כניסה

"דיירי המשנה" האמנותיים של האקדמית

|

​בתוככי הקמפוס של האקדמית יושב בית נוסף: הבית לאמנות ישראלית, מרכז ללימוד ומחקר של אמנות ישראלית ולימודי אוצרות ומוזאולוגיה. אז חשבנו להכיר אותו לאלה מכם שהם שוחרי ואוהבי אמנות ישראלית, וגם לעדכן אתכם בביקור נשיא המדינה באקדמית בעוד כשבועיים לרגל יום עיון שבית לאמנות ישראלית עורך לאמן דני קרוון.                          

ועם מי טוב יותר לשוחח על המרכז אם לא עם עידית עמיחי, המנהלת > 

 

 

עידית עמיחי, מנהלת בית לאמנות ישראלית, ספרי לנו קצת על התהליך של הקמת המרכז

"בית לאמנות ישראלית" הוקם בסוף 2013 מתוך החזון של ד"ר גדעון עפרת ורודי בינט (שניהלה אותו עד שנת 2017) לענות על החסך העצום שיש בישראל במחקר של האמנות הישראלית בעשורים האחרונים. הוא מהווה מקום בו אנשים המעוניינים להעמיק את האופקים, יכולים להכיר את תולדות האמנות הישראלית. האמנים הגדולים שלנו מוצגים בתערוכות ברחבי העולם, אך דווקא בישראל כיום רבים אינם מכירים את יצירתם או את ההקשר ממנו צמחה הפעילות". 

"במסגרת התכנית זוכים הסטודנטים להרצאות ממיטב חוקרי האמנות בישראל ואף מהאמנים עצמם. לעיתים ההרצאות משלבות תחומי תרבות נוספים כמו שירה, ספרות, קולנוע, מוסיקה". 


כאשר א.ב. יהושע גילה את המקום הוא נפעם, היא מספרת ומצטטת משפטים ממכתבו המרגש:  

"לא ידעתי שקיימת מין אקדמיה גדולה ומורכבת כזאת ביפו. ונדהמתי שהוויז שלי הביא אותי אל שלושה בניינים כה גדולים, מלאים יצירה ומחקר והוראה. כיוון שנותרתי בודד מאד אחר פטירתה של אשתי, שאליה הייתי קשור בכל נימי נפשי, התחלתי להיות קל יותר בהיענות לכל מיני הזמנות. וכך היה גם עם הזמנתך. אבל בניגוד לאירועים אחרים אני מרגיש שהתגלגלה אלי זכות להיות ביום העיון שלכם. בהרצאות המאלפות והמעמיקות ששמעתי, בקשב של הקהל שלצערי לא יכולתי להתבונן בו טוב יותר בגלל ישיבתי בשורה הראשונה. סיום יום עיון כזה במוסיקה הדתית של רוסיני היתה עבורי מתנה כה רוחנית, שאני מוכן לוותר קצת על טרונייתי האידיאולוגית".


 

תכנית נוספת, במסגרת הבית לאמנות ישראלית מיועדת למי שמעוניין להתחיל לעסוק בתחום האוצרות והמוזאולוגיה. התכנית היא סלקטיבית ורק עשרים וחמישה סטודנטים מתקבלים אליה. התכנית זכתה להכרה ממשרד התרבות ומעניקה תעודת אוצר מקצועי ויש כבר רשימת המתנה לשנה הבאה. לאחר הלימודים מתחילה התמחות מרתקת במוזיאונים בישראל והשנה גם במוזיאונים נוספים בעולם (פירנצה, אנטיב, סן פרנסיסקו)". 
הזמנה.png
מדוע יש חשיבות גבוהה כל כך למגע של הסטודנטים והסגל עם האמנות הישראלית? 

"לאמנות יש את הכוח לגשר בין עמדות ומעמדות, יש בה את הניצוץ שמעניק חוויה רוחנית ושכלתנית. אני סבורה שאמנות  מסוגלת לגבור  על הפוליטיקה של הזהויות ואפילו להוות כלי לשינוי חברתי.  אולי זה נאיבי, אבל אני באמת מאמינה שאם יותר ויותר תושבי המדינה ייחשפו לאמנות ויתעסקו במדעי הרוח, החברה בישראל תהיה טובה יותר. בית לאמנות ישראלית שואף להיות חלק מהמארג התרבותי של אזור יפו ולעודד את שיתופי הפעולה והעשייה החינוכית במרחב הציבורי עם הפנים לקהילה ואני מאד שמחה שהשנה התרחב מעגל התלמידים ורבים מאזור הדרום לת"א הצטרפו ללימודים". 

