כניסה

"כמו לעבוד בהייטק": קורס התנסותי במדעי המחשב מפגיש סטודנטים עם התעשייה

|

מחזור נוסף של קורס משותף לאקדמית תל אביב יפו וחברת RedHat הסתיים החודש בהצלחה גדולה. 25 סטודנטים שנבחרו בקפידה זכו לטעום את העבודה בחברת הייטק ויצרו פרויקטים


החודש הסתיים מחזור נוסף של הקורס ההתנסותי "יסודות הקוד הפתוח" בבית הספר למדעי המחשב, בשיתוף עם חברת RedHat.

25 סטודנטים, שנבחרו מתוך כ-80 מועמדים, חוו על בשרם לראשונה עבודה אמיתית בחברת הייטק, על כל המשתמע מכך.


 "הקורס איתגר את הסטודנטים ודרש מהם עבודה עצמית רבה, אך בסופו של דבר הוא היווה עבורם מקפצה הן מההיבט המקצועי-טכנולוגי והן מבחינת המיומנויות הרכות", אמר דקן בית הספר למדעי המחשב, פרופ' גדעון דרור. "במובן זה הקורס מהווה השלמה מבורכת לתוכנית הלימודים של התואר הראשון שלנו".


 במהלך הקורס למדו הסטודנטים תחומים מגוונים בעלי חשיבות רבה בעולם הפיתוח המודרני ובהם: וירטואליזציה, לינוקס, שיתוף קוד וניהול גרסאות ב-git, שפת פייתון, מערכות בסיסי נתונים, עבודה בענן, שימוש ב-Slack ועוד. "עקומת הלמידה הייתה מהירה מאוד, מה שחייב את המשתתפים להשקעה עצמית ניכרת. הסטודנטים והסטודנטיות למדו במהלך הקורס לא רק מגוון רב של כלים וטכנולוגיות, אלא גם את עולם המונחים וצורת העבודה המקובלת בתעשייה ובעיקר את אופי הפיתוח בסביבת הקוד הפתוח", הוסיף הדקן.


"המטרה העיקרית הייתה לעשות את החיבור בין האקדמיה לתעשייה ולאפשר לסטודנטים להיחשף לטכנולוגיה. יש פער בין מה שהאקדמיה מלמדת למה שנדרש בתעשייה", הסבירה ליאורה מילבאום, מהנדסת תוכנה בכירה, שפיתחה את הקורס יחד עם אירית גויכמן, מנהלת פיתוח בחברת RedHat.


"היתרון העצום לסטודנטים הוא שזה מאפשר להם לא רק קורס טכנולוגי. לימדנו ותרגלנו את המטלות בקורס באותה צורה כמו שעובדים בתעשייה. הם נחשפו לכלים בסיסיים, תהליכי עבודה, כישורים, תרבות ארגונית. הקורס יאפשר להם נחיתה רכה בתפקיד הראשון שלהם בתעשייה, מבחינת מה מצפים מהם, איך הם משתלבים, איך מייצרים שיתופי פעולה, התקשרויות, למידה עצמית, לדעת לשאול שאלות ולדעת איך לא להצטנע על הישגים".


רדהאט.jpg

שיעור שהתקיים במשרדי RedHat


בשל מגפת הקורונה רוב המפגשים התקיימו באופן מקוון, אך למעשה עיקר הלמידה בקורס התנהלה בין המפגשים, אם בלמידה עצמית של הסטודנטים ואם באינטראקציה בתוך צוותי הפיתוח, בין הסטודנטים לבין עצמם ובינם לבין מהנדסי RedHat שחנכו אותם וליוו אותם לאורך כל תהליך הפיתוח. בשל הביקוש הגבוה, נערך תהליך של סינון המועמדים שהתקבלו לקורס שהתבסס על ציוני הסטודנטים וראיון אישי לבחינת ההתאמה האישית לקורס. בסופו של דבר התקבלו 16 סטודנטים ותשע סטודנטיות.


"הסטודנטים וואו, ברמה מדהימה", התלהבה מילבאום. "רמה גבוהה של אנשים וגם היה גיוון, שזה נושא מאוד חם היום בתעשייה. היו נשים חזקות ברמה הטכנית וסטודנטים מהמגזר הערבי. היה מקום לכל אחד ואחת להתבטא. הסטודנטיות שהגיעו כביישניות סיימו במקום אחר לגמרי. הפרויקטים היו מדהימים. היה מורגש כמה הם מאותגרים. כשיש שאלות, אנחנו מבינים שהם על זה".


גם התגובות של הסטודנטים בקורס היו נלהבות. "זה אחד הקורסים הטובים ביותר", קבעה נעמה כהן, סטודנטית בוגרת הקורס. "למדנו מה זה אומר לעבוד עם התעשייה. פה אומרים לך 'אתה צריך לעשות את זה. בהצלחה!' למדנו מה זה עבודת צוות אמיתית. אני מרוצה מהתוצאה. הקורס הכין אותי לעבודה בהייטק. למדנו מה זה code review וזה היה די שוק. הסתכלו על כל שורת קוד. זו ביקורת שעושים בתעשייה, ואתה לא מכיר אותה. אני ממליצה מאוד לסטודנטים לנסות להתקבל לקורס".


הקורס העניק לסטודנטים ראייה רחבה של עולם הפיתוח המודרני וכן התנסות עם פלטפורמות ותוכנות המהוות חלק בלתי נפרד משגרת היומיום של מפתחים בעולם ההייטק. בסיום הקורס יוכל כל אחד מהסטודנטים להשתמש בפרויקט הקוד הפתוח שהופקד ב-Github כחלק מתיק העבודות שלו ולהציגו בפני מעסיקים פוטנציאליים. החברה אף תאפשר לסטודנטים להגיש מועמדותם לעבודה כחלק מהצוות של RedHat בהתאם לרמתם המקצועית.