כניסה

5 שינויים שקורים עכשיו בשוק התעסוקה!

|

העולם משתנה מדי יום, ומשנה אתו את שוק העבודה, זה שממתין לכם בשער היציאה מהלימודים. הבשורות הטובות: הקורסים ההתנסותיים של האקדמית ילמדו אתכם להסתגל באופן המיטבי למציאות החדשה


משבר הקורונה כמשל: התרחבות הגלובליזציה והשינויים הפוליטיים המתרגשים על העולם שינו באופן מהותי את שוק התעסוקה. עובדים ומעסיקים נדרשים לגלות גמישות מקסימלית בתנאי ההעסקה, ויצירתיות רבה בדרך ההתקשרות עם לקוחות קיימים וגיוס לקוחות חדשים. 

מהפכת הקורסים ההתנסותיים אותה מובילה האקדמית תל-אביב-יפו, מעמתת בכל מערך שיעור את התיאוריה עם המציאות הדינאמית, ומגדירה מחדש מונחים, שעד כה היו לנו מובנים מאליהם: 

"חומר לימוד", "כיתות", "תפקיד המרצה" ועוד. הקורסים ההתנסותיים מכשירים אתכם, בין היתר להתמודד עם אותם השינויים המתרחשים ממש לנגד עינינו:


אוטומציה

shutterstock_671220043.jpg

הזמן הוא המשאב החשוב ביותר בעבודה במאה ה-21. למרבה המזל, שימוש בכלי אוטומציה חוסך שעות רבות מכל עובד. שילוב עקרונות אלה במחלקות השונות של הארגון ניתן ליישום באמצעות: יצירת תהליכי עבודה מוגדרים מראש בתחום השיווק, החל מההתקשרות הראשונית עם הלקוח ועד הפקת החשבונית משלוח המוצר. בנוסף, ניתן לייעל גם את תהליכי הפקת המסמכים הפנימיים בחברה, וליצור תבניות קבועות המתעדכנות בלחיצת כפתור.

עובדים המסוגלים לעבוד בקלות עם תוכנות אוטומציה, ולהימנע מביצוע חוזר ונשנה של אותה פעולה, יזכו לנקודות זכות בקרב מעסיקים עתידיים המעוניינים לייעל את הפעילות.


יצירתיות ויכולת הסתגלות

רעיון2222.PNG

ניהול נכון של משאב הזמן ויצירתיות הם בין הכישורים הנדרשים ביותר, על פי חברת "לינקדאין" שניתחה בשנת 2019 את כלל מודעות הדרושים שפורסמו. על פי סדר עולה נמצא כי אלה חמשת הכישורים שנדרשו: יצירתיות (במקום הראשון), יכולת שכנוע, עבודה בצוות ושיתוף פעולה, יכולת הסתגלות וניהול זמן.

יכולת ההסתגלות תלויה במידה רבה בגמישות המחשבתית של העובד ושל השדרה הניהולית בחברה. כפי שניתן היה לראות, דווקא הסטארטאפים בישראל, שדגלו בשיטות עבודה המחייבות גמישות וסתגלנות, הצליחו להמשיך ולתפקד באופן כמעט מלא גם כשהעובדים עברו לעבוד מהבית. חברות בעלי אופי ארגוני מקובע יותר דיווחו על קשיים בהסתגלות וחלקן לא חזר לפעילות מלאה.


מולטי־טאסקינג

מולטיטאסקינג.PNG

היבט נוסף בניהול נכון של הזמן הוא היכולת לבצע פעולות רבות במקביל. עובד המסוגל לעבור במהירות רבה בין משימה למשימה, ולבצע כל זאת תוך המתנה לנציג השירות בטלפון, יהיה משמעותי יותר בשוק העבודה של זמננו. בנוסף, נדרשת יכולת לבצע את כל הפעולות הללו בצורה מאורגנת, תוך שימוש בתוכנות ממוחשבות או אפליקציות המאפשרות ניהול משימות מורכב.


מעבר למולטידיציפלינריה

shutterstock_368542151.jpg

יכולות שיווק משולבות עם הכרות מעמיקה בתחומי הדיגיטל. משאבי אנוש המשולבים עם ידע מעשי בפיננסים. שוק העבודה של היום דורש שילוב של תחומי ידע ממספר עולמות תוכן שונים. ככל שלעובד פוטנציאלי יש יותר כישורים והשכלה בתחומים נרחבים, כך יגברו סיכוייו לזכות במשרה טובה יותר בארגונים העושים שימוש בידע זה.


עבודה מהבית בסביבה מקוונת

בביתמהבית.PNG


משבר הקורונה הבהיר עד כמה היכולת לעבוד ביעילות מכל מקום, יכולה לסייע לחברה להמשיך לעבוד גם בעתות משבר. כדי לעבוד מהבית העובדים צריכים להדגים יכולת טכנית לביצוע המשימות מרחוק, להפגין יכולת ניהול זמן (גם כאשר המעסיק או הממונה הישיר אינו בסביבתם), וכמובן להפגין אחריות לביצוע המשימה במסגרת הזמן המוקצב גם כשאינם במשרד. תכונות אלה יעניקו למועמדים כיום יתרון על פני מועמדים אחרים בעת הקבלה לעבודה.

נציין לסיכום, לפני חמישה עשורים ניסה העתידן אלווין טופלר לחזות את שוק העבודה העתידי. הוא הניח שכמות קטנה יותר של אנשים, תוכל לבצע את אותן פעולות המתבצעות על ידי עובדים רבים בשנות השבעים. בהיבט זה הוא צדק, למרות שהנחתו המוקדמת שהדבר יסייע לרבים יותר למצוא שעות פנאי רבות הייתה שגויה. בספריו הנוספים שנכתבו עד שנות השישים הוא צדק שנית. בחברה הפוסט־מודרנית הדרך לצבור עושר היא באמצעות "ידע". אכן, חלק ניכר מהכישורים שהזכרנו מבוסס על שימוש ביכולות מעולמות ידע שונים (אינטרדיציפלנריה) למטרת ניהול זמן יעיל יותר, המאפשר לארגון למקסם את התוצר תוך הקצאת כמות נמוכה יותר של משאבים.

 

לפרטים נוספים על הקורסים ההתנסותיים  >>