כניסה

חושבים מחוץ לקופסא: הכירו את הקורס ההתנסותי - עיצוב ותכנון מוצר חדש

|

כיצד מתחיל תהליך יזמי? עד היום תפשנו אותו כרעיון שמועבר כפי שהוא למציאות. אך בפועל, מדובר בתהליך שמתפרש על פני זמן ממושך ומערב לעתים מספר הוגי דעה שמגיעים מרקעים ותחומים שונים. קורס התנסותי חדש, הנלמד כחלק מהתואר הראשון בכלכלה וניהול,  מסייע לסטודנטים לעבור את המסע המרתק של יזם - שלב אחר שלב בדרך לאב טיפוס ראשוני

 

לומדים תוך כדי עשייה 


הקורסים ההתנסותיים באקדמית תל אביב-יפו מעבירים את הידע התיאורטי לצד ההתנסות המעשית  כל זאת על מנת שתהיו מוכנים כבר מהיום הראשון לאחר התואר, להתחיל לעבוד בתחומים אותם למדתם. בקורס "עיצוב ותכנון מוצר חדש", תגלו כיצד מתוכנן כל מוצר  החל מהצורך עליו הוא עונה, הדרישות שלו בשוק, תהליך העיצוב שלו בשניים ובשלושה ממדים והדפסתו הראשונית באמצעות מדפסת תלת ממדית. הקורס המרתק מועבר באקדמית בשיתוף עם מרכז החדשנות של עיריית חולון. 

המחזור הראשון של הקורס נמצא היום בשלבים האחרונים, לאחר שאב הטיפוס של המוצר הראשוני הודפס ועבר תהליך מרתק של שינוי לאחר ראיונות עם לקוחות פוטנציאליים שהתנסו במוצר, על מנת להתאים לצרכי הלקוח הסופי. דיברנו עם מרצת הקורס, ענת גולדשטיין, ושמענו על התהליך המרתק. photo by Nir Shaanani 32.jpg

 

תהליך היזמות מיושם באקדמית 


"באקדמית תל-אביב-יפו  עוברים הסטודנטים את תהליך היזמות על פי מודל הלמידה ההתנסותית של חוקר היזמות דיוויד ריי שפיתח מודל המכונה "Opportunity-Centered Process"על פי מודל זה הסטודנטים מזהים הזדמנות וצורך שקיים בשוק והם מתחברים עליו אישית, ופועלים לתכנון ופיתוח מוצר חדשני".  

"הסטודנטים שלנו מוצאים את האתגרים השונים" ממשיכה גולדשטיין  "בתחום החינוך, הבריאות, איכות החיים ותחומים נוספים מזהים את הצורך במוצר מסוים ומתנסים בכל השלבים של פיתוחו". 

"השנה, התחלנו מצוותי סטודנטים שזיהו מספר צרכים וכתבו על פיהם רעיונות למוצרים. הם כתבו את הקונספט הראשוני - מהו הצורך? כיצד לעצב את המוצר? ובאיזו טכנולוגיה להשתמש? ואז עברו לייצור אב-טיפוס בסדנת ה- Makers המעשית בשיתוף עם עיריית חולון". 


 

מפתחים את המוצר בצוות מולטי-דיסציפלינרי מעולמות תוכן שונים 


"במרכז ה"מייקרים" אפשר לעבוד עם החומרים עצמם. התחלנו את התהליך מצוותים מגוונים שכללו את המרצים והסטודנטים בקורס. הרעיונות הוצגו בפני תלמידים ומורים של מרכז החדשנות, שבחרו מתוך רשימת הרעיונות מוצר אחד שאל הצוות שלו יצטרפו לתהליך ייצור אב-טיפוס". 

"משם," מתארת לנו גולדשטיין - "נבחר המוצר הראשוני. למשל אחד הצוותים הציע מחק ללוח מחיק המחובר אליו בציר קבוע, ולא הולך לאיבוד. הסטודנטים והמרצים זיהו צורך למחיקה יעילה יותר של הלוח והוסיפו גם סל מיוחד לפסולת הנוצרת כתוצאה מניגובו. את הרעיון הם ציירו בסקיצה ראשונית על דף ולאחר מכן עברו לתוכנות תלת הממד". 

"באולם המייקרים התחלנו להעביר את הסקיצה לתוכנה פשוטה וחינמית של תלת ממד. יצרנו מודל זעיר של הפרויקט, בחרנו את החומרים המתאימים ליצורו והדפסנו את המוצר שלב אחר שלב – צירים, גלגלים ומקל מפלסטיק. כך נוצר אב הטיפוס הראשוני". 


 

שינוי אב הטיפוס לפי פידבק לקוח: מה לקוחות פוטנציאליים חשים ביחס למוצר החדש? 


"בשלב זה הסטודנטים עברו לבדיקה של אב הטיפוס מול לקוחות פוטנציאליים. בהדרכת המרצים הם החלו לדבר עם מורים בכדי לבחון את השימוש במוצר החדש. עברנו את תהליך שינוי הקונספט של המוצר והתאמתו למשתמשים על בסיס הפידבק שהתקבל" וגולדשטיין מתארת -  "בזכות תהליך זה נוסף קפיץ חדש המאפשר למחוק רק חלקים מהלוח". 

בסוף מאי יתקיים מפגש סיכום של הצוות המולטי-דיספלינרי, ובו ידונו בהמשך התהליך - הפן השיווקי והעסקי של קידום המוצר בעתיד, במקביל להמשך פיתוח.  


photo by Nir Shaanani 72.jpg

 

ענת, מה מייחד את תהליך היזמות? 


"כאשר חברה עסקית גדולה מוציאה מוצר חדש לשוק, קהל היעד כבר הוגדר מראש. אך, בתהליכי היזמות הראשונית אין עדיין קהל יעד, אין לקוחות קיימים, וגם אין תקציב לפיתוח הרעיון למוצר. לכן לפני ש"רצים" לפתח ולייצר MVP – מוצר ראשוני בסיסי, מתכננים ובונים אב-טיפוס של המוצר מחומרים פשוטים וזולים (למשל בהדפסה בתלת-מימד), אותו בודקים בתהליך שנקרא 'תיקוף לקוחות'. בתהליך זה, הנקרא Design Thinking, מוודאים מול לקוחות פוטנציאליים האם יש להם צורך במוצר, האם קונספט המוצר כפי שנראה באב-הטיפוס מהווה פתרון לצורך, והאם היו מוכנים לשלם עליו. 

תהליך זה מתבצע החל מזיהוי ההזדמנות הראשונית, דרך סיעור מוחות ועבודה בצוות מגוון של אנשים מגילאים שונים, מרקע שונה ומתחומי התמחות שונים. שילוב זה של קבוצה מגוונת מסייע ליצור דבר חדש, לחשוב מחוץ לקופסה". 

 

רוצים לגלות כיצד יוצרים מוצר חדש והופכים רעיונות למציאות? 

קראו על הקורס החדש עוד בעמוד הקורסים ההתנסותיים באתר 

 

קראו עוד על התואר הראשון בכלכלה וניהול