 

איך בנויים לימודי התעודה באמנות? 

"קיימים מספר מסלולי לימוד. ניתן ללמוד בשנה או שנתיים את כל 12 הקורסים השנתיים שלנו ועם השלמת עבודת רפרט באחד מנושאי הקורסים התלמיד זכאי לתעודה של בוגר התכנית. ניתן גם ללמוד קורסים יחידיים ולמעשה מרבית הסטודנטים בוחרים מידי שנה קורסים שונים המשתנים מידי שנה". למעשה, מספרת עידית עמיחי, "רבים מהסטודנטים, כמחצית מהם, ממשיכים ומגיעים אלינו שנה אחר שנה לקורסים נוספים להעשרת הידע. אנו מקפידים להוסיף תכנים עדכניים באופן שוטף על מנת להרוות את הצימאון הרב שיש בתחום". 

בסמסטר האחרון, כך על פי עמיחי, הגיעו למרכז למעלה משלוש מאות תלמידים.  

 

כיצד הגעת לתפקיד הניהול של הבית לאמנות ישראלית? 

"זכיתי לקבל ירושה יפהפייה מרודי בינט. כאשר היא חיפשה מחליף פנו גם אלי לצד אנשי תרבות אחרים".  

הבחירה בעמיחי לא התבצעה במקרה. בעבר כיהנה עמיחי כראש תחום מוזיאונים ואמנות פלסטית במשרד התרבות במשך עשור וחצי. זאת לאחר שסיימה תואר שני בתולדות האמנות באוניברסיטה העברית. לאחר מכן, שימשה כעוזרת לאמנות העכשווית במוזיאון ישראל ואף כנספחת תרבות ביפן במשך חמש שנים.

 

הכניסה של הבית למכללה היא סיפור מרתק בפני עצמו 

"כאשר בית לאמנות ישראלית חיפש את מקומו לפני מספר שנים, נשיא המכללה - פרופ' שלמה בידרמן, האמין בחזון ורצה להוסיף את לימודי האמנות לאקדמית". עמיחי מייחלת לכך שהקורסים הללו יהוו חלק מקורסי הבחירה במסגרת תארים שונים. חשוב מאד שגם סטודנטים למדעי המחשב, הכלכלה ומקצועות שונים יזכו בהעשרה ובחשיפה לתחום האמנות. יש כאן במכללה משאב נפלא לתלמידים אלה, שרק ייכנסו לכיתות שלנו ואני מאמינה שרבים מהם יגלו עולמות חדשים שיהפכו להיות נכס מופלא לחייהם. לימודי האמנות אינם זולים אך אנו מנסים לקבל מלגות שונות על מנת שיהיו בהישג ידו של כל אדם". 

  


 

יום העיון הקרוב שמקיים בית לאמנות ישראלית יוקדש לאמן דני קרוון על יצירתו רבת השנים לכבוד יום הולדתו ה-89. דני קרוון הוא מחשובי האמנים בישראל, חתן פרס ישראל לפיסול 1977 זוכה בתואר "אמן השלום" של אונסקו (1984) ופרס הקיסר של יפן (1996) שעבודות חשובות ביותר מוצבות ברחבי ישראל (אנדרטת הנגב, כיכר התרבות, הקיר במשכן הכנסת ועוד) וברחבי העולם.

יום העיון מוקדש לנחמה ריבלין שאהבה אמנות ישראלית ואף נפגשה עם תלמידי בית לאמנות ישראלית לפני כשנההאירוע יתקיים במעמדו המרגש של נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, כמו גם במאי הקולנוע הנודע וים ונדרס חברו של קרוון שיגיע במיוחד לאירוע.

לפרטים נוספים על האירוע לחצו כאן, בשלב זה הכרטיסים אזלו.


מעוניינים במידע נוסף על המרכז? בבקשה: https://israeliart.co.il/   Israeliart@mta.ac.il

 

 


3M5A5947.JPG