כניסה

המראיינים החדשים: ראיונות העבודה ששוברים את מוסכמות הרשמיות

|

בעולם מושלם ראיון עבודה היה מתנהל כמו דייט שלישי נינוח, על בירה ומול השקיעה. השיחה הייתה זורמת, דברי שנינה היו נזרקים לאוויר, והאווירה המפרגנת הייתה מובילה את השיחה לאיכויות חדשות של הנאה. בעולמנו המציאותי ראיון עבודה הוא מעמד מביך, ולא תמיד רק למרואיין. גם עבור המראיין שנמצא בעמדת חיפוש ואיתור העובד הנכסף, מדובר במעמד שפעמים רבות אינו נוח וטומן בחובו תהליך חיזור וסינון לא קל.

 

אם אתם ניצבים בפני חיפוש עבודה, אתם יודעים בוודאי שלכל ראיון עבודה צריך להתכונן היטב, לבצע עבודת תחקיר, להכיר את הנפשות הפועלות ולהצטייד בחזות הכי מרשימה שתוכלו להפיק מעצמכם. אם אתם נמצאים מצידו השני של השולחן ומתפקדים על תקן מראיינים, כנראה שכבר מאסתם בתשובות מכובסות ולעוסות שחוזרות על עצמם, בהם חוטאים רבים מרואיינים בחסות הצורך להיות רשמיים. באמצעות יציאה מהגבולות המוכרים, כל ראיון עבודה יכול להפוך לפגישה מעניינת וכנה, בה ילמדו שני הצדדים בצורה יצירתית זה על זה, וישקפו תמונה אמיתי בלי המחסומים והמסיכות שהם חלק מהמעמד הרשמי. מראיון טראנס אטלנטי ועד שיטת השאלות המוזרות – כך תתכוננו לראיונות העבודה של המחר.

 

לכו על פרזנטציה

לא משנה אם אתם מראיינים או מרואיינים, עובדה ידועה היא שרוב האנשים יודעים להגיד את הדברים הנכונים בראיון. השאלה היא אם זה מה שאתם כמרואיינים רוצים. אחרי הכל, מכבסת מילים אף פעם לא משקפת את האישיות האמיתית שלכם ובטח שלא יוצרת קרבה. לכן מראיינים רבים מבקשים מהמרואיינים להכין פרזנטציה כחלק מהראיון. למרות היציאה מגבולות המוכר, אל תרתעו. פרזנטציה יצירתית שמספרת עליכם ועל הרזומה המקצועי שלכם מוסיפה לראיון ערך מוסף, משדרת רצינות וגם מראה את המסוגלות שלכם לייצר תוכן - חלק הכרחי בכל משרה. נשיאת פרזנטציה אף תחשוף את יכולתכם לעמוד מול קהל ותוכיח כריזמטיות ואומץ. בנוסף, פרזנטציה שכזו מאפשרת למראיין לאתר יכולות תקשורת שאינן באות לידי ביטוי בראיון מסורתי, וזה בונוס גדול עבורכם, במיוחד אם אתם מצויידים בחוש הומור.

 

התכוננו היטב לראיון טראנס אטלנטי

מה אם מקום העבודה שבו אתם מעוניינים נמצא בכלל בעיר אחרת, או אפילו מעבר לים? ראיון דרך סקייפ ותוכנות דומות מאפשר כיום להתראיין מכל מקום בעולם. מעבר לנוחות ולהגדלת ההיצע, ראיון דרך הרשת שונה מכל מה שהכרתם עד עכשיו ומאפשר לכם להתנהל בצורה פחות רשמית ומלחיצה מאשר ראיון פרונטלי. כמה דגשים חשובים לראיון שכזה: דאגו להיות מוכנים מבחינה טכנית ובדקו מראש שהרמקולים והמיקרופון עובדים בצורה תקינה. למרות שמדובר בראיון דרך מסך, דאגו ללבוש רשמי ומתאים לאופי המשרה שאליה אתם מבקשים להתקבל ולסביבת ראיון שקטה ונטולת רעש או גירויים. בנוסף – דווקא בגלל הבדלי השעות היו מוכנים להתגמש גם אם מדובר על אמצע הלילה או שעות הבוקר המאוד מוקדמות, כדי לא לשדר מינימום מניירות ומקסימום רצינות.

 

ראיון עבודה אלטרנטיבי. מונטי פייטון התחילו את זה קודם:

 

 

 

הכינו תשובות מרעננות

לכולם ברור כבר שהתכונה הכי גרועה שלכם היא לא פרפקציוניזם, וכל מראיין שישמע אתכם מספרים שהבעיה הכי גדולה שלכם היא התמסרות יתר לעבודה, יתהה לגבי הכנות שלכם. קחו בחשבון שמראיין מנוסה שקרא מאמר או שניים בחייו יכין מראש שאלות מפתיעות דוגמת "מה הצבע של האישות שלך?", או "לו היית מפורסם, איזה סלב היית?” כאלו שיכריחו אתכם לחשוב ולהראות לא רק את היצירתיות שלכם, אלא גם את התמודדותכם עם מצבים שאינם צפויים. אל תהססו לענות תשובות יצירתיות, משעשעות ואפילו אסוציאטיביות. המראיין לא מחפש במקרה זה תשובות נכונות או לא נכונות, אלא מבקש להתרשם מיכולת האילתור שלכם לצד עמידה בלחצים ובהפתעות.

 

אל תחששו לצאת את גבולות המשרד

משרד תמיד משדר אווירה מעונבת ורשמית, ויש מראיינים שמעדיפים לקיים את הראיון מחוץ לגבולות המשרד - בבית קפה ואפילו במרפסת הבניין. אם קיבלתם כזאת הצעה - קפצו עליה בשמחה. יציאה מהמשרד לכל מקום אחר תוציא מכם תכונות שאינן נראות כשאתם ספונים בין ארבעה קירות, על כיסא משרדי כשבאמצע שולחן ותחושה ברורה של ריחוק. כל מיקום שאינו משרד יהפוך את הראיון ממעמד רשמי ומלחיץ לפגישת חיזור נעימה, אמיתית ואפקטיבית יותר עבור שני הצדדים.