כניסה

על המסלול להצלת חיים: ממדעי הסיעוד באקדמית אל הפגיה של וולפסון

|

4.jpg


בחיוך מלא גאווה מספרת לנו מוריה מימרן, סטודנטית (או, למעשה בוגרת טרייה טרייה) של תואר ראשון בלימודי סיעוד (.B.S.N) באקדמית תל-אביב-יפו, על התואר שהוענק לפגיה בה היא מבלה היום חלק ניכר מהיממה – שכן בין עשרות הפגיות בבתי החולים בארץ, "וולפסון" זכתה לדירוג המכובד במקום הראשון ב"מודל תימרוץ פגיות" בפעם השנייה ברציפות.


הדרך אל התואר בסיעוד לא הייתה פשוטה. מוריה, בת 30 מראש העין, לא חשבה שתמצא את הזמן להתחיל לימודים אקדמיים. מילדות מורכבת דרך חתונה וילד ראשון כבר בגיל 21, נראה היה כי החיים בחרו למוריה את הנתיב בו תצעד. אלא שלמוריה היו תכניות אחרות, ושילוב מעניין של אירוע אישי עם דחיפה קלה ללימודים מבן הזוג הצעיר הובילו אותה לחשב מסלול מחדש.

 

"היום אני מבינה שמדובר במעגל שנסגר"

כשהייתי בהריון עם הבת שלי הרופא התחיל לזהות בעיות התפתחותיות, כמעט הוכנתי ללידה שקטה ולבסוף זכיתי ללדת מעט לפני הזמן והילדה שהתה בפגיה. כאשר שבנו הביתה, מצאתי עצמי תוך זמן קצר, במאמצים ליישם את הטכניקות שלמדתי מהאחיות ולהתמודד עם החייאה לבדי. כאשר הילדים גדלו מעט, בעלי עודד אותי לעשות תואר בתחום אליו אני "מתחברת". הניסיון בהצלת חיים הוביל את מוריה לשאוף לתחום הרפואי – וללימודי הסיעוד. משם נפתחו הדלתות לפגייה המצטיינת של וולפסון. כך נסגר לו מעגל – מאם שזכתה לטיפול המסור בפגיה לאחות אקדמאית מצילת חיים.

 

מה תוכלי להמליץ לאימהות צעירות המתלבטות אם ללמוד לתואר?

"לא לוותר על החלום. להמשיך בכח, עם האתגרים של גידול משפחה". מוריה מגלה – "למזלי הייתה לי לאורך כל הדרך את תמיכתו של בעלי. יש אימהות שבוחרות במסלול חיים הפוך, מסיימות את הצבא מתחתנות ומתחילות משפחה ורק אז מתחילות את התואר והלימודים.

"לפעמים," היא מתוודה - "כשמוצאים את האדם הנכון להתחיל זוגיות בריאה אפשר להמתין מעט עם התואר, ולהתחיל אותו בכל גיל, גם בשלהי גיל שלושים ואפילו ארבעים".

 

לא עוצרת וממשיכה לשאוף מעלה

מוריה לא עוצרת בתפקיד הנוכחי וממשיכה בלימודי התמחות נוספים בתחום - "לצד המגע החם לו זוכים הפעוטות שנולדו טרם זמנם, פעמים רבות יש להעניק גם טיפולים רפואיים להצלת חיים".

מימרן ממשיכה: "כפי שרופאים בוחרים תחום התמחות כך גם אחיות. אני בחרתי להמשיך את הלימודים ולהתמחות בטיפול נמרץ בפגים ובעוד שישה חודשים אמשיך את הלימודים בתחום".

 

אכן, לימודי הסיעוד הם תחום הולך ומתפתח, שיכול להוביל לקריירה מספקת, מתגמלת ומצילת חיים.

לרשות המתעניינים קיימים בבית הספר למדעי הסיעוד מסלולי הכשרה – על פי צרכי הסטודנט:

  1. תואר ראשון בסיעוד
  2. להיות אח/ות אקדמאי/ת
  3. אפשרויות קידום בניהול בתחום

 

צוות האקדמית מאחל למוריה ולכל הסטודנטיות והסטודנטים בבית הספר למדעי הסיעוד להמשיך בהצלחה בנתיב המיוחד שבחרו: פרנסה ונשמה בקריירה אחת.