כניסה

דבר נשיא המכללה, פרופסור שלמה בידרמן

|

אל: חברי הסגל האקדמי הבכיר, חברי הסגל המנהלי, חברי סגל עמית ומרצים מן החוץ

חברות וחברים יקרים,

 

עם תחילתו של סמסטר הקיץ ובעיצומה של היערכותנו לשנת הלימודים הבאה, אני מבקש לשתף אתכם בכמה מההתפתחויות שהתרחשו במכללה בחודשים האחרונים.

 

פיתוח אקדמי במכללה

● אני שמח לבשר שקיבלנו הסמכה של המל"ג לפתיחת תכנית תואר שני מחקרי (עם תזה) (M.Sc) במדעי המחשב. זוהי תכנית ראשונה במכללה שתעניק תואר שני מחקרי! היא תוסיף דלק נחוץ למנועי המחקר היישומי במדעי המחשב, אשר צבר תאוצה עם הקמתו של המרכז החדש לחקר אבטחת סייבר במכללה.
● ועדה מקצועית שהקימה המל"ג המליצה על מתן הכרה לשתי תכניות לימוד חדשות לתואר שני בפסיכולוגיה:
1. תכנית לתואר שני (M.A) בפסיכולוגיה חינוכית, אשר בראשה יעמוד ד״ר סמי חמדאן. פתיחת התכנית תבסס את מעמדו המוביל של בית הספר למדעי ההתנהגות, המציע את המגוון הגדול ביותר של התמחויות לתואר שני בפסיכולוגיה.
2. תואר שני מחקרי על-מגמתי במגמות ההתמחות השונות בפסיכולוגיה. לפני כשנה הגשנו בקשה לאשר קיומו של תואר שני מחקרי, לאחר שבקשה כזו נדחתה למעשה על ידי המל"ג לפני כמה שנים. עד עתה, תלמידי התואר השני בפסיכולוגיה שביקשו להמשיך ללימודי תואר שלישי, עוכבו לעתים קרובות על ידי האוניברסיטאות בנימוק שעבודת הגמר שכתבו אינה שקולה פורמלית לעבודת תואר שני. עם פתיחת המסלול המחקרי ומתן אישור לתואר מחקרי, יסולק עיכוב זה מדרכם של המוכשרים שבתלמידי התואר השני בבית הספר.
שתי תכניות אלה טעונות עדיין אישור של מליאת המל"ג. אני מקווה שאישור כזה יינתן במהלך הקיץ ומיד עם קבלתו נתחיל בהכנות מעשיות לפתיחת התכניות.

אני תקווה שחדשות אלה הן סימן לבאות, ובהמשך נקבל את אישור המל״ג לפתיחת תכניות נוספות שהצגנו בפניה, כחלק מתכנית החומש שהוגשה בשנה שעברה.

 

 

שיתופי פעולה בינלאומיים
● פרויקט In2It
במימון האיחוד האירופי, פרוייקט In2it מייצר תשתית טכנולוגית לבינאום תכני הלימוד לקראת פיתוח קשרי חוץ ברמת חילופי סטודנטים. לפרויקט שותפים 14 מוסדות אקדמיים מאירופה ומישראל, ובראש הצוות המייצג את המכללה עומדת ד״ר רותי גפני, ראש התכנית למערכות מידע. עם תום השנה השנייה, מתוך שלוש, של הפרויקט, פיתח צוות הפרויקט ארבעה קורסים ללמידה מרחוק, בנושאים הבאים:
○ Embracing Diversity through Social Community Initiatives
○ Toward Essential skills
○ Global Entrepreneurship
○ English for Internationalization Purposes
בשנה הבאה יעבדו השותפים על הטמעה של הקורסים במערך ההוראה במוסדות השונים.
● מיזם Erasmus חדש יוצא לדרך. המיזם, בהשתתפות בית הספר למדעי הסיעוד במכללה, שואף לפתח חילופי פרקטיקות חדשניות בין מוסדות מצ׳כיה, ספרד, דנמרק, תורכיה, קפריסין וישראל. לפני כמה ימים התבשרנו שמיזם זה, שימומן על ידי האיחוד האירופי, קיבל אישור לצאת לדרך. ברכות חמות לד"ר פזית עזורי, ראש בית הספר, ולצוות בית הספר, על הזכייה. אנו מאחלים להם להפיק את המירב והמיטב מהשותפויות החדשות שיצמחו במסגרת זו.

• התחלנו בהכנות להאקתון סטודנטים משותף לתכנית למערכות מידע, לאוניברסיטה האוסטרלית RMIT - מוסד ציבורי גדול וותיק במלבורן - ולחברת צ׳קפוינט. הוא ייערך במהלך חודש ספטמבר. נעדכן על אודותיו בהרחבה באחד המידעונים הבאים.

