כניסה

טיול או לימודים? המדריך למתלבט

|

סיימתם צבא? עשיתם טופס טיולים והרגשתם משוחררים וחופשיים? ומה עכשיו? לחוות את החופש עד הסוף ולצאת לטיול הגדול שחלמתם עליו או למהר ולהירשם ללימודים כי צריך לחשוב על העתיד? נכון, החופש קורא לכם, אבל רגע לפני שאתם מתחילים לארוז, עצרו רגע לחשוב  כי לחופש בכל זאת יש מחיר.


שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 

  1. אוהבים מסגרות ותחושת ודאות או שאתם טיפוסים ספונטניים?

איזה מין בני אדם אתם? האם אתם טובים יותר בתוך מסגרת קבועה, לו"זים, אוהבים לתכנן מראש, אוהבים שהכל מסודר, או שאתם יותר חופשיים, משוחררים, ספונטניים? אם עניתם א', אזי ייתכן ודווקא כדאי לכם להתחיל את הלימודים בשנת הלימודים הקרובה ולדחות את הטיול למועד מאוחר יותר. אבל אם אתם מרגישים שאתם ממש זקוקים לחופש, שינוי אוירה ולא תהיו מסוגלים להתיישב על ספסל הלימודים ולעמוד בכל המטלות, אז התחילו לארוז. הלימודים יחכו לכם לאחר הטיול.


 

  1. מה אתם רוצים ללמוד?

האם כבר חשבתם על כיוון? אתם יודעים לאיזה חוג אתם מעוניינים להירשם?
ישנם תארים ומקצועות שבהם התחלה מוקדמת היא חשובה, בשל משך הלימודים     ומורכבותם. אם המסלול שבחרתם הוא ארוך מהרגיל, כדאי כמובן להתחיל כמה שיותר מוקדם ולא לדחות, אחרת תכנסו גם למעגל העבודה באיחור לעומת בני גילכם. אך אם מסלול הלימודים הוא "רגיל" אתם יכולים לשקול לצאת לטיול לפני הלימודים.


 

  1. האם אתם מוכנים ללימודים?

האם יש ברשותכם כל מה שצריך לתחילת הלימודים מבחינת דרישות אקדמיות? ציוני מכינות, קורסים מקדימים, בחינות מעבר? פסיכומטרי כבר עשיתם? אם לא, מומלץ מאד כבר עכשיו להירשם למבחן הפסיכומטרי ולהתחיל לשפר בגרויות או להירשם למכינה, אם יש צורך. גם אם החלטתם להתחיל ללמוד רק אחרי הטיול, מומלץ מאד לעמוד בכל דרישות הקבלה למוסד האקדמי בו תרצו ללמוד אחרת תחילת הלימודים שלכם תידחה בעוד זמן ממושך וחבל.


 

  1. יש לכם משאבים כספיים?

אם חסכתם כסף ואתם מתכוונים להוציא את הכל על הטיול, איך תשלמו על הלימודים? בהנחה כמובן שההורים שלכם לא משלמים את שכר הלימוד, תאלצו לעבוד עוד תקופה ארוכה על מנת לחסוך לשכר הלימוד. כדאי שתעשו חישוב כמה זמן ייקח לכם לחסוך על מנת לשלם על הלימודים, או שתשקלו לעשות טיול זול יותר וקצר יותר.


 

עדיין לא יודעים מה ללמוד והחלטתם לצאת לטיול? אז דעו יש קשר בין מסלול הטיול למסלול הלימודים.


מחקר חדש ומעניין מגלה שיש קשר בין מסלול לימודים לבין יעד הטיול. מחצית מנשאלי המחקר, שבוצע על ידי המרכז האקדמי שלם, הגדירו את הטיול כחוויה שסייעה להם באופן משמעותי בבחירת כיוון הלימודים. 63.2% מהם אף המשיכו לתואר שני או שלישי לאחר מכן. כמו כן, 46% מהנשאלים החליטו על הכיוון האקדמי במהלך הטיול או לאחריו, ואילו 13% שינו בצורה משמעותית, בעקבות הטיול, את הכיוון האקדמי עליו חשבו קודם לכן.


 

הנשאלים גם ציינו שדווקא טיולים ארוכים סייעו להם לגבש דעה סופית לגבי מסלול הלימודים המיועד ולהתגבר גם על שיקולים של לחץ חברתי, שאלמלא הטיול היו מכתיבים את הבחירה.


 

המלצה שלנו:

גם אם הטיול הגדול בוער בעצמותיכם. שבו עם עצמכם וחישבו מה אתם רוצים ללמוד, פנו למוסד האקדמי בו אתם רוצים ללמוד והירשמו ללימודים ואז תוכלו לטייל בראש שקט וגם כמובן להשקיט את ההורים שידעו שיש תאריך חזרה וכך ייתנו לכם את ברכת הדרך לטיול הגדול.