כניסה

איך להיערך לבחינה הפסיכומטרית?

|

לבחינה הפסיכומטרית יש משקל חשוב בקביעת העתיד האקדמי שלכם; לכן אסור להקל ראש וכדאי להיערך ולהתכונן אליה היטב ומבעוד מועד. איך עושים זאת נכון?


 

לוחות זמנים


לימודים לפסיכומטרי מחייבים הקצאת זמן קבוע מדי יום לשינון ולתרגול. המסגרת והמשמעת העצמית חשובים. פתחו יומן וכתבו בכל יום את השעות בהן תתרגלו.


 

הכירו את הבחינה


אלה המרכיבים השונים של הבחינה:

  • חשיבה מילולית - השאלות בחלק זה בודקות את יכולת ניתוח הטקסטים של המועמד ללימודים, את כישוריו הלוגיים והעושר הלשוני המצוי ברשותו.
  • חשיבה כמותית - נבדקת היכולת של פתירת בעיות וניתוח נתונים והיכולת של שימוש במספרים ומונחים מתמטיים.
  • אנגלית - נבדקת רמת השליטה בשפה האנגלית שברשותו של המועמד בהיבט של אוצר המילים, קריאה והבנת טקסטים ברמה אקדמית.


 

פתרו מבחנים משנים קודמות


חפשו ברשת מבחנים משנים קודמות:
https://nite.org.il/index.php/he/tests/psychometric/psychometric-preparation/psych-prep-examples/psychometric-sample-tests-hebrew.html
תוכלו למצוא גם בחינות עם פתרונות על מנת שתוכלו לבדוק את עצמכם, אחרי שפתרתם:
http://www.onexone.co.il/archives/excersize/22701-2/nite_tests_results


 

שימו שעון


הבחינה נמשכת 3 שעות ו-10 דקות, ללא הפסקה (למעט מי שזכה להקלה). לכן, רצוי לתרגל זאת על ידי לימוד בצורה דומה, ללא הפסקות.


 

איך ומתי נרשמים?


הרישום נעשה דרך המרכז הארצי לבחינות והערכה. ואולי הטיפ החשוב ביותר בחלק זה הוא רישום מוקדם ככל האפשר, על מנת שתוכלו להיבחן כמה שיותר קרוב למקום מגוריכם. בנוסף, הרשמה מאוחרת מתייקרת. שמרו כוחות וכסף להמשך.


 

מתי מתחילים ללמוד?


בשל המורכבות הגדולה של הבחינה, תמיד כדאי לקחת מרווח בין תחילת הלימודים לבין מועד הבחינה.
שפרו את האנגלית שלכם ע"י  קריאת ספרים באנגלית, עיתונים, ידיעות ברשת על מנת להרחיב את אוצר המילים שלכם באנגלית, תרגלו פעולות חשבוניות.


 

קורס או למידה עצמאית?

  • יתרונות הלמידה העצמאית - למידה עצמית לפסיכומטרי מאפשרת לכל תלמיד לקבוע כמה זמן יקדיש לכל נושא, כמה תרגילים יפתור, וכמה זמן יימשך הלימוד כולו. בנוסף, למידה עצמית מאפשרת לבחור את הזמן והמקום בו תתקיים הלמידה, ולכן מתאימה למי שמוגבל בשעות הלימוד בשל  עבודה או אילוצים אחרים. ספרי הלימוד עומדים תמיד לרשותכם, כך שתוכלו לבחור מתי והיכן ללמוד.
    לאנשים בעלי משמעת עצמית גבוהה ויכולת למידה ייתכן ולמידה עצמאית מול חוברות התרגול, עבודה מול סטופר ושינון על גבי שינון יספיקו כדי להגיע מוכנים ברמה כזאת או אחרת לבחינה.
  • יתרונות הקורס -  המתרגלים והמנחים בקורס מכירים את הבחינה על בוריה, יודעים איך להבנות את תכני השיעורים בצורה מודולארית ומכירים את הטריקים, התרגילים והמיומנויות, שאתם כנבחנים טריים לא מודעים אליהם או לא תשימו לב אליהם, אם לא יסבו את תשומת לבכם אליהם. בנוסף, הלמידה בקבוצה תאפשר לכם גם ללמוד מאחרים, להתאמן אחד על השני באוצר מילים, להשוות מיומנויות פתרון ועוד.
    גם אם נרשמתם לקורס התרגול בבית הוא חובה.


 

אין אם אין אני לי, מי לי?


אל תתביישו - בקשו עזרה מחברים וממשפחה. אל תהססו לבקש מהם שיתרגלו איתכם דיבור באנגלית, יקריאו לכם רשימות אוצר מילים או יבחנו אתכם בנוסחאות מתמטיות שחובה ללמוד בעל פה.


 

מה עושים ביום שלפני?     

                                                                                                      

גישה רגועה היא המפתח להצלחה בבחינה. זו בחינה פסיכולוגית לא פחות משהיא חשיבתית, ולחץ הוא מהגורמים העיקריים שפוגעים בהישגי התלמידים. אין ספק שיש לקחת את הבחינה ברצינות, אך לחץ מיותר ובלתי-פוסק עתיד לפגוע בכם.
קחו סוף סוף את הזמן לנוח. חשוב לא לנצל את הזמן שלפני לשינון לחוץ של עוד שלוש-ארבע מילים. נוחו היטב בלילה, הכינו שעון מעורר ליקיצה מבעוד מועד, הכינו מראש תיק עם כל מה שדרוש לכם: עפרונות, מחק, טופס הזימון, תעודה מזהה. אל תשכחו להכין בקבוק מים וחטיף.


 

והעיקר - בהצלחה!

 

2016-02-14_1720.png