כניסה

הגירה אפריקנית בישראל – קורס התנסותי בבית הספר לממשל וחברה

|

ישראל הפכה ברבות השנים למדינה שרבים נושאים אליה עיניים. בדומה למדינות רבות שמשגשגות כלכלית, אפשרויות התעסוקה משכו מהגרים רבים ממדינות שונות – ביניהם מהגרים מאזורים מגוונים באפריקה. המרקם החברתי המיוחד, לצד התרבות הססגונית וריכוז האוכלוסייה בעיקר בדרום תל-אביב יצרו תת תרבות מרתקת שמושכת אליה חוקרים המגלים את הייחודיות של החברה שהתפתחה 


בקורס ההתנסותי "הגירה אפריקנית בישראל" נחקרות סוגיות פוליטיות-כלכליות-תרבותיות של תופעת המהגרים בישראל – הן מהגרי העבודה והן הפליטים המגיעים מתוך חשש לשלומם 


_G3A3687.JPG


יוצאים מהמרחב האקדמי ועוזרים לחברה 

מלבד ההיכרות עם התרבות המיוחדת וחיבור המודלים התאורטיים הנלמדים בקורסים השונים בממשל וחברה הסטודנטים מקבלים הזדמנות מיוחדת להשפיע על החברה עמה הם באים במגע. כיצד? כל אחד מהסטודנטים יכול לבחור לקחת חלק בפעילות במהלך השנה (במסגרת של שעתיים עד ארבע שעות מדי שבוע לאורך הסמסטר) וללוות פעילות של ארגון חברתי המסייע לאוכלוסיית המהגרים מאפריקה. 


יתרונות הקורסים ההתנסותיים באקדמית 

כיום, חלק מהותי מתוכנית הלימוד באקדמית מורכב מקורסים התנסותיים המאפשרים לסטודנטים לעבוד לא רק עם מקורות ספרותיים אקדמיים ומחקרים, אלא לקבל כלים מעשיים לרכישת ועיבוד ידע במציאות גמישה ודינמית. מעבר ליכולת לספוג מידע חדש בצורה מרתקת וייחודית כל סטודנט רוכש כלים שישמשו אותו בעתיד בשוק העבודה והזדמנות פז לתרום חברתית לקהילות שונות בישראל במהלך הלימודים. במהלך הפעילות ניתן לגלות את האתגרים המיוחדים עמה מתמודדת קהילת המהגרים וכן האתגרים העומדים בפני הפעילים המסייעים לקהילה זו כיום. 


מבנה הקורס
 

הקורס בנוי משני סמסטרים כאשר הראשון מעניק את הידע התיאורטי וההיבטים העיוניים הקשורים לאוכלוסיית המהגרים מהמדינות השונות באפריקה וכן היכרות ראשונית עם הארגונים המסייעים להם. הסמסטר השני מיועד להתנסות מעשית יותר תוך השתלבות עם ארגוני סיוע ולווי הדרכה צמודה ויצירת ארגז כלים המאפשר להעניק עזרה תוך כדי ביצוע עבודת שדה יישומית. 

מה תוכלו לגלות בקורס הגירה אפריקנית? 

"בדומה לקורסים ההתנסותיים האחרים", מסבירה ד"ר תמר ערב, מרצת הקורס, "אנו מסייעים לסטודנטים לשלב מטרות אקדמיות עם מטרות חברתיות ו- 'להרים מעט את המבט מעל הלפטופ'". "בקורס אנו מבקרים בבית ספר ביאליק-רוגוזין בו לומדים ילדי מהגרים ממעל חמישים מדינות מרחבי העולם. הסטודנטים מגלים כיצד ניתן לשלב את הכישורים ועולמות התוכן שלהם בתוך העשייה בבית הספר. נוצר מרחב יצירה מפרה הפותח אפשרויות עצומות ונעשה באהבה גדולה", מסבירה ערב. 


לסיכום, אם אתם סקרנים ורוצים לגלות את העולם המרתק של המהגרים בישראל, לצד אפשרויות להעניק סיוע באספקטים רבים לקהילות השונות בארץ באמצעות ארגוני הסיוע שקמו בישראל – הקורס הזה מיועד עבורכם.  


גלו את היתרונות של הקורסים ההתנסותיים לקבלה לעבודה מעשית כאשר תסיימו התואר במסגרות שונות – הן בארגוני הסיוע עצמם והן במוסדות וארגונים נוספים. 


רוצים לקבל פרטים על התואר הראשון בבית הספר לממשל וחברה? היכנסו לכאן