כניסה

ממדעי המחשב באקדמית למאתר חברות הייטק בעלות פוטנציאל: הכירו את בוגר החודש גיל כנעני

|

גיל כנעני (בן 41), בוגר 8200 והורה לתאומים, החל את דרכו האקדמית באקדמית תל אביב יפו בבית הספר למדעי המחשב, שם סיים את התואר הראשון בשנת 2004. 

במהלך השנים הספיק ללמוד תואר שני במנהל עסקים, לעבוד בחברות מובילות כמו - אודיוקודס, להקים חברת סטארט-אפ, להצטרף לקרן הון-הסיכון אמריקאית Canaan Partners ולפני 3 שנים להקים את פעילות השקעות הון הסיכון בישראל של התאגיד הבין-לאומי Hearst. 


מהאקדמית לאמריקה


לאחר התואר הראשון באקדמית עבד בתחום ההייטק והחליט להמשיך לתואר נוסף, הפעם מעבר לים. "כשבחרתי את התחום לתואר השני" הוא מספר, "רציתי להרחיב את הידע הקיים שלי מעבר למדעי המחשב. בחרתי ללמוד תואר שני MBA  ב- Kellogg School of Management, Northwestern University. בחרתי להתמקד בקורסים בתחומים של אסטרטגיה, שיווק והון סיכון".


איך הייתה החוויה המיוחדת של לימודים מעבר לים?


"כאשר מחפשים אוניברסיטה מעבר לים עוד לא מכירים את ההבדלים הטכניים והתרבותיים שמבדילים בין הלימודים בישראל לארה"ב. גיליתי כמה הבדלים מיוחדים: זה מתחיל בתהליך הקבלה שהוא תחרותי ביותר. מגיעים לתוכנית סטודנטים מכל העולם, מרקעים שונים ותרבויות אחרות. כל אחד מהסטודנטים מגיע  עם חמש עד שבע שנים של ניסיון ממשי בתעשייה, בתחומים מגוונים. זו חוויה אינטלקטואלית ומרחיבה אופקים. בתוכנית של Kellogg יש דגש גדול על לימוד בקבוצות, כך שחלק גדול מחוויות הלימודים היא ללמוד מהניסיון והידע של יתר חברי הקבוצה ובמקביל לדעת לגשר על פערי תרבויות".


מה עם צוות המרצים?


"המרצים הם מומחים בתחומם ובמקרים רבים אף כתבו את ספרי הלימוד. חלק בלתי נפרד מהקורסים היה לימוד מניסיון אישי של מנכ"לים ואנשי תעשייה בכירים בארה"ב. בין השאר הרצו שם ראש ה- FBI, מנכ״לים של חברות כגון: SAP,  Costco,  Adobe , Carlyle ובכירים רבים מחברות Fortune 500 שונות. 

המטרה היא ללמוד מהניסיונם הניהולי לדוגמא בפרויקט שהיה מאתגר עבורם, איך הגיעו לפתרונות שונים ואיך נהלו את הקריירה שלהם לאורך השנים. 


למדנו גם ממנהלי חברות  משפחתיות על האתגרים שיש כאשר משתלבים בעמדה ניהולית בעסק משפחתי ואיך עושים העברה של סמכויות בין הדורות. 

למדתי שמנכ"ל לא נולד ביום אחד – הוא גודל להיות כזה. האתגרים הניהוליים והאישיים משתנים ולכן חשוב כל הזמן לרכוש עוד כלים, ידע ויכולות חדשות. אלה באמת היו שנתיים מרתקות".

 

אילו אתגרים מיוחדים גילית במסגרת הלימודים בחו"ל?


"הלימודים עצמם מתקיימים באווירה יותר תחרותית. כמו כן, יש את האתגר של השפה. 

יש הרבה מאד חומר קריאה לפני כל שיעור. המרצה מתחיל את ההרצאה  מתוך הנחה שהסטודנטים כבר יודעים חלק נכבד מהחומר  כי קראו קודם. 