 

מענקים להוראה חדשנית

● מענק ות״ת לפעילות הוראה חדשנית: הצעתה של המכללה להקמת ״מעבדה יישומית לימודית-יישומית״ היא הזוכה השנה במענק כספי מיוחד של מל״ג לשיפור וקידום איכות ההוראה והלמידה. המעבדה תספק מסגרת להכשרה מעשית בשיטת "למידה תוך כדי עבודה" (On the job training) בתחומי ניהול משאבי אנוש, ייעוץ ופיתוח ארגוני, פסיכולוגיה ומנהל עסקים. ברכות לפרופ' שאול פוקס ולד"ר רפי שניר. תודה חמה מיוחדת לגב' דליה גרופי, עוזרת ראש המינהל האקדמי ומנהלת היחידה לקידום איכות ההוראה, על הגשת ההצעה ותרומתה המבורכת לקידום איכות ההוראה במכללה. 

● מימון ות״ת לקורסים ״משלבי-עשייה״: קורסים משלבי-עשייה הם יחידות-לימוד אשר מרכיב העשייה והמרכיב התיאורטי שלהם שלובים זה בזה, כאשר ההתנסות בשטח מזינה את הלמידה העיונית. ניתן לבקש מימון ות״ת למרכיב ההתנסות היישומי - המצריך עבודה נוספת על עבודת הריכוז וההוראה האקדמית בקורס רגיל. השנה קיבלה המכללה מימון ות״ת עבור המרכיב ההתנסותי בקורסים הבאים:
○ התפתחות בסיכון בגיל הרך: עבודה עם ילדי מבקשי המקלט ומהגרי עבודה (הקורס יועבר על ידי ד"ר סברינה אופנהיימר מבית הספר למדעי ההתנהגות)
○ ממשקים מוחשיים (הקורס יועבר על ידי גב' מיכל בריל מבית הספר למדעי המחשב)
○ יהודים-ערבים: דיאלוג, קונפליקט ויחסים (הקורס יועבר על ידי ד״ר סאמר חלבי מבית הספר למדעי ההתנהגות)
○ התערבות פרא-טיפולית בגיל הרך (הקורס יועבר על ידי גב' חמוטל רז-שילוח מבית הספר למדעי ההתנהגות)
○ עבודת שדה מונחית במרכז "נירים" (הקורס יועבר על ידי ד"ר קרן הנץ-גמליאל מבית הספר למדעי ההתנהגות)
○ כלים ושיטות מודרניות ללימוד תכנות לילדים ולנוער (הקורס יועבר על ידי מר אמיר קירש מבית הספר למדעי המחשב)

בתחילת שנת הלימודים הבאה אקיים מפגש פתוח עם חברות וחברי הסגל שיוקדש לפיתוח קורסים משלבי עשייה נוספים. לקראת מפגש זה נפיץ ביניכם מידע מפורט על הקורסים שצוינו לעיל ועל אפשרויות הפיתוח. כל מרצות ומרצי המכללה מוזמנים להציע קורסים משלבי-עשייה, בפנייה לרכז האקדמי של התחום, ד״ר חן למפרט.

 

ברכות על הישגי הסגל האקדמי
● ברכות לדקן בית הספר לחברה וממשל, פרופ' אסף מידני, על מינויו לפרופסור מן המניין.
● ברכות לד״ר נועה לביא מביה״ס לחברה וממשל, על קבלת מענק של ה-ISF, למחקר בנושא ״מיעוטים בתעשיות התרבותיות: מקרה המבחן של שחקני/ות טלוויזיה פלסטינים/ות אזרחי/ות ישראל בתעשיית הטלוויזיה הישראלית״. הצעת המחקר, בשיתוף פרופ׳ אמל ג׳מאל מאונ׳ תל אביב, זכתה במענק לשלוש שנים מקרן שת"פ אוניברסיטאות ומכללות.
● ברכות לד"ר מיכל בראון מבית הספר למדעי ההתנהגות על מינויה לדרגת מרצה בכירה.

 

מינויים חדשים בסגל המנהלי

• ברכות לגב' ליאת וייס-שחף על מינוייה כסגנית נשיא לקשרי חוץ.

• גב' אנג׳ל סקיס מונתה לרכזת תחום החברה הערבית, במקומו של מר מוחמד כבוב אשר קיבל על עצמו את ניהול בית הספר התיכון הערבי החדש בעיר (תיכון עירוני ל"ג). אנג׳ל היתה עובדת בכירה במשרד הרווחה, ובעלת ניסיון עשיר של למעלה מעשרים שנה כעובדת סוציאלית בשירות המדינה. אנג׳ל תהיה אחראית לקבלת סטודנטיות וסטודנטים מהחברה הערבית ללימודים במכללה וללימודים מקדימים במכינת "מוסתקבל" של המכללה, וכן תלווה את הסטודנטיות והסטודנטים במשך כל שנות לימודיהם במכללה ותהווה חוליה מקשרת בעבודת המכללה עם הקהילה הערבית באזור.

