כניסה

לשלב משפחה וקריירה – לא מה שחשבת

|

בעבר משפחה הייתה לא רק התא הבסיסי ביותר שלנו אלא גם בנויה באופן דומה:  אבא, אמא, ילדים. אבל המציאות השתנתה, התיזה עתיקת היומין אותגרה, התבנית המסורתית נסדקה, נשברה – ואז הותכה למגוון הולך וגדל של צורות והגדרות למונח שהיה ונותר צורת הקיום הבסיסית ביותר: משפחה. וכך, הצורך להבין את התהליכים המרתקים העוברים על התא המשפחתי משתלב בצורך ההולך וגדל להעניק פתרונות חדשים לאתגרים הייחודיים מולם ניצבות המשפחות החדשות בעידן העכשווי.  

  

המונח משפחה היה עד לפני עשור או שניים יציב כל כך בעולמנו המשתנה. היום, כל ניסיון להגדיר מחדש את המושג זוכה להררי דיונים וטיעונים לכאן ולכאן – טיעונים דתיים, מגדריים, משפטיים, חינוכיים, סוציולוגיים ופסיכולוגיים. ואם לא די בכך, השינויים מרחיקי הלכת בעולם התעסוקה הציבו גם הם אתגרים למכביר עבור משפחות : שעות העבודה בעולם גלובלי חדרו אל שעות המשפחה והפנאי – מאלצות עובדים ועובדות כמו גם את המעסיקים לחשב מסלול מחדש על מנת להגביר את האיזון בין שעות עבודה לשעות משפחה, כך שיהיה מותאם לעולם החדש, מבלי לפגוע בזכות הבסיסית של כל אחת ואחד מאתנו – לא רק להקים משפחה אלא גם לטפח אותה וליהנות ממנה. 

  

אל מול השינויים הללו, צוות מרצים וחוקרים רב תחומי באקדמית תל-אביב-יפו מציע תכנית חדשנית לתואר שני בלימודי משפחה , תכנית המתמקדת באתגרים של משפחות במאה ה-21 על שלל צורותיהן והמורכבויות שעמן הן מתמודדות.  

  

המסלול לתואר שני בלימודי משפחה מכשיר יועצים ויועצות שיוכלו, בין היתר, להשתלב במחלקות משאבי האנוש של חברות גדולות – אבל לא רק. הבוגרים/ות יוצאים עם ארגז כלים שמאפשר להם להפוך ליועצי ויועצות משפחה בתחומים המרובים של התפקוד המשפחתי, תוך שילוב של התנסות מעשית במהלך הלימודים.  1.jpg


  

תואר ייחודי – שתי התמחויות מרכזיות: 

  

הראשונה בייעוץ פרטני למשפחה העכשווית. המסלול יתמקד באתגרים הנורמטיביים עמם מתמודדות משפחות בעת העכשווית, דוגמת משפחות יחידניות, משפחות חד מיניות או משפחות בהן ילדים ממספר קשרי זוגיות החיים תחת קורת גג אחת. בנוסף היא תעסוק במעברי חיים כגון שינויים בסטטוס הזוגי (נישואין, גירושין ואלמנות), תהליכי הקמת משפחה (הריון, לידה, פונדקאות ואימוץ), בחירה והסתגלות למסגרות חינוכיות (כניסת ילדים לגן, מעבר לביה"ס, אתגרים לימודיים בחטיבה ובתיכון), שינוי תפיסות ודרכי פעולה במעבר מהורות לילדים , להורות למתבגרים, והורות לילדים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם המבוגרים (חיילים, סטודנטים), התמודדות עם עזיבת הילדים את הבית,  שינויים בתחום התעסוקה (קידום, רילוקיישן, יציאה לגמלאות) התארגנות מחדש לאור שינויים תפקודיים בשל תהליכי הזדקנות או מחלה.   

  

ההתמחות השנייה תתמקד באחד הנושאים המבוקשים כיום בשוק – איזון עבודה ומשפחה. אחת המגמות הבולטות בשוק העבודה במאה ה 21 הוא הבנת הצורך בשילוב בין העבודה לפנאי ומשפחה. חברות רבות בשוק הפרטי והציבורי הבינו שזהו צורך בסיסי של כל אדם והן מתאימות את עצמן לצרכי העובד והעובדת. יש חברות בהן עובדים.ות יכולים לבחור לעבוד מהבית יום בשבוע, אחרות מאפשרות לצאת מוקדם לאסוף את הילדים. המסלול יעניק כלים לעוסקים בתחום ויפתח פתח למגוון רחב של תפקידים במגזר הציבורי והפרטי. 

  

חשוב להדגיש: לא מדובר כאן בלימודי תעודה או קורס המשך. זהו תואר שני לכל דבר, הכולל התנסות מעשית בייעוץ במהלך הלימודים. הוא מיועד ליועצים ארגוניים, מנהלי משאבי אנוש, אנשי חינוך, ולאלו העוסקים במקצועות טיפוליים ומעוניינים להרחיב כיום את סל הכלים העומד לרשותם ובעקבות כך גם את קהל מטופליהם. 


לפרטים נוספים אודות תואר שני בלימודי משפחה הקליקו כאן