כניסה

יש עבודה, יש שפה

|

רון פאר הפך את הקושי האישי שלו למצוא עבודה מתאימה – למסלול קרייריסטי ייחודי, המסייע לרבים שהיו במצבו להשתלב בשוק התעסוקה באופן המתאים ביותר להם. על הדרך, הוא מוכיח לכל מי שרק חפץ, כמה קל ללמוד שפה. הכל התחיל במהלך לימודיו באקדמית תל -אביב-יפו.


רוןפאר4.jpg


אין ספק: רון פאר מצא את הצומת המדויק אליו מתנקזים החלומות, האמונות והאתגרים שהציב לעצמו. כשהוא מציין באתר חברת ההשמה שפתח "מרכז לחיפוש עבודות בחינם עבור כל דורש וללא הבדלת גזע, דת צבע או מין" – אלה לא מלים מן הפה אל החוץ. בשנה ב' של לימודיו התקבל לתכנית שלום מיוחדת ב-NYU היוקרתית בניו-יורק. אל התכנית התקבלו ארבעה: ישראלים ופלסטינים. מצד אחד, אי-ידיעת השפה הערבית הפכה לנטל עבורו; מצד שני, אופן הלימוד המקובל של ערבית בישראל מתבסס על לימודי דקדוק מעייפים ומסובכים. רון חשב שלימודים פרקטיים של שפה חייבים להיות פשוטים יותר ולכוון בראש ובראשונה ליכולת לתקשר ולהבין את הסביבה – גם אם באופן בסיסי, תוך התנסות ושמיעה, ניסוי וטעיה. 


כאשר חזר ארצה ניגש מיד לבנות תכנית ללימודי ערבית באקדמית. תוך חמישה ימים סגר שני קורסים עד אפס מקום. שני מחזורים של סטודנטים מבתי הספר השונים של האקדמית פשוט למדו בזמנם החופשי ובאופן מסובסד ערבית מדוברת.

היום, בסיוע צמוד של ערן כץ, שיאן גינס עולמי בזיכרון, הוא מנהל בית ספר ללימודי שפות, ניו-סקול שמו, המציע שעתיים שבועיות ללימודי ערבית, איטלקית, צרפתית, רוסית, גרמנית, אנגלית, סינית או ספרדית "ובקרוב", הוא מוסיף, "גם פורטוגזית ויפנית".

השילוב בין לימודי שפות לטכניקות זיכרון דורש הסבר. "מחקרים בינלאומיים בדיסציפלינות שונות מראים, שעל מנת להבין %75 משפה – כל שפה – צריך לדעת 1000 מילים בסיסיות", מספר רון. "כשחזרתי לארץ פיתחתי עם ערן כץ תורה שלמה ללימודי שפות המבוססים על טכניקות זיכרון: Memoreach .מדובר היום בבית הספר הראשון בעולם המתמחה בלימודי שפות מבוססי זיכרון."

ב-2016 זכה לסגור מעגל קטן, לאחר שקיבל פניה מארגון בינלאומי בשם Speaks Generation Our( OGP ) ללמד 24 סטודנטים למנהל עסקים – 12 פלסטינים ו-12 ישראלים, שפה. "הרציונל שאני כל כך מאמין בו", מספר רון, "מבוסס על פתרון up bottom ,מלמטה למעלה: שיתופי פעולה כלכליים ועסקיים בין שני העמים".

חברת ההשמה שפתח בעקבות המשבר שנקלע אליו במציאת העבודה המתאימה עבורו, גם היא פועלת באופן ייחודי: " ההבדל המרכזי בין ניו-יורק לחברות אחרות בתחום, הוא שאנחנו לא מפרסמים כמעט אף פעם את תיאורי המשרות למועמדים. במקום, המועמדים מגיעים אלינו ישירות לחפש עבודה ואנו בוחנים את מאפייני אישיותם, התנהגותם וסגנון התקשורת שלהם, בשילוב הרקע המקצועי והעיוני הנדרשים לתפקיד אליו אנחנו מגייסים. באופן הזה, אנחנו למעשה מתאימים את העבודה למועמד ולא להיפך - בדומה למצב הקיים בשוק. 

החברות שאליהן אנו שולחים את המועמדים עוסקות בתחומי הטכנולוגיה, הפיננסים והקמעונאות. אנו עובדים עם מספר מגייסים פנימיים וחיצוניים אשר עברו הכשרה ייעודית אצלנו והם אחראיים על המיון ובמידת ההתאמה - על ההשמה בתפקיד הרלוונטי."

וכך, שנים ספורות לאחר סיום לימודיו באקדמית תל -אביב-יפו, מוצא עצמו רון פאר מנהל בתל -אביב שני עסקים המשתלבים היטב עם ראיית עולמו החברתית והפוליטית, עסקים הנותנים מענה רלוונטי למציאות שבה כולנו חיים – שוק תעסוקה המשתנה ללא הרף, בעולם גלובאלי שבו שפה היא לא רק גשר לשלום, אלא גם לפרנסה ועסקים.


3.jpg