כניסה

ממשיכים להוביל שינוי באקדמית - גל כהן ומיזם SAFE SURF

|

יזמות חברתית עסקית נפוצה בישראל בשנים האחרונות ומטרתה השגת שינוי חברתי תוך שימוש ביזמות עסקית. החממה ליזמות עסקית וחברתית באקדמית מטפחת את היוזמות המחברות בין הקהילה לפן העסקי במטרה לחולל שינוי.


 

אחת מהיזמיות היא גל כהן, העומדת בראש מיזם safe surf.
המיזם הוקם במטרה להעלות את המודעות ולספק כלים מקצועיים להתמודדות עם תופעת הבריונות ברשת (השיימינג) ההולכת וגוברת בקרב בני נוער. במסגרת הפעילות מועברות סדנאות והרצאות לתלמידים, הורים וסגלי חינוך, תוך מתן כלים פרקטיים להתמודדות והימנעות מבריונות רשת, פעילות שתביא להפחתה של היקפי התופעה בישראל.


 

גל מספרת לנו קצת על עצמה:
"עשיתי עתודה קדם צבאית בהנדסת מכונות באוניברסיטת ת"א, אחרי הצבא התחלתי את לימודיי בתואר ראשון בממשל וחברה באקדמית מתוך כוונה לשנות את העולם, הסתבר שזו לא הדרך עבורי.
בימים אלה אני לומדת בשנה הראשונה של התואר השני בייעוץ ופיתוח ארגוני גם כן באקדמית.
אני עובדת בחברת "שותים פלוס" העוסקת ביבוא ושיווק אלכוהול, מתנדבת כגזברית מזה 7 שנים בשבט המדהים - צופי ים יפו בנמל יפו, ויזמית גאה של מיזם safe surf.


 

התנדבות והרצון להוביל שינויים חברתיים תמיד ליוו אותי. לשמחתי, באקדמית קיימת חממת יזמות חברתית לסטודנטים, שנפלה בחלקי הזכות לקחת בה חלק, זהו מסלול שנמשך לאורך 3 שנים בו מכשירים סטודנט להפוך ליזם חברתי עסקי (מגזר רביעי), כשבסוף התהליך הסטודנט יוצא עם מוצר סופי בדמות מיזם חברתי עסקי.


 

גל הייתה זו שהפנתה את המיזם לפן החינוכי:
"בתחילת הדרך היינו שלושה שותפים, איציק גיל, ברוך מכלוף  ואני, שניהם רצו מאד להקים מיזם טכנולוגי, ואני התעקשתי על הפן החינוכי, ו-safe surf למעשה משלב את שני העולמות, כשהתחלנו לעסוק בתופעת הבריונות ברשת ב-2012 המודעות בארץ כמעט ולא הייתה קיימת , כשהצגנו את החזון למנהלי בתי ספר, שמענו תגובות שזה אמריקאי ושזה לא יגיע אלינו, אצלנו הילדים לא כאלה... היום, אין מישהו שלא מכיר/ יודע  או אפילו חווה על בשרו בריונות צעירים כמבוגרים".


 

ואיך זה עובד?


 

"אנו מקדמים ערכים של מנהיגות, לקיחת אחריות, קבלת השונה וסבלנות. אנו יוצאים מתוך נק' הנחה כי עולם הרשתות החברתיות הוא עולם ללא רגולטור, ללא ערכים וללא סננים, אנו בונים עם בני הנוער את הקודים האתיים שמתווים את דפוסי הגלישה שלנו, ומעלים את השיח בנושא. בנוסף, מצאנו כי ישנו פער בין דורי עצום בין הילדים , ההורים והמורים, ואנו פועלים לצמצום הפער ולהנגשת הרשתות גם לגורמים הבוגרים בחיי בני הנוער.


 

סטודנטים מצטיינים מעבירים סדנאות בבתי ספר, תמורת מלגת לימודים, אנו מעבירים 6 מפגשים לקבוצה נבחרת בבית הספר שמורכבת מנציגים מכל השכבות, מכשירים את הקבוצה הזו להיות נאמני רשת, מלמדים אותם כל מה שהם צריכים לדעת על מנת לסייע לחבר שהותקף ברשת, להימנע מבריונות ברשת ולהוביל שיח בית ספרי בנושא, לאחר ששת המפגשים מובילים בני הנוער יום שיא בית ספרי בנושא,  ומעבירים את הידע שרכשו לשאר תלמידי בית הספר, מרגע זה והילך בני הנוער הם נאמני הרשת הבית ספריים, התלמידים נשארים בקשר רציף איתנו ואנו מסייעים ככל הנדרש, כולל בהסרת תכנים שעכלו והופצו ברשת.
במקביל אנו עורכים הרצאות להורי התלמידים ולמוריהם, מנגישים להם את הרשתות החברתיות ונותנים להם כלים פרקטיים להשגחה הורית טובה יותר". 

המיזם יושב באקדמית, ופועל תחת חסותה המלאה:
"האקדמית ליוותה ומלווה אותי עד היום משלב הרעיון ועד ליישום בשטח ונותנת לי אישית ולמיזם גב מלא וסיוע בכל תחו.ם
בתחילת הדרך האקדמית השקיעה כסף בפיתוח המיזם, שילמה מלגות לימודים וכד', וגם היום, כשהמיזם כבר עומד בזכות עצמו, אנו עדיין יושבים תחת קורת הגג של האקדמית, מקבלים סיוע בכל מה שנדרש, כולל ליווי ועידוד נפשי ומנטאלי כשצריך" 

מה הלאה?


 

הלוואי ותהיה לי כל יום בחיים את האפשרות לעסוק ביזמות חברתית, זה כלל לא מובן מאליו, זה חיידק, כשהוא נכנס למערכת קשה להוציא אותו.
אנחנו עדיין עובדים קשה בשביל להכניס את safe surf לכל בית ספר בישראל ולהגיע לכל בן נוער במצוקה במטרה למנוע את הקורבן הבא.
בחודשים האחרונים אני פועלת להקמת מיזם חדש שיפעל בתחום ההסברה הישראלית בעולם, תוך שימוש באחד המשאבים החשובים שיש לנו במדינה, אזרחים וותיקים, דוברי שפות ברמת שפת אם ובעלי שפע זמן פנוי ורצון לעזור ולהשפיע.
זה עדיין בשלבים הראשונים, וההתרגשות גדולה.


 

מעוניינים לשמוע פרטים נוספים? ניתן לפנות לגל כהן במייל


 

רוצים לקרוא עוד על העשייה החברתית-עסקית באקדמית? הקליקו.