כניסה

כרטיס הכניסה שלכם לגרמניה ממתין לכם

|

BIPA הינה תכנית האצה (אקסלרטור) ייחודית, במסגרתה צוותים מעורבים מישראל וגרמניה עובדים ביחד על אתגרים חדשניים שמציעות חברות עסקיות מובילות. במהלך התכנית ניתן להציע ולפתח פתרונות לאתגרים המוצעים על ידי החברות. הפיתוח נעשה בליווי מנטורים עסקיים בעלי ניסיון רב - עד להגשה לחברה שהציבה את האתגר, בסיום התכנית.

התכנית בנויה ומיועדת לסטודנטים, או כאלה שסיימו את התואר בחמש השנים האחרונות, נמשכת כ-4 חודשים אשר מתחלקים לשני חלקים: 8 ימי 'האקתון' (במהלך פברואר, יערך ביפו), וכ-3.5 חודשי עבודה מרחוק (מקוונת) עם חברי הצוות בגרמניה.

מה המטרה?

האקסלרטור נולד כשיתוף פעולה בין 'המתחם' ליזמות באקדמית בראשותו של ד"ר אייל בנימין, ו-4 גופי יזמות שונים במינכן. מטרתו היא לאפשר למידה יזמית לסטודנטים ויזמים מתחילים, ולאפשר להם לחוות יזמות ויצירת חדשנות פתוחה בחברות עסקיות, במסגרת תכנית רב-תרבותית ייחודית.


 

ארז גביש, בוגר בית הספר למדעי ההתנהגות, מלווה את הפרויקט ומספר:
"זוהי הזדמנות ייחודית עבור יזמים צעירים וחסרי ניסיון, המאפשרת התנסות אמיתית ביצירת פתרונות חדשניים ובעלי היתכנות אמיתית ליישום. התכנית מאפשרת לחוות אישית תהליכים יזמיים מול חברות עסקיות, התפתחות אישית כיזם וכאיש עסקים, נטוורקינג עסקי (גורם מפתח בקריירה), למידה של כלים חדשים, היכרות עם ניהול פרויקטים עם צוות בינלאומי ועוד.
"יזם או איש עסקים טוב חייב לדעת לזהות ולנצל הזדמנויות. לכן אני מאמין שסטודנטים באקדמית, אשר מקדמת מאוד את נושא היזמות והעסקים במגוון קורסים, סדנאות, מפגשי נושא (meetup) ועוד – יזהו את BIPA כצ'אנס ייחודי באופן אישי ובאופן מקצועי. אני לא הייתי חושב פעמיים."


 

לדבריו, "לסטארטאפיסט הישראלי יש לא מעט יתרונות. כנראה, זה עניין ישראלי-תרבותי שגורם לישראלים רבים פשוט לא לפחד מאחת התכונות החשובות ליזם: לנסות למרות הסיכוי לכשלון. כישלון של מיזם עסקי תורם מאוד להתפתחות היזם והמיזם, ויש ללמוד ממנו ולהפיק לקחים. זה לא אומר שזה לא כואב ליפול. נהפוך הוא – זה קושי אישי, עסקי וכלכלי לך ולמשפחתך, אך הוא מחשל, מלמד והופך אותך ליזם ואיש עסקים טוב יותר. זה פשוט חלק מהליך היזמות.
לישראלים יש גם תכונות נוספות שתורמות, כמו יצירתיות, 'חוצפה', אילתור, ועוד.
מה שמאוד מעניין הוא השילוב של צוותים ישראלים וגרמניים. אל לנו לחשוב שאנו כישראלים יודעים הכול, שכן יש הרבה מה ללמוד על בניית חברות, שיטות עבודה וניהול תהליכים מעמיתינו הגרמנים".


 

אסנת ברמן, סטודנטית שנה ג' במסלול כלכלה וניהול עם התמחות ביזמות, השתתפה באקסלרטור הקודם בכדי לחוות מפגש עם תרבות עסקית אחרת:
"הציפיות שלי לפני, היו לחוות עבודה בשוק גלובלי ולהתנסות בעבודה מול תרבות עסקית שונה מהתרבות הישראלית. בנוסף, רציתי לצבור ידע וניסיון בתחום היזמות הפנים ארגונית ולחקור את הפוטנציאל העתידי הטמון בעבודה המשלבת שתי תרבויות שונות. מאז ומתמיד סקרן אותי לגלות את התנהלות שונה בשווקים גלובליים - וזו הייתה הזדמנות מצוינת בשבילי להבין מקרוב את חוקי המשחק בסביבת העבודה הבין-לאומית".

 

 

 

אופיר קאלו, סטודנט שנה ב' בכלכלה ובניהול, השתתף גם כן באקסלרטור הראשון בעקבות פרסום באינטרנט. גם הוא מספר על חוויה נהדרת:
"בהתחלה ממש חששנו מהמפגש הזה כי התרבויות שונות משמעותית אחת מהשנייה, אך אם לומר את האמת הופתעתי לחלוטין- זה היה נהדר, והחבר'ה מגרמניה היו סופר חברותיים וסופר חמים.
הסדנא שהתקיימה בגרמניה הייתה אדירה. היה לנו המון זמן עבודה משותפת והיה גיבוש טוב.  יש צוותים שהצליחו להביא פרויקט סופי טוב יותר או טוב פחות, אך זה תלוי באיזו פרספקטיבה מסתכלים. אני חושב שהכי נכון להסתכל בעיניים של החברות, שכן בסוף בשורה התחתונה הקבוצות צריכות להוכיח מהו הערך המוסף שהן מביאות לחברה, בין אם זה במובנים פיננסים, חברתיים, שליטה וכו'.
אחד הדברים שהרשימו אותי במיוחד, זה המקצוענות והקפדנות של היזמים הגרמנים. צריך לראות את זה בשביל להבין את זה, הם פשוט עובדים כמו ספר, אין קיצורי דרך - לטובה ולרעה. אך אחד הדברים ששמתי לב בנוסף זה שהיזמים הגרמנים מפחדים מאוד להיכשל, מבחינתם כישלון זה אסון, בעוד שאנחנו הישראלים די שונים, אין לנו שום בעיה להיכשל עשרים פעמים, ואם בפעם העשרים ואחת הצלחנו - זה נחשב להצלחה אצלנו."


 

ארז גביש מסכם עם המלצות וטיפים:
"בואו עם ראש פתוח, אל תפחיתו בחשיבות של יצירת קשרים האישיים וקשרי עבודה טובים עם חברי הצוות גם אם קשה, תלמדו מהתהליך, ותפגינו את היכולות שלכם.

למרות שיש קשיים בעבודה עם צוות רב-תרבותי ובאופן מקוון, זכרו למה אתם כאן: כדי להיות אנשים, יזמים ואנשים עסקים טובים יותר, ולהשיג יתרון יחסי על מקבילים אליכם שלא התקבלו לחוויה הזו של קידום יזמות פתוחה."


ההרשמה למחזור השני נפתחה. אם אתם יזמים או רוצים להיכנס לתחום היזמות, אל תחמיצו הזדמנות יוצאת דופן זו. להרשמה: www.bip-accelerator.com