כניסה

השמיים הם לא הגבול: פרויקט הגמר המעופף של האחים הסטודנטים

|

 

פתאום קם אדם בבוקר ומחליט שהוא רוצה לבנות רחפן. הוא רותם לעניין את אחיו ואת חברו הטוב ביותר, ויחד הם יוצאים למסע בן שנה, שבסופו יעלה לשמיים רחפן אוטונומי. לחלום המאתגר אחראיים האחים גיא וניר טולדנו (28 ו-26) וחברם הטוב מאור גרשקוביץ (28), סטודנטים המסיימים השנה תואר במדעי המחשב, שהשתתפו בתערוכת פרויקטים של בית הספר למדעי המחשב כחלק מפרויקט הגמר שלהם.

 

איך נולד הפרויקט המעניין הזה?
גיא: "התערוכות שהתקיימו בשנים הקודמות תמיד היו מאוד מרשימות, והפרויקטים תמיד ברמה מאוד גבוהה. זה מאוד מרשים ונותן השראה. אני, אחי הקטן ניר ומאור, החבר הכי טוב שלי עוד מהתיכון אהבנו מאוד את הרעיון והחלטנו להשתתף השנה. בחרנו ליצור רחפן אוטונומי וגם לכתוב אפליקציה שתשמש אותנו להטסה ידנית דרך הטלפון".

 

 

נשמע מאתגר. מאיפה מתחילים?
"למדנו במשך חודשים רבים את כל הדרוש, החל ממושגים מתחום התעופה, דרך תחום הרחפנים ועד למונחים מעולם האלקטרוניקה. בסוף התהליך הזמנו את החלקים הדרושים ופנינו לעבודת ההרכבה שכללה תכנון, הברגות, הלחמות, מדידות, כיולים, תיקונים וכמובן שגם חבישות. כן, נפצענו לא מעט. לאחר מכן התחלנו ללמוד את המתמטיקה הדרושה בשביל לכתוב קוד למחשב טיסה, אלגוריתמים לעיבוד תמונה שינטרו את מטרת המעקב, ותוכנת טייס אוטומטי שינווט את הרחפן אל המטרה. בנוסף לכל אלה גם כתבנו אפליקציה להטסה ידנית דרך הטלפון והעלאה של הווידאו המצולם ל-youtube live. לבסוף, לאחר מאמצים רבים ושנה שלמה של בנייה, תכנות, למידה שכללה כל תחום אפשרי - חומרתי ותכנתי - הגיע יום התערוכה. כל צוות סטודנטים קיבל עמדה בה הוא הציג את הפרויקט, ושופטים מהאקדמיה ומהתעשייה עברו בין כולם והציגו שאלות והתעניינו. אנחנו הטסנו, הדגמנו, נפצענו שוב וחפרנו לכל מי שהיה מוכן להקשיב".

 

גיא טולדנו.PNG
ניר, מאור וגיא עם הרחפן SKYPI | צילום: שירן גרשקוביץ

 

 

הרחפן האוטונומי SkyPi הרשים את השופטים ואת שאר משתתפי התערוכה והגיע למקום השני המכובד. בשנה הבאה מתכוונים השלושה להגיע לתערוכה פעם נוספת, אבל הפעם לא כמשתתפים. "אנחנו מתכוונים להגיע לתערוכה בשביל להתרשם מהפרויקטים של הסטודנטים שיציגו שם, אחרי שהשנים הקודמות וגם הנוכחית היו כל כך מוצלחות ומעוררות השראה".

 

לאקדמית הגיע גיא בהמלצת חבר, לאחר שלמד הנדסת מכונות בטכניון ורצה לחזור למרכז ולשנות תחום למדעי המחשב. "הבחירה באקדמית הייתה הבחירה הטבעית עבורי", הוא נזכר, "חבר שלי היה בזמנו בוגר טרי של האקדמית והמליץ בחום על המוסד כמקום לעשות בו את התואר.  אותו חבר משמש כיום כראש צוות פיתוח מוערך מאוד בחברת Dell בישראל (ExtremeIO) ואני מודה לו על ההמלצה בכל פעם שאנו נפגשים".

 

לתואר במדעי המחשב הביא עימו גיא נוכחות משפחתית מכובדת: אחיו ניר המסיים גם הוא השנה את התואר במדעי המחשב, ודניאל, אח נוסף בן 23 שמסיים שנה ב' בבית הספר למדעי המחשב. כשהוא לא עובד על פרויקטים מאתגרים מחלק גיא את זמנו בין בת הזוג, הלימודים לתואר ועבודתו בחברת  Elastifile. לאחר סיום התואר הוא מתכנן לשקוד על פיתוח הקריירה ולהקים משפחה.

 

בדיעבד, מה הדבר שאתה הכי מרוצה ממנו בלימודים?

"הדרך בה דברים מתגלגלים. למרות שאני לומד מדעי המחשב ובחרתי בזה כקריירה, מעולם לא התחברתי למחשבים לפני כן. רק כשלמדתי הנדסת מכונות הבנתי שאני ממש אוהב לתכנת, נפל לי האסימון, ומאז מדובר ברומן".