כניסה

מכון מפרשים: המקום שמחבר בין ידע מחקרי לקליניקה

|

 

מהי הדרך הנכונה והאפקטיבית לשלב בין שתי גישות שונות במהלך טיפול פסיכולוגי, וכיצד מחברים בין המחקר לקליניקה ויוצרים תנועה ביניהן? מכון מפרשים לחקר והוראת הפסיכותרפיה בראשות ד"ר שרון זיו ביימן הנמצא בבית הספר למדעי ההתנהגות, שם לו למטרה לקדם את החיבור בין העולם המחקרי והפרקטיקה במטרה להעמיק את הידע של המטפלים ולהעניק כלים טיפוליים להעצמת התהליך הטיפולי.

 

החזון מאחורי הגוף המיוחד הזה המורכב מסטודנטים לתואר ראשון ושני במדעי ההתנהגות, בוגרים ומרצים בכירים, הוא אינטגרציה של הפסיכותרפיה, במטרה לקדם חיבור בין מחקר לטיפול ובין ידע מחקרי לקליניקה, מתוך התפיסה שמטפל לא חייב לבחור רק בגישה טיפולית אחת, אלא יכול לשלב בין כמה אסכולות כדי להעמיק ולהעצים את אפקטיביות הטיפול, ולחבר בין הצרכים של המטופל, המאפיינים של המטפל והקשרים בין גוף לנפש. כחלק מיישום החזון משלב המכון בין שתי אבני בסיס עיקריות: תחום ההוראה וההשתלמויות ותחום המחקר. שילוב זה מגבה את הפעילות המחקרית הנרחבת בכלים פרקטיים המעמיקים את הידע התאורטי והטיפולי של מטפלים.

 

Capture.PNG
כך נראה יום העיון האחרון. צילום: כריס נייוולט

 

 הפעילות בתחום ההוראה וההשתלמויות כוללת חמישה ימי עיון בשנה לצד תוכנית קורסים ענפה. השנה, למשל, נפתחה תוכנית תלת שנתית לפסיכותרפיה מבוססת אינטגרציה, המיועדת למי שמגיע מעולם הטיפול המגוון: החל מפסיכולוגים, דרך עובדים סוציאליים ועד למטפלים באמנות שמבקשים להעמיק בתחומם ולרכוש כלים טיפוליים נוספים שיוכלו לשלב בגישה הטיפולית.  לצד שתי יחידות הליבה של המכון, פועלות עוד ארבע יחידות נוספות: לימודי גישת ה-ACT, לימודי פסיכותרפיה במצבי אבל ואובדן, גוף ונפש בתהליכי פסיכותרפיה וטיפול אינטגרטיבי בהתמכרויות.

 

נושא זה אף יבחן ויעלה לדיון ביום העיון הקרוב שיתקיים ב- 1.12 ויעסוק בהתמכרויות התנהגותיות. "ישנן כל מיני התנהגויות שנראות יומיומית: החל ממסכים, דרך ספורט ומין ועד קניות", מסבירה מאיה להמן, מנהלת תחום ההוראה במכון, אך ישנו גבול דק בעידן שלנו, המפריד בין התנהגות נורמטיבית להתנהגות שיש בה תווים התמכרותיים שעונים לנו על צרכים נפשיים".


יום העיון הקרוב יוקדש, כאמור, להרצאות שיעסקו בנושא ויועברו על ידי מיטב המרצים המובילים בתחומם, ביניהם ד"ר שאולי לב-רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות ותחלואה כפולה במרכז הרפואי לב-השרון ומרצה בכיר בחוג לפסיכיאטריה שידבר על אתגרים באבחון התמכרויות התנהגותיות; ד"ר אילן טל, מומחה בפסיכיאטריה, פסיכיאטר בכיר בעל תואר דוקטור לרפואה באוניברסיטת בן גוריון ובעל תואר מנהל מערכות בריאות באוניברסיטת תל אביב ידבר על

התמכרות התנהגותית והדרכים לטפל בה בקליניקה ; ד"ר דלית לב ארי, פסיכולוגית ארגונית וחברת סגל וראש המסלול לפסיכולוגיה של ספורט ופעילות גופנית באקדמית תל אביב-יפו תעביר הרצאה העוסקת בצד האפל של הספורט: התמכרות לעיסוק בפעילות גופנית -פרופיל אישיותי ודמוגרפי של מכור. להרשמה ליום העיון ולפרטים נוספים - לחצו כאן.