הקורסים ברובם מתבססים על Case Studies , כלומר לימוד על בסיס מקרים אמיתיים שקרו בעבר בחברות שונות והלימוד הוא לא בהרצאה פרונטלית אלא דיון בהנחיה של המרצה ובהשתתפות הסטודנטים. 

למעשה מנתחים ביחד בעיה או דילמה עסקית/ניהולית והסטודנטים נמדדים בין השאר על מידת ההשתתפות והתרומה שלהם לרמת דיון".


"משהו מעניין שגיליתי, בקבוצות בינלאומיות שלומדות יחד, ה'סמול טוק' שונה מאד מהארץ ומאוד חשוב. 

קודם צריך לדבר על מזג אוויר, ספורט, תוכניות לסוף השבוע, שיחות חולין ורק אז על הפרויקט עצמו". 

את הידע הזה והניסיון, כפי שגיל מעיד, הוא ממשיך ליישם עד היום.

גיל כנעניייי.jpg

קרדיט: אלעד מלכה 


עבודה בקרן ההון סיכון


הניסיון המעשי בעבודה בקרן הון סיכון בין לאומית הובילה את גיל להצטרף לזרוע ההשקעות האסטרטגית של התאגיד Hearst ולהקים את הנציגות בישראל.

Hearst Ventures הינה זרוע השקעות הון סיכון שמחפשת השקעות בסטארטאפים בישראל בשלבים מוקדמים בתחומים שהינם בעלי ערך אסטרטגי לחברה. את הניסיון שצבר בלימוד מדעי המחשב, יחד עם הבנה טכנולוגית וניסיון בהשקעות הוא מיישם היום כמנהל ההשקעות בסניף הישראלי של הקרן.

"עד היום עשינו ארבע השקעות בישראל ואנחנו ממשיכים לאתר חברות נוספות בעלות פוטנציאל לגדול ולהפוך לחברות מובילות בתחומן".

 

מה הפך אותך עם השנים לאדם המתאים?


"השילוב של כל תחומי הלימוד - הרקע הטכנולוגי, הבנת השוק והיכולת לזהות יזמים וצוותים מבטיחים בתחילת הדרך".

עברנו לשאלות אישיות יותר, להכיר מעט את גיל.


אתה עובד היום בתחום לא קל ותובעני. איך אתה מאזן בין העבודה למשפחה?


"יש לי תאומים בני ארבע וחצי. האתגר הכי גדול זה לנהל את הזמן ולנסות למצוא את האיזון. אני מרגיש מאד מחויב למשפחה ולזמן איכות עם הילדים גם באמצע השבוע.

 אני מוציא אותם יומיים בשבוע מהגן ומבלה איתם בשעות אחר הצהריים". הוא מודה – "כל זאת עשוי לבוא כמובן על חשבון שעות שינה ועבודה בשעות הלילה..."

 

 

 

איזה טיפ תוכל לתת לסטודנטים ובוגרים שעוברים את הדרך שלך?


" ברמה המקצועית תמיד לחשוב כמה שנים קדימה, לאן אני רוצה לשאוף להגיע והאם אני יכול ללמוד ולרכוש יכולות וכלים היום שיעזרו לי בעתיד. ברמה האישית והחברתית אני מאד מאמין בעזרה הדדית. נעזרתי בלא מעט אנשים לאורך השנים. עד היום אני לומד מניסיונם של אחרים, מקבל הרבה הכוונה ועצות טובות. אני משתדל לעזור באותה דרך לאנשים אחרים".

מה האפליקציה הכי שימושית שלךWhat'sUp

סרט/ספר אחרון שהשפיע עליך?  סדרה דוקומנטרית על מלחמת ויאטנם.

מה אתה עושה בשעות הפנאי?

"טיולים וספורט עם הילדים, הם למדו לאחרונה לרכוב על אופניים אז אנחנו הרבה בפארק הירקון".