כניסה

"את היוזמה קיבלתי בעידוד האקדמית ומשם השמיים היו הגבול"

|

סטודנטית החודש שלנו היא נור דסוקי שיחד עם עוד שני סטודנטים הקימה מיזם ייחודי ומרתק בו מבוגרים המוכשרים כמספרי סיפורים מרכזים מסביבם ילדים ובני נוער ומעבירים בצורה מרתקת סיפורי משל מעשירים. הכירו את מיזם אל-חכוואתי


נור.jpg

צילום: עדי שרגא 


נור, מה עורר את הרצון להתחיל את המיזם המיוחד?

"המיזם התחיל אצלי כשילוב מיוחד בין צורך אישי וצורך שזיהיתי בקרב הקהילה של ילדי יפו. שמתי לב שחסרות פעילויות בשפה הערבית לילדי האזור. החלטנו לנסות ולמצוא דרך להכשיר את מספרי הסיפורים ולהעניק לילדים ולבני הנוער חוויה אותנטית ופעילות תרבותית המשלבת סיפורים ומשלים עם מוסר השכל המעודד לערכים. כתבנו סיפורים שלנו, שכתבנו קיימים - והפחנו חיים במסורת עתיקה שהייתה קיימת במשך זמן רב, וחיברה בין הדור המבוגר לדור הצעיר".


"עבורי," מתוודה נור "היה מדובר גם בצורך בזהות. כבת למשפחת הורים ערבים מוסלמים לא הייתי מחוברת למסורת שלנו. למדתי בבית ספר צרפתי, אני מדבר עברית, מעט ערבית, מעט צרפתית אך אף שפה לא הייתה מרכיב היוצר תחושת שייכות וזהות. המיזם המיוחד עזר לי להתחבר למקורות שלי".


אילו שינויים עברה התוכנית עם השנים?

התוכנית החלה כרעיון כללי וקרמה עור וגידים בזכות שלושה סטודנטים באקדמית (הצוות היוזם הצטמצם לשניים – הדס לזרוס ונור דסוקי). גילינו, כי ביכולתנו ליצור שינוי תפישה ושינוי חברתי באמצעות סיפור המעורר הבנה אמתית, מבפנים. בקורס מיוחד שהועבר בזמנו על ידי הגב' דניס אסעד למדו המשתתפים איך לעבד סיפור, מהם מרכיבי הסיפור השונים ואיך הופכים סיפור עם לסיפור שלך. ההעברה זו של התכנים השונים הייתה הדרך בה הסיפורים עברו מאב לבן במשך הדורות, אך היכולת לבנות ולשנות את הסיפור, להוסיף אלמנטים מרתקים ולהתאים אותו לשומעים כמעט ואבדה.


לאחר שהקבוצה ניסתה להעביר את התכנים השונים במסגרת מפגשים בתשלום (של 15 שקלים, מחיר סמלי לכל הדעות) שינתה הקבוצה את יעודה והחלה להפעיל את התוכנית בבתי הספר השונים. כך, ה"חכוואתי", המסורת המקורית בה עוברים ערכי התרבות בשילוב המסרים החינוכיים משפיעים על השומעים.

 

איך את רואה את המשך התוכנית בעתיד?

"אנחנו חושבים איך למקסם את החוויה האותנטית ולאפשר למפגשים בהם הסיפורים זורמים כמים לעבור למאהל הנבנה ביפו במקום פתוח. ליצור מחדש את החוויה בצורה שתמשוך עוד ילדים ובני נוער להגיע ולשמוע את התכנים. אנו ממשיכים ומפתחים את הסיפורים ויוצרים מקום מפגש מרתק". והיא מגלה לנו – "את היוזמה קיבלתי בעידוד האקדמית ומשם השמיים היו הגבול".