כניסה

מלגת שלוש – מלגה עם היסטוריה וערכים

|

מדי שנה זוכים הסטודנטים באקדמית למגוון רחב של אפשרויות לקבלת מלגה. השנה, תכנית לימודים חדשה תזכה את אחד הסטודנטים באקדמית תל-אביב-יפו בשכר לימוד לשנה. למלגת "צדוק שלוש" היסטוריה מרתקת. 


מלגת שלוש.jpg


בתחילת המאה ה-19 החלה תל אביב שאנו מכירים כיום להתפתח. מחוץ לגבולותיה של יפו הוקמו שכונות קטנות בהתיישבות יהודית. אחת מהן היא שכונת נווה צדק שבין מקימיה היה אהרון שלוש. לאחר שהמשפחה עזבה את נווה צדק דור נוסף זכה להתחיל מורשת. יוסף אליהו שלוש, בנו של אהרון ואשתו שמחה פרחה סייעו ביסודה של שכונה קטנה בשם אחוזת בית שהפכה לעיר ללא הפסקה שאנו מכירים היום.  


דור נוסף במשפחת שלוש הותיר אחריו מסורת ראויה להנצחה. צדוק שלוש, בנם של יוסף ושמחה גדל בשכונה ולאחר שזכה להשכלה גובהה בבית הספר למסחר במנצ'סטר מונה לתפקיד חשוב לא פחות מחוץ לעולם המסחר  מנהל מח' ההגירה בממשלת המנד"ט המארגנת את עלייתם של מאות אלפי יהודים מרחבי העולם לארץ.  


מסחר ודיפלומטיה 

שש שנים מאוחר יותר חזר שלוש לעולם המסחר, והקים עסק שהפיץ בעולם את התפוז הישראלי. העולם כולו הכיר את הפירות האיכותיים העטופים בנייר עם עיצוב מיוחד ועליהם המילים "Jaffa Oranges". עשור לאחר מכן המשיך את חיזוק הקשר של המדינה שבדרך עם מדינות אירופה ובאמצע שנות השלושים הקים את לשכת המסחר ישראל רומניה וזכה לאות הוקרה על חיזוק הסחר ההדדי, פעולה שמנעה גזרות שהטיל מלך רומניה על המוצרים של המוסדות הציוניים. צדוק, שהיה מיועד לשרת עם הקמת המדינה את ממשלת בן גוריון כחבר בוועדת הבטחון נפטר בפתאומיות ולא זכה לכהן בתפקיד. 


מנציחים את פועלו של האדם שקשר בין מדינות ושלב מסחר בדיפלומטיה 

בתחילת שנות השישים תרמו אלמנתו של צדוק שושנה וילדיהם סכום של 3,000 שקלים על מנת לפתוח קרן מלגות על שם צדוק. הסכם שנחתם עם העיריה קבע כי מדי שנה תוענק מלגה בגובה שכר לימוד שנתי לאחד מהסטודנטים ותשא את שמו של צדוק. 


ככל שעבר הזמן המלגה נשכחה ולא הוענקה  אך זכתה לתחייה מחודשת. השנה, בזכות עבודה משותפת של עירית תל אביב ומשפחתו של צדוק המלגה מצאה את יעודה והוענקה בדצמבר לסטודנטית האקדמית נור דסוקי, הלומדת לתואר שני בבית הספר לממשל וחברה באקדמית תל-אביב-יפו.  


קראו עוד על האיש, פועלו והמלגה הניתנת בשמו 

אנו שמחים להמשיך ולהנציח את פועלו של צדוק שלוש בדורות הבאים באמצעות "מלגת שלוש"