כניסה

שוק התעסוקה העתידי

|

הימים שבהם היינו נכנסים למקום העבודה, מעבירים כרטיס ומבצעים מספר מטלות חלפו עברו. היום, עולם העבודה החדש דורש מאתנו הרבה יותר. הכישורים שאנו לומדים במהלך התואר אינם מתמקדים רק במידע התיאורטי אלא גם בבנייה של יכולות אישיות חשובות שיסייעו, עוד במהלך הלימודים בתואר, למימוש מלא של הפוטנציאל האישי בכל תחום שבו תבחרו. ננסה לגלות, בקצרה, מהם הכלים באמצעותם תבנו את הקרירה שלכם בעתיד. 


shutterstock_596722127.jpg


יכולת לפעול בסביבה רב תרבותית 

ישראל נפתחה לעולם כבר לפני שנים רבות בזכות קשרי מסחר ענפים עם מדינות אירופה, ארה"ב והמזרח. כעת, תהליך הגלובליזציה מועצם יותר בזכות הקלות הרבה של יצירת צוותים משותפים העובדים בצורה מקוונת ממגוון אתרים שונים ברחבי הגלובוס. מנהל הפיתוח של החברה יכול לשבת בישראל ולהפעיל מרחוק מפתחים אירופים, אסייתיים או אמריקאים.  


הבדלי ערכים בין תרבויות מגוונות 

למרות הנגישות הרבה שמעניק האינטרנט, עדיין קיים פער שלא ניתן לגשר עליו ללא מודעות לקיומו. תרבויות שונות המבוססות על השקפות וערכים שנטמעו בכל אינדיבידואל. לדוגמה, בארה"ב שבוע עבודה של ארבעים שעות הוא כמעט נורמה, גם בחברות הייטק עתירות יכולת יתכן ובשעה חמש אחה"צ המפתחים שעברו עם הצוות הישראלי באינטנסיביות יתחילו לשדר חוסר סבלנות.  


מנהלי הפיתוח בישראל, בה תרבות העבודה שונה לחלוטין עשויים לפרש זאת כעצלנות, סגירות או חוסר גמישות מחשבתית. בפועל, האיזון באמריקה בין שעות העבודה לשעות הפנאי גדול יותר. מן העבר השני, כאשר מתחילים לעבוד עם מרכזי פיתוח ביפן, אנו מגלים הבדלי תרבות הקשורים לדרכי התקשורת הפורמלית כאשר ה"פתיחות" הישראלית עשויה להתפרש כחוסר כבוד ולעורר מחלוקות. מסתבר, כי בשוק העבודה של היום לא רק הבדלי תרבויות יכולים להוביל לקונפליקט  אלא גם התחומים בהם עוסק כל עובד בתוך הארגון עצמו. 


האם יש לכם יכולת לפעול בצוותים רב תחומיים? 

תרבות שונה אינה מתקיימת רק בין מדינות. בתוך אותו ארגון מחלקות שונות יכולות להיות בעלות השקפת עולם שונה לגמרי. לדוגמה, הגישה שאנו רואים במחלקות השיווק והמכירות לעבודה עם תגמול תלוי ביצועים, מול מחלקות אחרות בחברה הקשורות דווקא לפיתוח מוצרים. היכולת לפעול בצוותים רב תחומיים המשלבים בתוכם עולמות תוכן של מספר מחלקות במקביל פותחים בפנינו אפשרות לראייה רחבה יותר תוך יכולת לאתר פתרונות "מחוץ לקופסה". דמיינו את עוצמת הקשר, למשל, בין עיצוב מוצר מול פיתוח קוד ותוכלו לראות את הפוטנציאל שיש לסיעור מוחות בין מומחים משני התחומים היוצרים יחדיו פתרון משותף ומעשירים זה את זה בעולמות ידע שונים.