כניסה

מה הקשר בין "WAZE" של חיי הלילה ללימודי מערכות מידע באקדמית?

|

 

תארו לעצמכם שהייתה לכם בנייד אפלקיציה דומה ל-"WAZE", רק כזאת שמוקדשת לחיי הלילה ויודעת לספר בכל רגע נתון אילו מקומות בילוי נמצאים בסביבה הקרובה, מי מהחברים שלכם נמצאים בהם ואיפה מבלים שאר החברים, למקרה שתרצו להצטרף. גאוני, לא? נכון שהעתיד כבר כאן, אבל לפעמים צריך להמציא אותו מחדש, וזה מה שעשו הסטודנטים ללימודי מערכות מידע באקדמית במסגרת הקורס "למידה מעשית".

 

קורס "למידה מעשית" הוא סוג של זריקה למים, אך במשמעות המכילה והמעודדת של המונח. בחיים המודרניים הטכנולוגיה עוטפת אותנו מכל עבר ומלווה במשך כל היום, בפעילויות האישיות, בעבודה וכמובן בעסקים. כדי להצליח בעולם המקצועי שמחכה בצידו השני של התואר, לא מספיק לדעת את הדברים. חשוב גם לדעת איך ליישם אותם "על רטוב", בעולם האמיתי כשברקע אתגרים ותחרות לא פשוטה.

 

במסגרת קורס "למידה מעשית" מתנסים הסטודנטים בסוגיות מחקר לא פשוטות ובמציאת פתרונות למוצרים ושירותים אמיתיים. בשלב ראשון מתבקשים הסטודנטים להעלות שאלות מחקר תוך יישום הכלים שנרכשו בשנה הראשונה לתואר. לאחר אישור של נושא המחקר, הם חוקרים את הנושא, תוך ליווי של מנחה אקדמי. תוצאות של מחקרים רבים שבוצעו על ידי הסטודנטים במסגרת ה"למידה המעשית" פורסמו בכתבי עת אקדמיים בינלאומיים.

 

השלב השני של ה"למידה המעשית" כולל ניתוח ואפיון של מערכת העשויה לפתור בעיה של ארגון או צבור רחב. הסטודנטים צריכים לחקור את הצרכים האמיתיים, תוך מציאת ליקויים ובעיות שיש להתגבר עליהם. תהליך האיפיון נעשה בליווי מנחים מקצועיים מהתעשייה, שעובדים עם הסטודנטים לאורך כל הדרך ואף בודקים את העבודה בשלב הגשתה. בין המנחים המקצועיים: אנשי תעשייה שעוסקים באיפיון ופיתוח תוכנה, מהנדסים בכירים במשק ועוד.

 

אירוע סיום למידה מעשית.jpg
אירוע סיום למידה מעשית סמסטר ב' תשע"ז

 

 

בשלב הסופי של "הלמידה המעשית" הינו סדנה, במסגרתה הסטודנטים מפתחים ובונים את המערכת שאפיינו בשלב הקודם. בסופו של דבר יש מוצר או שירות מעשי, שעוקף את הבעיות שנמצאו בשלב האיפיון.

מצב שבו סטודנט מתבקש למצוא פתרון לבעיה אמיתית, מאפשר לסטודנטים ליישם את הכלים שרכשו במהלך התואר בפועל ולא רק באופן תיאורטי, תוך חבירה לאנשי מקצוע מהתעשייה, פיתוח קשרים ועמידה ביעדים מאתגרים.

 

הנה הצצה לשני פרויקטים בולטים שנעשו בקורסים האחרונים, ושניהם עלו לגמר בתחרות הפרויקטים של הלשכה לטכנולוגיות מידע:


מערכת בקרה שמאפשרת להורים לקבל חיווי בזמן אמת על רמת הסוכר של ילדיהם, גם אם הם לא נמצאים בקרבת מקום, כאשר מדידת הסוכר שמבצע הילד נשלחת ישירות למכשיר הנייד של ההורים באמצעות Bluetooth וכך מאפשרת לזהות במידת הצורך עלייה או ירידה ברמת הסוכר ולתקשר עם הילד בזמן אמת:


 

 

 

אפליקציה המאפשרת לאתר מקומות בילוי לפי פרמטרים פופולריים דוגמת סוג, קרבה, העדפה וכו', לנווט את הדרך אליהם רגלית או ברכב, ואף לדעת היכן נמצאים החברים המחוברים לאפליקציה באמצעות הפייסבוק:

 

 

 

 

אנחנו מאחלים המון הצלחה לשני הפרויקטים בגמר התחרות!

 

לפרטים נוספים על לימודי מערכות מידע - לחצו כאן