עם הטריגר שמפעיל אותנו מבלי משים. התובנות המתגלות בסדרה מעודדות אותנו לתהות האם גם אנחנו עוברים בצורה זו או אחרת את המניפולציות המופיעות בכל פרק, ואולי יש דרך יצירתית יותר להתנהל בחיי היום יום.

 

סדרות הטלוויזיה, גם אם הן נוטות להציג את העולם בצורה דרמתית או קיצונית מדי, מעניקות לנו הצצה לסוגי קריירות שונות בתחום מדעי ההתנהגות, ולהתחלת הבנת היכולות של העוסקים במקצועות אלה לשנות מן הקצה אל הקצה את חייהם של מטופליהם - לטוב וגם לרע...


footage_14.jpg