אנו מודים למוחמד על עבודתו המבורכת במכללה ומאחלים לו הצלחה רבה בתפקיד החשוב והמאתגר שהוטל עליו.
• גב' עינת גלעד מחליפה את גב' מור דר כמנהלת המרכז לקשרי אקדמיה-קהילה. עינת מגיעה מרקע של עשייה חינוכית ברחבי הארץ, ובעבר ניהלה את מרכז ׳חינוך לפסגות׳ ביפו. נוסף על פיתוח תכניות שמפעילה המכללה ביפו ובדרום תל-אביב (בהשתתפות סטודנטים במלגה או כחלק מהתנסות בקורסים משלבי-עשייה).
אנו מברכים את מור שיוצאת עתה לדרך חדשה ומודים לה על חמש שנות עבודה מבורכת בצומת המרכזי של האקדמית והקהילות של יפו ושכונות דרום תל אביב.

•  גב' רחלי מיכאלי דה-ליאו ששימשה עד כה כעוזרת ראש מנהל בית הספר למדעי ההתנהגות מונתה כראש מדור הבחינות במכללה. זהו תפקיד מקצועי חדש אשר נותן מענה לצורך בוער בתחום הנהלים והפיקוח לטובת האחדה והוגנות בתחום המדד וההערכה.
•  גב' לימור סקופ, ששימשה עד כה כעוזרת ראש מנהל בבית הספר למדעי המחשב, התמנתה כראש מנהל בבית הספר למדעי ההתנהגות.
• גב' ליאת סלומון מונתה לראש תחום לימודי התעודה.
• ברכות לרחלי, לימור וליאת ואיחולי הצלחה בתפקידים החדשים. תודה לסמא ספורי ולסיגל פאר אשר ליוו אותנו במסירות ואשר יוצאות לדרכים חדשות.

 

פיתוח ותשתיות
פרויקט בניית המעונות יוצא לדרך! השבוע נחתם הסכם שמאפשר, הלכה למעשה, את תחילת עבודות הבניה בקרוב. המעונות יאכלסו 450 סטודנטיות/ים ושכר הדירה יהיה נמוך בכ-35% משכר הדירה הממוצע ביפו. הקבלן שהופקד על בניית המעונות הוא חברת שיכון ובינוי והבניה אמורה להסתיים באוגוסט 2019. הסיפור החדשותי החשוב הזה גם זכה לכיסוי תקשורתי במדיה הארצית.


רבים מהמכללה ומידידינו בעירייה ובממשלה היטו שכם כדי לאפשר את הפרויקט. אני מבקש כאן להודות לשלשה מהם: מנכ"ל המכללה, מר בני אלון, שללא הובלתו, מסירותו ונחישותו הבלתי נלאות – פרויקט זה לא היה יוצא אל הפועל (אנו המכללה הראשונה שיוצאת לדרך מתוך המכללות שקיבלו מענק ות"ת לבנית מעונות בעקבות המחאה החברתית). אין ראוי ממנו להניח בקרוב את אבן הפינה למעונות. תודה חמה לגב' חגית תם-קדוש, מנהלת הכספים וחשבת, שניווטה בשלש השנים האחרונות – בתבונה, מקצועיות, ובמסירות אין-קץ – את ההיבטים הפיננסים המורכבים של הפרויקט. ולמר אבי אטיאס, חבר הוועד המנהל של המכללה אשר התמסר לפרוייקט ורתם את כל מרצו כדי לסייע ולדחוף קדימה את הפרוייקט לידי מימוש.

 

הוועד המנהל של המכללה
ד"ר ארנה ברי, ששימשה עד כה כיו״ר הוועד המנהל סיימה, לפי בקשתה, את תפקידה וחברותה בוועד המנהל. במושב חבר הנאמנים שהתקיים ביוני הוענק לה תואר "עמיתת כבוד" של המכללה. אנו מודים לה על שהביאה למכללה רוח של יזמות שבאה לידי ביטוי בחשיבה מקורית על האתגרים עמם אנו מתמודדים, ואשר בזכותה היינו מהראשונים כיוונים חדשניים בתחומי ההוראה, המחקר והעשייה הקהילתית. במקומה של ארנה נבחר כיו"ר הוועד המנהל מר אבינעם ערמוני, איש עתיר פעלים, אשר ניסיונו העשיר בתפקידי מפתח במוסדות להשכלה גבוהה, עמותות ציבוריות וקרנות פילנתרופיות תואם לחזון המכללה, הקושר בין פיתוח אקדמי ומחויבות חברתית באופן יזמי. טרום מינויו שימש אבינועם כאדריכל ההסכם שחתמה המכללה להקמת המכון היישומי לחקר אבטחת הסייבר ולהסכם שיתוף הפעולה עם ארגון ג'וינט ישראל.