כניסה

הכלכלה החדשה על פי צפריר בלוך-דוד

|

יום אחד הסתכל סביבו ד"ר צפריר בלוך-דוד, מרצה בסגל של בית ספר לניהול וכלכלה, והבין שמשהו בסיפור שסיפרו לו תמיד אודות חייו פשוט לא עובד. "אישתי היא פסיכולוגית שיקומית בבית לווינשטיין, לי יש עבודה ודוקטורט, ועדיין – המשוואה הכל כך ברורה של 'תהיה ילד טוב תשקיע, תתאמץ, תלמד, תעבוד קשה ויהיה בסדר' – פשוט לא עובדת", מספר בלוך-דוד. 


"אני ומשפחתי לא נחשבים לחלשים בחברה ואפילו להיפך, ועדיין כל חודש אנחנו צריכים תמיכה של המשפחה כדי לסיים את החודש. חשבתי לעצמי 'אם משהו כל כך סוחף וגורף, יש בעיה של דור, של שכבה, ויש בתוך הוואקום שנוצר מקום לייצר פתרונות". במהלך החיפוש אחר פתרונות, הגיע בלוך-דוד לתחום כלכלה משתפת ומטבעות משלימים, אמצעי חליפין מקומי, שאינו מחליף את המטבע הלאומי אלא משלים את הפעולות שהמטבעות הלאומיים לא יודעים לעשות. ככל שחקר את הנושא, כך הרגיש בלוך-דוד שהגיע לנחלה, ובזה הוא מתעסק גם היום.

בהכשרתו הוא פסיכולוג חברתי ואת הדוקטורט שלו עשה בהתנהגות ארגונית, שיפוטים וקבלת החלטות. "הנושא הזה הוא בין כלכלה לפסיכולוגיה", הוא מסביר, "וההתמחות שלי היא בתחום של פיתוח חברתי כלכלי, כלים חדשניים ומגמות חדשניות שעוסקים בפיתוח כלכלי חברתי בארץ ובעולם". לאקדמית הגיע לפני כשנה במטרה לקחת את הפרקטיקה בתחום של פיתוח חברתי כלכלי, להביא אותו לאקדמית ולהפוך אותה למובילה בתחום. "האקדמית הפכה את הנושא לדבר מרכזי, ובימים אלה אני מפתח חמישה קורסים, ארבעה מהם חדשים, ביניהם כלכלה משתפת עיצוב התנהגות, התנהגות בחברה ובאירגונים. אני משלב גם הוראה וגם מחקר בנושאי פסיכולוגיה, כלכלה וחברה, פיתוח חברתי כלכלה ובעיקר בכלכלה משתפת ומטבעות משלימים. חשוב לי לעסוק בפרקטיקה וואני מכוון לארגונים חברתיים ולעייריות. הם אלו שיכולים לייצר ecosystem חדש", הוא מסביר.

 

צפריר.PNG
צפריר בלוך-דוד

 

במקביל לפיתוח הקורסים עובד צפריר על בניית מרחב עבודה משותף עבור כלל בעלי העניין באקדמית שרוצים לקדם את הנושא החברתי הכלכלי. "עשינו מפת ויקיפדיה דיגיטלית שכל מי שמעוניין יוכל לעלות ולעדכן את הידע בתחומים אלה כדי שאנשים יוכלו להבין ולהכיר. עשינו מיפוי של קשרי קהילה ובנינו את הקונספט כדי לגבש את הכלים שאיתם צריך לעבוד", הוא מספר. כשהוא לא מרצה הוא מקדיש את זמנו למשפחתו, לפורום WEconomize העוסק במחקר יזום ויעוץ בתחום של כלכלה משתפת ומטבעות משלימים ולטיולים בטבע. "מאז היותי ילד תמיד הדרכתי בחוגי בסיירות", הוא נזכר. "היום זה בעיקר משפחה, ספרים טובים וטיולים משותפים".


מתי לאחרונה הרגשת סיפוק אדיר מהמקצוע?

"בכל פעם שמזמינים אותי לדבר על הנושאים שבהם אני עוסק, אני חש סיפוק אדיר. גם כשעיריית תל אביב הזמינה את קבוצת WEconomize לייעץ איך להקים את מערך התחבורה המשתפת חשתי סיפוק אדיר."

 

איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?
"אני מקווה להיות במקום שמאוד משפיע על ה- ecosystem החברתי כלכלי בארץ".