כניסה

גירושין - בוא נדבר על זה

|

​החודש התקיים באקדמית תל-אביב-יפו אחד הכנסים האקדמיים הגדולים והחשובים ביותר – הכנס השנתי של הרשת האירופאית לחקר הגירושים. ד"ר עמית קפלן, ראשת מסלול WLB בתכנית ללימודי משפחה, ניצחה על האירוע והצליחה להביא כ-60 חוקרים בין לאומיים בעלי שם שהציגו את עבודותיהם.

 

הכנס, שנפרש על פני שלושה ימים, עסק בנושאים כמו משפחות לאחר הפרידה, גירושים ושוק העבודה, גירושים ורווחת הילד, השוואות בין לאומיות, הגורמים לגירושים, חזקה על הילדים, היבטים משפטיים ועוד.

 

ההבדל בין ילד אחד לשניים

 

אחד המחקרים שהוצגו בכנס, שגם זכה לתשומת לב תקשורתית, היה מחקרה של ד"ר עמית קפלן בשיתוף עם ד"ר ענת הרבסט-דבי וד"ר מירי אנדבלד, שעסק בהשפעת הילדים על גירושין בישראל. המחקר מצא שבחברה היהודית, זוגות עם ילדים מתגרשים יותר מאשר זוגות ללא ילדים. בחברה הערבית המצב הפוך.

 

A01A6020.JPG


עם זאת, המחקר מצא כי כאשר יש ילד עד גיל 3 בבית הסיכוי להתגרש יורד משמעותית בכל המגזרים. הבדל נוסף בין יהודים לערבים הוא בהשפעת הילדים הנוספים על שיעור הגירושים. בעוד שאצל נשים ערביות שיעור המתרגשות בעלות שני ילדים ומעלה נמוך, אצל היהודיות כמעט בכל מספר ילדים יש יותר סיכוי לפרידה מאשר ללא ילדים. לטענת החוקרות, ממצא זה קשור לכך שהמדיניות בישראל מעודדת ילודה, אבל אינה תומכת במשפחות עם ילדים. 

 

גירושין וכסף

 

אם לא מתייחסים לשאלת הילדים ומסתכלים על ההכנסה בלבד, רואים שבעלי הכנסות נמוכות בישראל מתגרשים הרבה יותר מבני המעמד הבינוני והגבוה. בישראל מעודדת הדפוס לפיו גירושין שכיחים יותר בקרב קבוצות מוחלשות, נמצא גם במחקרים שנעשו במדינות נוספות ומצביע על הקשר ההדוק שקיים בין כסף לבין זוגיות. המחקר גם בדק את השפעת ההכנסה על הגירושים ומצא שכשההכנסה הזוגית מעבודה עולה על 150 אלף שקל בשנה, סיכויי הגירושים של נשים שיש להן ילד אחד גבוהים פי תשעה מאשר נשים בלי ילד מאותו מעמד.

 

מחקר בולט נוסף שהוצג בכנס ונערך בבלגיה, בחן את מנגנוני ההתמודדות עם ההשלכות הכלכליות של גירושין – כמו חזרה למגורים עם ההורים, נישואין מחדש והגברת התעסוקה -  והשווה מנגנונים אלו בין קבוצות שונות של מהגרים.  מחקר מעניין שנערך בישראל בדק את השינויים הסוציו-אקונומיים בגירושים בקרב נשים ערביות בישראל. מחקרים נוספים שהוצגו בחנו את השינוי בתפקוד המגדרי בעקבות גירושים ואת ההשפעה של בגידות על יציבות הזוגיות.


מלבד פעילות אקדמית, הכנס המוצלח כלל כמובן גם סיור בתל אביב, ערב קוקטיילים וארוחות מעולות, שזיכו את המארגנים במחמאות רבות.

 

A01A6256.JPG